Shkaqet dhe simptomat e të Drejtave të nevralgji


Nervat, si çdo ind të tjera të trupit, të prirur për të lëndimit dhe inflamacion, djegie dhe përgjigjen për të ftohtë, që vuajnë nga mbingarkesa. Dalë me lezione të çojë në pezmatim nervi dhe nevralgji. Me pezmatim nervi zakonisht shkojnë te mjeku që lëvizshmëri ndërprerë apo ndjeshmërisë së autoriteteve përkatëse. Dhe me nevralgji shpesh përpiqen për të përballuar të tyre, sepse nuk ka asnjë ndryshim në nervore: trungu i tij dhe shell padallueshëm nga të shëndetshme. Nevralgji - sëmundjet e nervave periferike, të shoqëruar nga periudhave të shkurtra të dhimbje të forta. Dhemb ose konvulsiv, ata "shkojnë dorë për dore" me siklet tjetër, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje. Cilat janë shkaqet dhe simptomat e të drejtave të nevralgji?


Shkaqet e nevralgji
Sëmundja mund të jetë rezultat i lëndimit, ndikimi i metaleve të rënda, toksina bakteriale, medikamente të caktuara, sëmundjet e sistemit nervor (të tilla si sklerozë të shumëfishtë, poliradikulonevrytu), infeksionet (gripi, herpes zoster, tuberkulozit), ulur imunitetin, alergji dhe faktorë të tjerë (anomali kongjenitale ose patologji shtylla kurrizore avantazh shtesë, dhimbje të ulët mbrapa, disqe diskale, etj). Nevralgji mund të shkaktojë çrregullim të hormoneve në gratë menopausal, abuzimin e alkoolit, diabet, metabolizmin e vitaminave B, e cila është ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale, gastrit, hepatit, kolit, pasi që këto sëmundje vuan metabolizmin në nervore pëlhurë.


Llojet nevralgji
Lezione më të zakonshme ndër brinjëve, trigeminal dhe nerva zverku e njeriut. Ju duhet të jenë të diferencuara nga çrregullime nevralgji të tjera. Për shembull, një sulm i pectoris nevralgji nerva ndër brinjëve. Ndërsa shkaqet dhe simptomat e dhimbjes nevralgji provokuar një frymëmarrje, kollë, ndryshim të thellë të mprehtë në pozicionin e trupit. Shumë shpesh kjo nuk do të kalojë, ditën apo natën, më keq kur probing hapësira ndër brinjëve. Dhe dhimbja angina shkon përmes tre te pesë minuta është zakonisht hequr nitroglycerin. Dhimbje zemra nuk ndryshon me inhalacion të thellë ose tym, për ndryshimet në pozicionin e trupit apo lëvizje mund të përfshijë një ritëm Shkelja e normës së zemrës, të ulet ose të rritet në presionin e gjakut. Prandaj, shkaqet dhe simptomat duhet të shqyrtohet: konsultoheni me një neurolog, të kryer EKG, X-ray shpinë MRI. Nevralgji trigeminal duket të shkurtër (një apo dy minuta) sulmet e dhimbjes së dhunshme (si shok elektrik) në nofulla faqe, sipërme dhe të poshtme, të paktën në nadbrove. Shpesh këto sulme janë të shoqëruara nga lacrimation, skuqje dhe ënjtje të lëkurës në anën e prekur. Ata shpesh ndodhin pas hipotermi, transferuar të drejtat SARS. Nevralgji dhimbje nervore zverku që vijnë nga qafa në anën e pasme.


Shkaqet Mjekimi dhe simptomat
Medikamente që përdoren për të trajtuar nevralgji, duhet të sigurojë ndikim jo vetëm irrituese dhe analgjezik, por edhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të hequr inflamacion. Kur ndër brinjëve nevralgji, trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​medikamente të përshkruara nga mjeku (jo-steroidal anti-drogë inflamator, analgesics, vitamina B, etj), fizioterapi (akupunkturë, terapi lazer, terapi magnetike, masazh). Në fazën akute të sëmundjes 02:59 ditë duhet të mbajnë pjesën tjetër shtrat. Një person i sëmurë duhet të shtrihen në një sipërfaqe të fortë të sheshtë, mundësisht nën bordit dyshek.


Gjatë sulmeve e bën të lehtë për të thatë ngrohjes. Ju mund të lidhet shall leshi gjoks, vënë mustardë në rajon okolopozvonochnuyu, pikat dhimbje namatsavshy. Për sëmundja nuk është kaluar në formën kronike e sulmeve të shpeshta, ju duhet të zvogëlojë aktivitetin fizik, mos abuzojnë alkool, për të shmangur situata të vështira. Në trajtimin trigeminal nevralgji kryhet nën mbikëqyrje mjekësore, si qasje të gabuar mund të çojë në procesin e kronike. Përdoret nonsteroidal anti-inflamator droga, Anticonvulsants, antipsikotikët, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers; Teknikat fizioterapi (akupunkturë, rryma pulsin e tensionit të ulët dhe frekuencë të ulët, fusha magnetike dhe elektromagnetike, rrezatimi infra të kuqe dhe ultravjollcë, ultrazërit, electrophoresis). Në mungesë të efektit lartpërmendur metoda neurokirurgjike përdorur. Kur dhimbjet nevralgjike e dëshirueshme që të pastrojë trupin është më e freskët perime, herbs dhe fruta.


Metodat tradicionale të trajtimit
Si një ndihmës për të pirë infusions bimor, të sigurojë një të plotë nerv ndikimi vospalyvshyysya dhe indet përreth dhe ndihmon të shpejt lehtësimin e dhimbjeve.
• 1 tbsp barishte yarrow pour 1 tbsp. ujë të vluar, përfundoi, të lënë për një orë. Strain, pini 1 tbsp tre ose katër herë në ditë para ushqimit.
• 1 lugë klubi-formë klubi-myshk bari pour 2 tbsp. ujë të vluar për 20-30 minuta. Pini 1 tbsp tre ose katër herë në ditë.