Pneumonia - Simptomet, shenjat dhe shkaqet


Pneumonia - është një proces inflamator ndodh në mushkëri (pneumoni), mund të jenë të dyja të njëanshme dhe bilateral, që është inflamacion i një ose dy drita respektivisht. Zakonisht shkaktohet nga goditjet në mushkëri e bakteret, viruset dhe kërpudhave. Para pneumonia penicilinë u konsiderua si një sëmundje shumë të rrezikshme, dhe një nga tre pacientëve vdiqën. Statistikat e sëmundjes është se në këtë moment në Shtetet e Bashkuara çdo vit është i fiksuar rreth tre milionë raste të pneumonisë, dhe Federata Ruse për një milion.Infektuar me këtë sëmundje të rrezikshme dhe të pakëndshme mund të pothuajse kudo (sidomos imuniteti i njeriut dobësuar). Transmetohet nga pikat e zakonshme pneumoni përmes kollitjes, teshtij, etj Rruga më pak e zakonshme e infektimit është pneumonia hematogjene - hit patogjen në mushkëri me gjak (në rastin e sëmundjeve të ndryshme infektive). Metoda aktivizimi pneumonia më rrallë është endogjene, ajo është shkaktuar nga mikrobeve pranishëm në trup në fillim të sëmundjes.


Kontribuon në pneumoni sëmundjeve disa sëmundje që janë kronike, ajo është e të tilla si sëmundje të zemrës, sëmundje kronike të mushkërive, diabet, qëndrimit të gjatë në pozicion të prirur, ulur imunitetin, njerëzit që vuajnë nga alkoolizmi, duhanpirësit të rënda dhe kështu me radhë. Më të lehtë të infektuar moshuarit dhe të mitur.

Aktualisht, pneumoni konsiderohet ende e rrezikshme dhe vdekjeprurëse është për shkak se një nga 20 pacientëve vdiqën. Për vdekshmërisë në mesin e pacientëve në pneumoni Federata Ruse është në vendin e gjashtë, duke i detyruar për të trajtuar këtë sëmundje seriozisht nga shenjat e fillimit të sëmundjes.
Shkaku i pneumonisë


Pezmatimi i mushkërive apo pneumonia në të shumtën e rasteve shkaktojnë bakteret e mëposhtme: Streptococcus, Pneumococcus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus, Haemophilus influenzae, rrallë shkaktuar pneumoni nga fungi të ndryshme, viruset - disa prej tyre shumë rezistente ndaj antibiotikëve. Sëmurë me pneumoni mund të rezultojë në reaksion alergjik në mushkëri, si dhe pas pësimit të sëmundjeve të zakonshme të tilla si gripi apo infeksion respirator. Agjent shkaktar i sëmundjes zakonisht hyn mushkëritë nëpër hundë ose në gojë, në qoftë se prania e tyre në xhepat e infeksionit kronik.


Empyema nuk është e gjithë lista e sëmundjeve që mund të ndodhë kundër një sfond të pneumonisë. Kjo është komplikimet vështirë pas pneumonia - dështim të frymëmarrjes. Dështimi më i zakonshëm frymëmarrjes ndodh pas sëmundjes në të moshuarit dhe në pacientët me një sëmundje kronike obstruktive (bronkit, bronkoektazise, ​​dhe të tjerët). Zhvillimi i dështimit të zemrës dhe të frymëmarrjes mund të shkaktojë vdekjen.Shenjat dhe simptomat e pneumonisë


Në varësi të cilën karakteri i është agjent dhe faza në të cilën ajo është e vendosur, komplikimet e ndryshme (formuar në zgavrën purulent dritë, pleurit, etj) Pneumonia mund të shfaqet në mënyra të ndryshme:


- Hepatitin (pneumonia lobar) - është zhvilluar shumë shpejt, shpesh provokojnë ajo mund të dridhura. Pacienti pothuajse gjithmonë rritet temperatura të larta (rreth 39.5 gradë) dhe e gjithë kjo e shoqëruar me ethe të rënda. Ka dhimbje të mprehta në mushkëri kur kollitet, kollitjes në fazat e hershme të sëmundjes kryesisht të thatë në të ardhmen, si progresion të pneumonisë me lirimin e pështymë përzier me gjak dhe purulent masë. Temperatura Rritja e trupit mund të mbajë jashtë për një javë, me një rënie të mprehtë në vendin e vet (35 gradë) e marrjes agjent antibacterial e temperaturës ul ngadalë dhe nuk arrijnë vlerën kritike.


- Pneumoni streptokoksike është shoqëruar me të njëjtat simptoma si ai i mëparshmi, por mund të jenë më të rënda.

- Qendrore, pneumoni mund të ndodhë pas bronkit, pneumoni janë kronike, si një komplikacion. Fillon sëmundje në këtë rast me daljen e një ethe të fortë. Në mënyrë tipike, temperatura rrallë ngrihet mbi 385 gradë. Rritja e temperaturës shoqërohet me kollë e thatë, ose të lirohet nga pështymë. Dhimbje të mprehta të pranishëm në mushkëri kur kolliteni gjatë frymëmarrjes.


- Virale, pneumoni fungale karakterizohet nga gjendje e sëmurë, ethe, dhimbje koke, dhimbje në indet e buta. Në këtë lloj të kollë pneumoni nuk është aq e theksuar dhe shumë më pak dhimbje se sa me pneumoni ndryshe.

Rreziku nga pneumonia, kryesisht për shkak të komplikimeve të reja, të tilla si dështim kardiake apo respiratore, vetëm për shkak të dehjes mund të dështojnë disa organeve të brendshme.

1. Kollë kryesisht e thatë edhe më tej me lirimin e pështymë përzier me gjak dhe purulent veçantë në masë të pneumonia lobar.

Në kollë streptokoksike pneumonia me pështymë lëshuar gunga e qelb dhe gjak. Në prani të vatrave e inflamacionit kronik të mukusit lëshuar gjatë kollitjes, nuhatje hnylostyu.

2. gjak Harkane vëzhguar në pneumoni fungale dhe në kombinim me dhimbje të mprehtë në anën e dritës tregon infarkti pulmonare.

3. Një nga simptomat e pneumonisë - dhimbje gjoksi. Kur ka dhimbje gjoksi pneumoni sëmundje duke marrë frymë dhe kollitjes. Dhimbja mund të jetë dy llojesh: sipërfaqësore dhe të thella. Inflamacion mund të jetë i pranishëm në mushkëri më të ulët, në të cilin rast ai mund të jetë inflamacion diafragmë dhe pastaj u përhap në të gjithë rajonin e peritoneum, duke çuar në "barkut akute".


Sëmundje 4. Ndjenja pulmonare (dyspnea) - është tipar kryesor i pneumonisë. Shumë i shprehur në mënyrë të qartë gjatë inflamacionit shkaktuar nga Sëmundjet bronkopneumonare është kronike apo dështimi i zemrës. Gulçim është manifestuar më fort në një gjendje të rëndë të pacientit.

Të gjitha këto simptoma janë karakteristikë e përbashkët e pneumoni, por edhe nuk është që të jetë dehje përgjithësi. Në këtë rast, janë: ethe, djersitje e harlisur, rrit temperaturën e trupit (40 gradë), oreksi pacienti ka humbur dhe mund të shkaktojë nauze dhe të vjella. Në rastin e humbjes të moshuar dhe të papritur të fuqisë, pacienti mund të humbë vetëdijen.
Si për të zbuluar inflamacion të mushkërive (pneumoni)?


Mënyra më e zakonshme për të përcaktuar pneumoni - një pasazh e provimeve vjetore mjekësore. Por në qoftë se ju doni, ose zbuluar në shenjat e mësipërme të sëmundjes, një person mund të zotërojnë për të parë një mjek dhe të nënshtrohen ekzaminimit të mëtejshëm. Mjeti kryesor në diagnostikimin pneumonia është fluoroscopy. Kjo do të ndihmojë fix inflamacion (inflamacion të kapitalit që zhvillohet në një lob të mushkërive apo më shumë sipërfaqe të mushkërive).

Në X-ray duhet të kalojë pështymë kollë zgjedhur dhe dërguar për analiza laboratorike, ndërsa kampioni shpejt pështymë do të dorëzohen në laborator, të punësuarit më shumë të ngjarë të laboratorit për të përcaktuar natyrën e pneumonisë (pneumonia lobar, streptokoksike, pneumonia, virale, fungale). Nëse ofrimit të vonohet pështymë në një laborator, nuk është thjesht të jetë e mundur për të përcaktuar praninë e infeksionit.


Në diagnozën e pneumonia eshte testeve detyrueshme gjakut. Nëse pneumonia bakteriale është natyra, virale, përmbajtja e trupave të bardha të gjakut do të rritet.Trajtim


Shtyjë trajtimin e pneumonisë nuk mund në çdo rast, dhe ajo është vetëm e nevojshme për të kryer nën mbikëqyrjen e një mjeku dhe të mos përpiqen për të vetë-mjekoj. Shtrimin në spital të detyrueshme të ekspozuar ndaj të moshuarit dhe fëmijët me pneumoni, të cilat kanë ndodhur pas sëmundjeve akute dhe kronike të mushkërive dhe bronke, si dhe sëmundje të ngjashme të rënda. Spital në rastet e mësipërme nuk është e nevojshme, si për dështim dhe trajtimin e dobët të pneumonia komplikon edhe forma të butë e trajtimit, duke vonuar atë dhe shkakton komplikime të ndryshme.


Ne trajtimin e antibiotikut pneumonia përdorur. Më parë, ajo ishte e mjaftueshme për një lloj antibiotiku - penicilinës, por aktualisht bakteret dhe viruset tregojnë rezistencë ndaj këtij antibiotiku, dhe kishte për të përdorur droga të tjera që janë në gjendje të vrasin virusin në një kohë të shkurtër.

Në varësi të shtëpisë, dhe pneumoni me sëmundje të butë mund të jetë e përshkruar trajtimin në shtëpi, por shumica e pacientëve tregohet shtrimin në spital. Nëse sëmundja është e dehjes së përgjithshme, ethe, pacienti është tjetër përshkruar shtrat. Për të siguruar ventilim, kullimit dhe pacienti duhet të herë pas here të ndryshoni pozicionin e trupit dhe pështyj pështymë. Otkashlyvaemaya pështymë duhet të vendosen në një kavanoz të veçantë me kapak të mbyllur fort. Dhomë, e cila është e sëmurë, duhet të transmetuar rregullisht dhe pastrimi i lagësht.


Rëndësia e të ushqyerit luan një pacient, ajo duhet të jetë e mbushur me produkte që përmbajnë vitamina, elementët gjurmë. Dehje në temperaturë të ngritur dhe ushqimi duhet të merren në formë të lëngshme. Ju duhet të pini broths, lëngje dhe ujë mineral. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të madhe të kujdesit oral dhe të lëkurës.