Shkakton infeksion gozhdë Onihomikoza


Pse rënia është gjetur zakonisht se toenails nuk e shohin si më parë? Shpjegimi është i thjeshtë: infeksioni Onihomikoza shpesh ndodh në verë. Sandale Zgjedhja, ne përpiqemi në këmbët e tyre të zhveshur, dhe pjesa tjetër është lënë pas dore shpesh këpucë edhe të lehta. Ndërkohë, çdo publik sipërfaqe - në rërë plazhi, pebbles, i parket dërrasë, pllaka në pishinë ose në banjo hotel, qilim në dhomën e hotelit - mund të jetë një burim i infeksionit fungale. Humbja e pjatë gozhdë shkaktuar dermatofiteve, maja dhe myk kërpudhave. Megjithatë, kontakti me ta nuk ka gjithmonë të çojë në sëmundje. Rreziku i infeksionit rritet në mënyrë të konsiderueshme kur dëmtuara gozhdë, antibiotikët ose kortikosteroidet në pacientët me diabet, furnizimin dëmtuar gjakut të gjymtyrëve dhe këmbët e sheshtë. Çka e shkakton infeksion gozhdë Onihomikoza?


Ndryshimi pjatë gozhdë jo gjithmonë tregojnë Onihomikoza. Pas traumave, ekzemë, psoriasis, liken planus, dermatit kontakti, dhe disa patologjive endokrine dhe sistemet kardiovaskulare gozhdë mund të duken sikur goditur nga infeksion fungale. Në diagnozën e syrit nuk mund të vihet. Përfundimi i sëmundjes bëhet vetëm në bazë të testeve - ekzaminim laboratorik ekspozuar një pjesë të vogël të pjatë keqe. Mikroskopi ofron një përgjigje për pyetjen nëse patogjen.
Mbjellëse për të përcaktuar llojin e kërpudhat.
PCR - metoda më e informative që kombinon mikroskopi dhe kulturën.Kërpudhat - nuk është vetëm i shëmtuar dhe jo vetëm - infeksionit. Thonjtë deformuar shpesh shkaktojnë parehati serioze - këpucëve zakonisht fillon për të nxitur qarkullimin e gjakut në këmbë. Përveç kësaj, kundër Onihomikoza mund të zhvillohet erizipelë. Ai është në gjendje të shkaktojë dhe të komplikojë rrjedhën e sëmundjeve të tilla si astma bronkiale, dermatit alergjik dhe diabetit. Mikroorganizmave patogjene, duke u takuar asnjë rezistencë, duke eksploruar territorin e ri. Përhapja e infeksionit në thonjtë e duarve - një perspektivë shumë e vërtetë. Dhe, sigurisht, pacienti shkon rrezikun e infektimit të tjerëve, veçanërisht anëtarët e familjes.


Veprimet mycologist të varet jo vetëm nga lloji i kërpudhat dhe masën e dëmit. Kur zgjedh një regjim të drogës dhe emërimin e një mjeku me përvojë konsideron statusin e pacientit imunitar, gjendjen e tij e sistemit endokrin, sëmundjet shoqëruese, një faktor ndërveprime të drogës dhe madje edhe gjëndra djerse largohet nga puna. Çfarë do të jetë trajtim? Lokale përfshin përdorimin e një droge antifungal jashtëm. Përdorimi i një krem, krem, xhel apo lëng justifikohet kur infeksion fungale goditi vetëm një pjesë të pjatë - jo më shumë se një e treta e saj. Administrimi sistemik i antimykotike është në formën e tabletave ose kapsula. Ajo është treguar për të avancuar, afatgjatë ekzistuese Onihomikoza. Produkti medicinal eliminon patogjen, thekshëm në gozhdë dhe gozhdë shtrat me gjak.


Kombinimi rrit efektivitetin e terapisë. Pavarësisht se cili trajtim do të emërojë një mjek, zona e prekur duhet rregullisht të hequr gozhdë, razmyahchyv para kasetë e tij të veçantë politike kerato. Plot shpëtoj Onihomikoza mund të marrë nga disa muaj deri në një vit e gjysmë, dhe rezultati pozitiv në masë të madhe varet nga saktësinë e të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj. Në një shërim të plotë mund të flasim pas gozhdë rritet përsëri të shëndetshme dhe analiza mbi tre kërpudha të dhënë një përgjigje negative. Së pari bëni menjëherë pas trajtimit, dy e ardhshme - me një interval prej dy muajsh. Kur Onihomikoza nuk është gjithmonë e mundur për të shmangur heqjen kirurgjikale të gozhdë prekur. Është e nevojshme në rast të deformimit të rëndësishme apo pjatë hyrë në mish gozhdë kur rul okolonogtevoy plagosur rëndë indet e buta i përflakur dhe pacienti ndjen dhimbje.


Për të shmangur arsyet reinfeksioni, ne duhet të ndjekim disa masa paraprake. A nuk ecin zbathur, rugs në banjo, të zëvendësojë huyazykamy - ata janë të lehtë për të pastruar. Të jetë i sigurt për të dezinfektoj gjitha këpucët. Acid acetik dhe formalinë shkatërrojë kërpudhat, por të prishin lëkurën. Sot në farmaci ka pasur marrëveshje të veçanta për trajtimin antifungal e kepuceve dhe shkakton infeksion. Më shpesh larë linens dhe të mbuluar pastër kylyyazytsi më shumë kujdes me objekte moderne sanitare. Mjete metalike gozhdë pas çdo përdorimi trajtojnë alkool dhe pastaj prokalyvayte mbi zjarr. Gjatë vizitës në sauna, pishinë dhe rekreacion të përdorni një llak të veçantë, krem ​​ose pluhur me antimykotike.