Shkaqet dhe simptomat e gjumit të dobët


Perevertayeshsya mbrëmje të gjatë në shtrat, duke pritur për se ëndrra është për të ardhur. Disa herë gjatë natës apo zgjoheni shoplyuyeshsya që përsëri kishte një makth. Mendimet e këqija zgjojë pa dritë, pa agimin - dhe përfundimisht të gjithë ditës të ndjehen të thyer. Me mezi merrni deri në mëngjes të gjitha këto variante të ndryshme të fjetur çrregullim - pagjumësia, ose siç është quajtur mjekët, pagjumësi. Në shumicën e rasteve, ajo mund të hiqet nëse respekt ditë dhe të mësojnë teknikat e relaksimit. Vetëm ju mund të kuptoni, është koha për të ankohen për probleme me gjumin mjekut. Rregullat nuk fle atje. Një shumë e gjashtë apo shtatë orë, një tjetër - tetë ose nëntë. Mbi të gjitha, ata vetë ndjehen. " Mundohuni të kuptoni shkaqet dhe simptomat, dhe nëse keni probleme reale me gjumë. Cilat janë shkaqet dhe simptomat e gjumit të dobët?


Ironikisht, emocionet pozitive, sidomos ato që lidhen me pritje të diçkaje, shpesh pengojnë fle edhe më shumë se sa negative. Dhe në qoftë se ngjarja e këndshme ka ndodhur tashmë, njerëzit nuk mund të ndihmojnë duke u përpjekur për të zgjeruar eksitim. Dhe, në vend të shijuar jetën në të tashmen, merr kujtesë ngjarjet e kaluara. Ky lloj i pagjumësi quhet përshtatja, dhe pamja e saj është e lidhur me stresin, pozitive dhe negative. Ajo rrallë zgjat më shumë se disa ditë dhe nuk kërkon vendosjen e luftuar - ajo niset dikur një burim i trazirave vazhdon.


Sport gjatë natës në kërkim - shkaqet e para dhe simptomat e gjumit përballje me askënd, lojërat kompjuterike nuk janë gjithmonë një lajm pozitiv në TV - faktorët që anulon kohë yyazytsirnist gjumë, më shumë se e mjaftueshme. Për të përballuar me këtë problem, të marrë të gatshme për të fjetur për një orë ose dy. Vendosni paraprakisht se sa të përfundojë të gjitha gjërat rreth shtëpisë apo të punës. Fik kompjuterin dhe TV, të shmangur kafe dhe alkool, mos pini qumësht (në kundërshtim me besimin popullor, ai vetëm parandalon gjumë, pasi nuk është një diuretik i fortë). Para se të shkoni në shtrat, ju mund të marrë dush shkume. Trupi ynë dhe mendja janë të lidhura direkt sepse relaksim të muskujve në ujë të ngrohtë është shumë i dobishëm.


Nëse një kokë të fillojë të rritet mendimet e shqetësuar, tregoni veten si heroina "Gone With the Wind": "Unë do të mendoj për këtë nesër" Mos harroni se si në një episod të "Friends" një nga heronjtë kishte për të marrë deri në fillim për një takim të rëndësishëm, dhe çfarë ka ndodhur? Ai, siç pritej, doli para, por më shumë duke u përpjekur për të fjetur, aq më shumë ai ka punuar. Rezultati - një ëndërr e keqe, dhe roznervuvavsya kështu që vetëm ëndërr e harruar në mëngjes. Ky lloj i pagjumësi quhet psychophysiological: një burrë nuk ka frikë të bjerë në gjumë, nuk mund të relaksoheni. Perceptimi brenda natës e ndryshimeve realitet. Ju mund të fle gjashtë deri në shtatë orë, por të ndjehen si në qoftë se nuk ka sy zimknula, u zgjova shumë herë, dhe tani plotësisht i rraskapitur. Në këtë rast paradoksale ose psevdobessonnytse. Shembull klasik: një person ankohet se nën dritaren e tij të gjithë qen leh natën dhe fle parandalohen. Në fakt, qeni tyavknul disa herë.


Për të përcaktuar nëse vuani gjumë të dobët dhe pagjumësi, për të ndihmuar në një nga klinikat e specializuara që merren somnolohyey (ashtu-quajtur shkenca e gjumit). Sondazhet si aventurë: për të fjetur në spital natën e sensorë bashkangjitur në kokë. Mjekët do të heq EEG, do të analizojnë të trafikut dhe shkakton gjumë, sy dhe muskujve tendosje të varfër - dhe mbi këtë bazë mund të kuptojmë sa ore keni fjetur, nëse e frymëmarrjes gjatë gjumit dhe kanë nevojë për ndihmë mjekësore. Teknikë shumë të popullarizuara të muzikës "trurit": në bazë të EEG pacientit një melodi elektronike që promovon gjumë të shëndetshëm.