Ethe hay - trajtim, simptomat, parandalimin e ethe hay


Ethe hay (ethe hay) - sëmundja më e zakonshme e njerëzve të të gjitha moshave. Ethe hay - shkaktohet nga sëmundje alergjike polen, kryesisht ndikojnë në mukozës së syve dhe traktit respirator. Polen pothuajse të gjitha bimët ka një aktivitet të fortë alergjike, kështu që të kontaktoni me atë në njerëz shumë të ndjeshme shkakton zhvillimin e sëmundjeve sezonale

Ethet Hay - ShkaqetLule, siç doli, kjo nuk është gjithmonë e lumtur. Nektar Ambrosia vetëm grekët e lashtë " ushqim i perëndive, ndërsa të gjithë mjekët modernë besojnë se kjo bimë është armiku më i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Ngjashëm me ethe hay përshkrimin e parë të sëmundjes gjendet në shkrimet është ruajtur e mjekut të lashtë Galenit. Sepse kurrë pas Van Helmont deklaruar sezonalitetit të astmës dhe është e lidhur me ndikimin e mundshëm të polen. Dhe vetëm në 19 fillim ndonjëherë (në 1819), njoftimi zyrtar i mjekut angleze John Bostock ishte fillimi i historisë quhet ethe hay. Një mjek britanik Blakely, gjithashtu vuan nga sëmundje si Bostock, në 1873 vjet hollësi përshkruhet klinikë ethe hay. Në qoftë se publikimi i punës së tij është konsideruar të jetë shkaku i sëmundjes së parfum lule, rrezet e diellit dhe pluhuri, Blakely paraqiti prova të pakundërshtueshme se zhvillimi i ethe hay është shkaktuar nga poleni.

Një dritë në mekanizmin e kësaj sëmundjeje është derdhur kohët e fundit. Shkaku i ethe hay nuk është e thënë si më parë "një predispozitë gjenetike për alergji ndaj polenit, por trashëguar drejtpërsëdrejti sëmundje. Kjo u konfirmua gjenet gjetur kohët e fundit që të përcjellë sensibilitet ndaj alergeneve të ndryshme të trashëguara. Zakonisht ata janë të trashëguara përmes linjës nënës, por nganjëherë mund të transmetohet dhe babai. Gjithashtu, ka pasur vepra që tregojnë marrëdhënien mes një lloj të veçantë të ethe hay dhe "gjenet të dëmtuar".

Nga lart-përshkruar të jetë - një herë shihet si ethe hay patologji trashëguar, atëherë masat parandaluese duhet të jetë e përshtatshme. Më e rëndësishme është që të kufizojnë kontaktet me bar fëmija polen alergjen që nga fazat e para të jetës. Ajo u gjet se një fëmijë i lindur gjatë pemëve lulëzuar dhe / ose kullosa kanë më shumë gjasa për të zhvilluar ethe hay, dhe në formën e saj më të rënda. Rreziku më i madh qëndron në pritë për fëmijën gjatë gjashtë muajve të parë pas lindjes dhe në tre muajt e fundit të periudhës së fetusit. Prandaj konkluzioni - nëse të paktën njëri nga prindërit e ardhshëm vuajnë nga ethe hay (sidomos nënës), konceptim duhet domosdoshmërisht të planifikuar. Kjo masë do të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e ethe hay fëmijë

Sezonale (ethe hay


Rreziku më i madh i ethe hay sezonale janë erës pollinated bimë, të cilat ofrojnë një masë të madhe të pluhurit të vogël depërton në poret e mukozës edhe përmes veshjeve. Për shembull, në Rusi armiku kryesor i pacientëve me pemë ethe hay janë angiosperms si plep, lisi, thupër, kalter, verr (lulëzim e parë). Periudha e tyre lulëzuar: mes Prill - dekadën e dytë të majit.
Gymnosperms si kedri, pisha, bredhi dhe bredh janë alergji shumë të mëdha polen dhe ajo zhvillon rrallë. Megjithatë, kedri japoneze në Japoni është një shkak i madh i ethe hay.

Pas pemë derdhur fillon kullosa lulëzuar (reyhrass, kosit, Hedgehog, Timoteu, etj), të cilat sipas lule LINJA KOHORE janë armiq №2. Danger drithëra qëndron në faktin që disa njerëz përdorin në ushqim: kënaqur, grurë, thekër. Në këtë rast, alergji polen është shtuar për ushqim, dhe mund të ndihmojnë asnjë gatim.
Nga fundi i qershorit, fillim të lulëzuar Compositae, dhe për barin më të hard-core alerhetykiv në listën e tyre është ragweed, e cila i jep një sasi të madhe të polenit. Shumë zona të Rusisë dhe vendeve të CIS për shkak të përhapjes së madhe ragweed mund të quhet një zonave fatkeqësi. Çdo vit mijëra njerëz të shkaktuara nga poleni ragweed zhvillon astmë.

Unë dua që të i kushtoj vëmendje të veçantë për faktin se shpesh përfshihen në formulimin përbërë e tarifave të ndryshme mjekësore dhe njerëzit tanë janë shumë të dua e barnave të trajtimit. Për të parandaluar sëmundje Kete fëmijëve si skrofull (diatez exudative), prindërit shpesh lahet fëmijën në një tufë ose kamomil supë, ndërsa të dyja këto bimë përmbajnë një sasi të madhe të polenit. Në rastin e një fëmije në grup gjen kromozom të përshkruar më lart, ajo është përkeqësuar gjendjen. Përshkruara raste të dokumentuara të reaksioneve shumë të rënda për kamomil enemas, larje ekstrakt kamomil sytë, çaj pelin. A ka ndonjë mjaltë natyrore mund të jetë gjithashtu një rrezik në rritje, pasi ka një numër të madh të polenit.

Shpesh gjatë lulëzuar mund të jetë një përzierje ndër-reagim me disa ushqim, dhe bie nën ndalimin kategorik të hahet arra dhe mustardë. Një kërcënim të caktuar janë pjeshkë, mollë dhe qershi. Jo aq e thjeshtë me përdorimin e alkoolit. Alergji Champagne nuk është e rekomanduar për të pirë, por vermut është rreptësisht e ndaluar, si të gjitha varietetet e saj përmbajnë pelin, një reagim i cili mund të jetë deri në shok anafilaktik dhe Angioedema.
Disa shkencëtarë besojnë se rreziku është vetëm polen, dhe në qoftë se, për shembull, të larë tërësisht mollë, njeriu nuk ka rrezik. Kjo deklaratë është e rreme, si karakteristikat përcaktuese të glikoproteinat polen, dhe ata janë në shumicën e frutave. Megjithatë, në këtë rast do të ishte një ethe hay ushqim, por kjo pacienti bëhet më e lehtë

Ethet Hay - simptomat


Ethet Hay manifestuar triadë e simptomeve karakteristike: sytë e përlotur (shkakton konjuktivitet), kullojnë hundët dhe bronchospasm. Simptomat më të zakonshme të ethe hay - kruarje të rënda në hundë e hundës dhe fytit, periudhave të shkurtra të dhimbshme e teshtitjes me shkarkimit nazale sekrecione me bollëk të lëngshme që ndryshojnë periudhave të shkurtra të ngjeshur të plotë hundës. Pastaj në procesin alergjik gradualisht përfshirë auditory (Eustachian) tub dhe mukozës nazale, hypersensitivity treguar të stimujve vizuale dhe të nuhatjes, ngjirurit e zërit dhe dhimbje në veshët.

Në disa raste i vetmi simptomë e bari ethe atë - astmës polen (sindromi bronchospasmodic), e cila ndodh në rreth 30% të pacientëve me forma të tjera të ethe hay. Në 5% të pacientëve me polen astmë është diagnostikuar si sindromi i izoluar. Në këtë rast, polen astma foto klinike është shumë e ngjashme me simptomat e astmës. Ndonjëherë ju mund të përjetojnë ënjtje të fytyrës (Angioedema) dhe urtikarie.
Gjatë temperaturës mprehje trupit zakonisht mbetet brenda kufijve normale, edhe pse nganjëherë kjo mund të vërehet rritje për 39 ° C, në pacientët paraqiten pagjumësi, dobësi, djersitje, dhimbje koke.

Ethet Hay në fëmijët shpesh merr pazakontë. Në fëmijët e moshës parashkollore shpesh një të ashtuquajtur ethe hay maskuar, hundës manifestuar në veshët, të cilat nganjëherë vjen me një humbje të plotë të dëgjimit, dhe të tjera simptomat klinike mungojnë. Ethe hay për fëmijët e tjerë mund të tregojnë vetëm skuqje të lehtë conjunctival dhe hundën pochesыvanyem shpeshta ("Salute alergjik"). Në disa fëmijë sëmundja shkon astmë si të ashpër pa rinitit

Zhvillimi i ethe hay


Ethe hay zhvilluar një model standart: polen merr në rrugët e frymëmarrjes dhe të depozituar në mukozës së traktit respirator dhe mushkëritë. Përveç polen bie dhe pastaj mbetet në kokërdhok dhe mukozës së syve. Menjëherë pas depërtimit në trupin e polen fillon procesin e mbrojtjes imunitar për të njohur alergjen. Pas kësaj që ndodhi, përfshin një mekanizëm të antitrupave të aftë për të shtypur agjent të huaj. Ky proces proces Allergists quajtur sensibilizim. Tendenca e trupit në prani të predispozicion ndaj reaksioneve alergjike fëmija mund të kthehet në çdo moshë të fëmijës. Që të filloni të mjaftueshme ethe hay numrin minimal të polenit.

Procesi i sensibilizimit nuk është e dukshme nga jashtë. Shpesh kontakti i parë me alergjen në fillimin e simptomeve klinike të sëmundjes alergjik mund të marrë disa muaj.
Për shembull, në qoftë se kontakti i fëmijës me ragweed polen kur fëmija predispozitë për të zhvilluar reaksione alergjike, trupi i tij menjëherë fillon procesin e njohjes mbrapa agjent të huaj, në këtë rast - poleni ragweed. Pas kësaj, mbrojtja imunitar prodhon antitrupa mbesin në trup për ekspozim të ragweed polen në vitin e ardhshëm. Dhe tani për vitin e ardhshëm është ethe hay do të paraqitet në të gjitha "bukurinë" e saj. Ky proces në zhvillimin e ethe hay alergjik është faza e fundit e procesit është quajtur "leje". Kjo është arsyeja pse shumica e prindërve shpesh pyes veten ethe hay pse zhvilluar për asnjë arsye të dukshme, dhe pavarësisht nga fakti ato alergeneve të cilat fëmija ishte ende plotësisht imun. Në fakt, gjatë kësaj kohe trupi i fëmijës proceduar proces sensibilizimi, pastaj u kthye alergji

Diagnoza e ethe hay


Në rast të vogël dyshimi sezonal (ethe të hay, për të shmangur sëmundjet e mundur rrjedhë të tillë të karakterit (pneumoni, bronkit akut, sëmundje akute të frymëmarrjes), ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj ose allergist Vetëm kompetent allergist-immunologist mund të bëjë diagnoza e saktë -. Ethe hay dhe të caktojë aktual adekuat Trajtimi shteti. Nëse pacienti është një fëmijë, hapi i parë do të jetë një ekzaminim i hollësishëm i prindërve të studimit se si zhvillimin e vogla dhe të sëmundjeve të cilat ai pësoi. Pastaj të dy fëmijët dhe të rriturit, të marra për analizë të testimit laboratorik të përmbajtjes së mukozën e hundës dhe gjaku.

Hapi tjetër diagnostike është për të përcaktuar se çfarë lloji (për individual) polen është një alergjen. Koha më e mirë për të kryer teste alergji është sezonin e dimrit - mungesa e dy stimuluese faktorit (polen) dhe të hyjë në trupin e barnave të veçanta. Kjo foto i sëmundjes është më e besueshme

Testet alergjike
Shpesh ethe hay për të përcaktuar teste alergjen provokuar përdoren Allergists thikë ose teste skaryfykatsyonnыe. Këto teste janë kryer jo më herët se dy javë pasi pritja ishte e gjatë drogës antiallergic dhe gjithmonë në kohë zyyazykay.

Testet alergjike kryhet si më poshtë. Në një parakrahët bërë një scratches pak të vogla, mbi të cilat pastaj një rënie të drogës me një përqendrim të lartë të alergeneve të ndryshme. Gjithashtu, këto alergene mund të administrohet me injeksion nën lëkurë. Njëzet minuta më vonë, bazuar në madhësinë e secilit nga gërvishtjet mjek vizualisht përcakton alergjen e duhur (më shumë në vendin e alergjen shkaktuar njollë e kuqe, aq më shumë një person në këtë reaksion alergjik alergjen).
Megjithatë testet allergological bëjë fëmijët të cilët e kanë arritur moshën e pesë. Për fëmijët të cilët janë të rinj, mjekët rekomanduar një metodë alternative e kërkimit - testeve specifike të gjakut për antitrupa proteinike të prodhuara nga sistemi imunitar në përgjigje të një lloj të caktuar të polenit. Kjo metodë hulumtimi mund të bëhet gjatë gjithë vitit kalendarik, pa marrë parasysh drogë farmakologjike të marra nga pacienti dhe shëndetin e tij. Kjo është e vetmja mënyrë për të identifikuar ethe hay në fëmijët e vegjël. Ethe hay është zakonisht diagnostikohet gjatë shtatzënisë të njëjtën mënyrë

Ethet Hay - Trajtimi


Për fat të keq shkenca ndryshim moderne gjenotip sot nuk mund, megjithatë, të minimizuar vuajtje ajo mund. Trajtimi i ethe hay bazuar në të shumtë e reklamave "mrekulli" të drogës shpesh nuk sjell rezultatet e duhura, duke ndihmuar një person të vetëm një tjetër dëmet e drogës.
Si për të trajtuar ethe hay, mund të rekomandojë vetëm një allergist kualifikuar. Shumica e të shtypur normën alergjik përgjigje të pacientëve antihistamines caktuar. Për të zvogëluar rrufë lidhur me siklet të vazhdueshme treguar varrosje hundën e tij në të veçanta drogë anije-constricting.

Si për të kuruar ethe hay përgjithmonë? Për fat të keq, sot është e pamundur, por për të maksimizuar simptomat zbutjen tërësisht në forcat. Kryesor është një trajtim modern i ethe hay - hyposenbylyzatsyya specifike. Kjo metodë është doza e pakta poshtme të alergjen zgjedhur (2-3 injeksione në javë, gjatë 40 injeksione). Kjo procedurë duhet të bëhet vetëm në mungesë (të vjeshtës apo dimrit) polen në natyrë. Si rezultat i kësaj - trupi duket rezistent ndaj llojin e alergjen imponuar.

Ethe hay - alergji sezonale për shkak të tij fjalë për fjalë mund të shpëtojnë dhe, pas të lëvizte në karantinë bimët lulëzuar, të tilla si malet apo fshat ku bimore "tuaj" alergjike thjesht nuk rritet. Banorët e ethe malësitë hay është shumë e rrallë. Nëse udhëtimi nuk është e mundur, ju duhet të përpiqen të ndiqni këto udhëzime:
• nëse nuk është absolutisht e nevojshme (sidomos në kohën e nxehtë të verës), nuk përpiqet për të largohen nga dhoma. Gjithashtu, mos harroni se përqendrimi maksimal i polenit në ajër është vërejtur në një mot me erë

Outings • Gjatë lulëzuar bimët shkaktojnë reaksione alergjike duhet të përjashtohen plotësisht
• Duke ecur duhet të jetë vetëm në mbrëmje, më të mirë në një mot me re ose pas shiut
• dritare Hapjet sigurt për të tërhequr napë ose rrjetë dhe vazhdimisht moisturize e tyre. Pastrimi i rregullt dhe në kohë të lagësht. Për të reduktuar yyazytsirnosti e reaksioneve alergjike ndaj kimikateve shtëpiake apo pluhurit duhet të përdoren gjatë pastrimit garzë
• dhomë si pacient duhet hequr lodra e butë dhe qilima, sepse ata gjithmonë bie në vetëm një sasi të madhe të pluhurit

Parandalimi i ethe hay është përfshirë në dietën të veçantë, e cila mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme gjendjen. Si një dietë e tillë është mjaft e thjeshtë, por zbatimi i tij do të ndihmojë për të shmangur simptoma të rënda alergjike. Pacienti duhet të eliminojë nga dietën tuaj ushqime të mëposhtme: vezë, pulë (kofshët e veçanta), qershi, dardha, Mjaltë dhe produktet Bee, ushqime me ngjyra ushqimore. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të eliminuar drogë, të cilat përfshijnë komponentët e bimëve janë të pranishme, si ata mund të jetë një katalizator për një reagim më të rëndë alergjik

Alergjia ndaj antibiotikëve
Antihistamines që të lehtësojë simptomat e ethe hay, meritojnë një vëmendje të veçantë, pasi nuk është një bindje e fortë se ajo është absolutisht e padëmshme. Në këtë drejtim abuzimi i drogave të tilla thjesht kolosale. Njerëzit, duke e ditur në vetvete alergji pa llogari e duhur të kontrollit dhe të marrë droga të tilla si suprastin, pipolfen, tavegil, diphenhydramine dhe të tjerët. Për fat të keq jo aq e thjeshtë, dhe shpesh ndodh në të njëjtën kohë me ethe hay janë alergjik ndaj antibiotikëve. Për të anuluar një droge e nevojshme të rrezikshme për jetën për të identifikuar sa më shpejt të jetë e mundur.

Gjithashtu duke marrë antihistamines absolutisht kundërindikuar bronkit, astma, gulçim dhe wheezing gjatë sulmeve. Këto barna faring thatë mukozës, i koncentruar dhe pështymë në mënyrë të trashë dhe si rezultat - bllokoj lumen bronkial dhe ndarjeve të thella të kontribuojë në zhvillimin e infeksionit në mushkëri. Në raste të tilla, metoda hedh lëng mukusit treguar veprimin e kundërt të drogës