Osteokondroza nga simptomat cervikal, trajtimi, parandalimi


Simptomet e osteoarthritis e qafës së mitrës të ndryshme dhe të ndryshme. Në kohët tona moderne osteokondroza qafës së mitrës një gjë mjaft e zakonshme.
Osteokondroza - një kompleks ndryshimet degjenerative në kërc, shpesh duke çuar në paaftësi dhe të reduktuar cilësinë e jetës. Shpinë qafës së mitrës ka një strukturë të meta të rruaza se në departamentet e tjera dhe sistemin e zhvilluara dobët muskulor. Rruaza në këtë departament janë shumë afër njëri-tjetrit dhe përreth arterieve, të cilat janë aktive në furnizimin me gjak të trurit. Si rezultat, edhe ndryshim të vogël të rrezikut të compression të enëve të gjakut dhe tufa nervore me zgjatje të zhvillimit (shkelje të integritetit të shell me zgjatje të saj kurrizore disk tej në lumenin e kanalit kurrizore) dhe hernia intervertebral.Qafës osteokondroza - një sëmundje shumë e zakonshme që prek njerëzit e moshës së punës. Sot në një pritje në neurolog me ankesat e dhimbje në shpinë dhe nyje mund të takohen pacientët e moshës mjaft të re. Fajësojnë trashje shfrenuar, prirje për pasivitet fizike dhe jetesës i sëmurë, përkeqësuar situatën mjedisore në botë, si dhe të zgjatur ulur në kompjuter dhe të monitoruar, ndërsa ngarje.

Shkaqet kryesore të sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


 • banesë anomali, i trashëguar nga shpinë;

 • mbipeshë;

 • mënyrë jetese i ulur;

 • lëndimet kurrizore;

 • aktivitete të rënda fizike;

 • rreziqet profesionale (punë të lidhura me të gjatë, lëvizjet e monoton, të mprehtë kthehet qafën);

 • hipotermi;

 • aktivitete sportive;

 • sjellje dhe metabolizmin.

 • Simptomat dhe manifestimet klinike të osteokondroza qafës së mitrës shumë të ndryshme që nganjëherë shkakton vështirësi në diagnozë. Në çdo rast, paraqitja e të paktën disa prej tyre e rekomanduar për të vizituar një neurolog menjëherë në rast të patologjisë sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar trajtimin.

  Simptomet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


 • Dhimbje koke. Në pacientët me osteokondroza cervikal gati gjithmonë vërejtur dhimbje koke të vazhdueshme që rrisin me lëvizje të papritur dhe kthehet qafën. Kjo mund të gjendet në artikull më shumë dhimbje koke të shkaktojë.

 • Dhimbje në qafë dhe supet. Shfaqet në mëngjes dhe zhduket pas ngrohja deri muskujt.

 • Dhimbje shpine qafës. Karakterizuar nga pamja e papritur e dhimbje qafe, forcim i muskujve të kësaj zone dhe të kufizimit të aktivitetit fizik.

 • Dhimbje në kafaz i kraharorit. Shumica e pacientëve me osteokondroza qafës së mitrës ndjeni dhimbje në gjoks ose pak të drejtë - në fshikëz e tëmthit. Kjo i bën ata të dyshojnë në praninë e tij një sulm në zemër, por nuk e përdorin nitroglycerin redukton dhimbjet. Në elektrokardiogramë dhe ultratinguj të mëlçisë janë edhe nuk ka patologji. Shumica e dhimbje të ulët mbrapa mund të zbulohet është vetëm një mënyrë të tillë. Pacientët me dhimbje gjoksi ankohen për një tjetër rënie në forcën e muskujve të duarve.

 • Crunching dhe kërcasin gjatë qafën lëvizjes. Kjo simptomë është vërejtur në pothuajse të gjithë njerëzit me osteokondroza qafës së mitrës. Këto zëra mund të ndodhë në kthehet të mprehtë hedhur kokën dhe qafën.

 • Mpirje e gjuhës dhe majat e gishtave, ngjirurit e zërit. Këto simptome të rezultojë nga nerva hequr në fytyrë dhe enët e gjakut në afërsi të disqe intervertebral dëmtuara.

 • Të dëmtuar dëgjimin dhe vizion.

 • Rritja e presionit të gjakut, tensioni i gjakut normale.

 • Qafën dhe shpatullat radiculitis. Nuk janë në squeezing 6 dhe 7 rruaza të qafës së mitrës.

 • Gjymtyrët parezë. Dobësimi i forcës muskulare të këmbëve dhe duarve.

 • Simptomat osteokondroza qafës së mitrës (artikull i veçantë).

 • Kur osteokondroza është dëmtimi lidhës indeve dhe pjesa qendrore e disqe intervertebral, për shkak të asaj që ata shtrembëroj dhe humbasin elasticitetin, fillojnë të rriten në formacione të kockave dhe të luftojnë. Nyjet e qafës së mitrës dhe deformueshme, dhe Lumen kanal intervertebral ngushtuar gradualisht. Në sipërfaqet anësore të osteophytes vertebral janë formuar, perezhymayuschye arteriet vertebrale dhe enët e vogla të gjakut. Kjo shkakton trurit të varfër qarkullimit.

  Parimet themelore të trajtimit të sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


 • Trajtim të drogës. Kur osteokondroza përdorur drogë nonsteroidal anti-inflamator (për shtëpie dhe përdorim të jashtëm) agjentët, antispasmodic dhe analgjezik.

 • Ushtrim terapeutik. Mund të zvogëlojë dhimbjen, eliminimin e inflamacion, forcimin e muskujve të parandaluar komplikimet.

 • Masazh. Ofron një efekt tonik, heq tensionin dhe dhimbje, rrit furnizimin me gjak.

 • Kirurgji për të hequr një pjesë të një disk vënë presion intervertebral mbi rrënjët nervore.

 • Ajo është e mirë për të kryer të plotë pikë trajtim masazh trupit të plotë plus takim akupunkturë dhe ilaçe tibetian. Efekti i këtij trajtimi është shumë më efektive. Trajtimit të paktën shtatë seanca.

 • Më shumë informacion në lidhje me trajtimin e kësaj gjendje, shih artikullin trajtimin e sëmundjes qafës së mitrës degjenerative disk

 • Parandalimi i osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës
  Nga parandalimit të ndjekin rekomanduar nga pesha e vet, për të shmangur ngarkesa statike në rruaza të qafës së mitrës, t'i përmbahen aktivitetit fizik, të ushtrojë rregullisht. Nëse puna që ju duhet të jetë e gjatë ose kalojnë kohë në një pozitë të trupit, ajo është e rekomanduar për të bërë rregullisht të shkurtër të ngrohtë-up, të lënë kohën e punës dhe të ngrohtë deri. A keni shkëlqyer video të vetë-masazh i qafës, unë shpresoj se kjo do t'ju ndihmojë për herë të parë.