Shkaqet e ujit të tepërt në trup


Sot, pothuajse çdo grua është forma të ndryshme madhështore, tenton të ngarkuar rreth ujit të tepërt që kishte akumuluar në trupin e saj dhe të marrë për të pirë diuretics. Por trajtohet, nuk e kuptuar - është e rrezikshme: ajo është e panjohur nëse uji tepërt në trup, dhe nëse po, pse? Cilat janë shkaqet e ujit të tepërt në trup?
Në fakt, çdo grua ndihet nga koha në kohë që trupi ka akumuluar ujit të tepërt. Kjo ndodh çdo muaj para fillimit të menstruacioneve, kur rritet gjirit dhe bëhet i ndjeshëm, dhe stomaku madhësia plotësisht frikësuese. Nëse rasti i vetëm në ciklin hënor, ne mund të jetë i sigurt: një javë gjithçka kthehet në normale. Një tjetër gjë - ënjtje. Çdo ditë njerëzit pirë 3-5 litra ujë, duke përfshirë lëng që ne të merrni me ushqim. Dhe në fakt të njëjtën gjë ai duhet të humbasë - në urinë, pastaj të marrë frymë. Por ka një numër të situatave në të cilat uji nuk shkojnë në të mjaftueshme - ajo është e vonuar dhe kështu akumulon.Idetë e përbashkëta dhe shkaqet akumulimin e ujit në trup në kundërshtim me atë që thonë mjekët. Njerëzit kanë tendencë për të ekzagjerojnë problemin e mbajtjes fluide. Vështirësi e gjetjes atje, në praninë e sëmundjeve të rënda. Në shumicën e rasteve kjo është akumulimi i ujit në indin nënlëkuror dhjamor në njerëzit që vuajnë nga mbipeshë. Në veshkat normalë të operimit mbajtjes fluide nuk do të ndodhë. Sëmundjet si pasojë e të cilit është grumbullimi i lëngjeve në trup, janë ënjtje në pjesë të ndryshme të trupit.


Por si për të kuptuar dhe arsyeja se lëngu ruhet në trup jo për shkak të tepërt nënlëkurës yndyrë, por për shkak të mosfunksionim të organeve? Për të kuptuar nëse ka lëngjeve të tepërta në trup, shikoni në mbrëmje në këmbët e tij. Nëse një këmbë, këmbë dhe këmbë të ulët është gjithashtu i fryrë, pastozni (kur presion në lëkurë qëndron fossa) - është shenja e parë se të lëngshme nuk është shfaqur. E dyta tipar - ënjtje të fytyrës (atë që ne e quajmë "çanta nën sytë"). Nëse në fund të ditës në këmbët tuaja të mbetet shtrëngim i çorape, kjo nuk është gjithashtu një shenjë e mirë.


• Mbipesha (dhe me celulitit) dhe hipertensionit - problemeve në lidhje me njëri-tjetrin. Shpesh sepse i kanë dorëzuar ankthi, fajësojnë dietë të gabuar. Gjëja e parë që bëni për të hequr qafe e ujit të tepërt në indin nënlëkuror dhjamor - një dietë të ekuilibruar. Shkruani në dietën e më shumë perime që përmbajnë kalium, dhe minimizuar konsumin e kripës. Hiq shaker kripë nga tabela - nuk dosalyvayte ushqim tashmë i gatuar, të shmangur ushqimet që përmbajnë fshehur natriumi - djathrave, salcice, mish të tymosur, produktet e konservuara.


• Çdo zhytës di arsyen: pesha e ujit ndikon lëngun përfshira në indet, "squeezing" e fshikëzës. I njëjti efekt mund të arrihet gjatë klasës në pishinë. Trajnuar për gjysmë ore tri herë në javë në ujë me një temperaturë prej rreth 30 ° C.
• Çdo fizikisht aktiv, nëse janë apo kardiotrenuvannya yoga Ashtanga ndihmojë për të sjellë ujin e tepërt dhe kripë. Dhe jo vetëm me djersë! Përmes trajnimit intensiv janë frymë dhe funksionin e veshkave. Nëse nuk ka kohë për palestër, vetëm disa herë për të drejtuar shkallët lart dhe poshtë.

• Pak prej nesh të vërtetë të pirë çaj jeshil mjaftueshëm, ujë mineral ose lëngje të freskëta. Dhe absolutisht asgjë! Shumë e lëngjeve të pijshëm në ditë, ne larë veshkat dhe fshikëz, dhe urinës excreted kripë tepërt.

• Edhe pse mjekët kategorikisht nuk rekomandohet për të marrë për të hequr qafe diuretics tepërt fluide para se ata janë diuretics natyrore të favorshme. Mjetet juridike natyrore me efekt të lehtë diuretik - boronicë, boronicë dhe fletë boronicë, majdanoz. Shpëtoj e lëngjeve ndenjur në indin nënlëkuror dhjamor do të ndihmojë jo vetëm dietë e duhur dhe sport, ekspertët rekomandojnë nuk ka mjete të lëna pas dore procedurën kullimit limfatik për të aktivizuar qarkullimin limfatike dhe për të ndihmuar trupin të hequr toksina. Luftuar celulitin duhet të përfshijë kullimit limfatik. Zakonisht, ajo fillon me shtypin, dhe teknikat gradualisht squeezing, limfatike është shpërndarë nga qendra në zonat periferike. Në përgjithësi, kullimit mund të bëhet në çdo pjesë të trupit.