Arsyet zbehtë fytyra të njerëzve


Besohet se më i riu një personi është, të ndritshme ngjyra e fytyrës së tij. Për këtë arsye, fëmijët e zbehtë, si asnjë tjetër, kap syri janë vërejtja më e zakonshme nuk është vetëm mjekët, por miqtë dhe ata prindërit e fëmijëve të cilëve nuk ka një turpërim të ndritshme. Në fakt situata nuk është gjithmonë aq e keqe, pasi ajo është duke u përpjekur për të paraqitur. Ka fëmijë të cilët janë të zbehtë të vjetra. Lëkura e tyre për shkak të densitetit të lartë dhe të enëve të thellë të kalojë nën një hije ngjyrë bezhë verdhë apo edhe të gjelbër nën sytë janë të shënuara në qarqe të errëta, të cilat janë veçanërisht të dukshme për çdo lodhje apo sëmundje. Turret për këta fëmijë - certifikatë nuk shëndetit dhe sëmundjes, më së shpeshti ethe ose eksitim tepruar. Cilat janë shkaqet zbehtë Personi një person?


Zbehtë në të rriturit zakonisht "përparon me moshë, sidomos pas 60. Jepni kontributin tuaj për këtë moshë të lidhura me ndryshimet e lëkurës, mungesa e lagështisë në të, duke dobësuar ushqim, rezultojnë më pak aktive se më parë e anijeve. Përveç kësaj, zbehje stresi, mungesa e gjumit dhe mungesën e oksigjenit të lidhura direkt. Kjo është e vërtetë për të dy fëmijët dhe të rriturit. Kur është fjala për zbehje shkaktuar probleme shëndetësore, gjëja e parë që vjen në mendje - është anemi apo anemi dhe vitaminë mangësi, sidomos vitaminë B12 dhe C. Në fakt, zbehje e anemisë - kjo është është rezultat i mungesës së oksigjenit në gjak, e cila lind nga fakti se nuk është e mjaftueshme hekuri - dirigjent kryesor i oksigjenit, e cila i jep një përbërës thelbësor në qelizat e organeve vitale. Fëmijët me anemi zakonisht ndryshojnë peshë disavantazh dhe rritjen e vonuar, ata kanë probleme të lëkurës shpesh shfaqen Zayed dhe ulcerat gojë.


Të fikët
Anemi veçanërisht e rrezikshme dhe, e cila vazhdon një dietë të veçantë dhe përgatitjet marrë hekuri, pasi ajo lidhet me paaftësinë e trupit për të absorbuar hekur siç duhet. Kjo mund të jetë problemet më serioze në traktin dhe metabolike çrregullime gastrointestinale, dhe për këtë arsye në këtë rast një konsultimi specialist është me rëndësi jetike.

Të drejtat Dystonia
Subjekt i zbehtë dhe arsyeja e saj e natyrshme për njerëzit me probleme të enëve të gjakut, veçanërisht me dystonia vegjetative vaskulare. Në këtë rast, zbehje mund të quhet "mermer" - ajo ka një ngjyrë të bardhë, dhe lëkura e pacientit është vërejtur model vaskulare. Marramendje, shpëlarja, ndryshimet e papritura në presion, aritmia, dhimbje gjoksi, të ftohtë në duart dhe këmbët - të gjitha karakteristikat dystonyyy e cila, nga ana tjetër, është konsideruar si një simptomë e sëmundjes serioze vaskulare, jo të sigurta për të zemrës, trurit dhe, rrjedhimisht, për jetën .


Problemet me veshkat dhe mëlçinë
Në patologjive të stomakut, duke përfshirë gastrit dhe ulcerat, sëmundjet e organeve të brendshme zbehje shoqërohet shpesh me probleme në veshkat dhe mëlçinë. Kështu ka humbje peshe, ënjtje të fytyrës dhe qarqeve të errëta nën sytë, dhimbje në bark dhe mbrapa. Një tipar dallues i zbehje në këtë rast - se ai ka një të verdhë dhe pak gri hije, dhe gjithashtu faktin se, pavarësisht nga personi bëhet i zbehtë dhe trupin e njeriut. Pale nuk është vetëm lëkura, por edhe goja, e shoqëruar me një formacion të vogël të bruises të lëkurës dhe mukozës mëngjes, mund të flasim për sëmundjen më të rrezikshme - leukimi. Në fazat fillestare dhe arsyet për atë shpesh maskaradat si sëmundjet kronike të frymëmarrjes, i shoqëruar nga letargji të vazhdueshme dhe sleepiness, rritet pashpjegueshme në temperaturë ose subfebrile mund të duket, në shikim të parë, me rritje lidhur me asgjë e pankreatik aksidentalisht vыyavlyaemыm në ultrazërit. Çdo dy simptomë në këtë listë që kanë lindur në të njëjtën kohë, duke kërkuar shqyrtimin e menjëhershëm.