Shkaqet ënjtje në trup


Sipas një përkufizim shkencor, është grumbullimi i tepruar i lëngjeve në inde. Trupi i njeriut është 70% ujë. Rreth 2/3 e saj është brenda qelizës, dhe 1/3 - në hapësirën ndërqelizor. Rritjen e vëllimit të lëngjeve në hapësirën ndërqelizor, në fakt, është ënjtje. Ka ënjtje lokale dhe të përgjithshme. E para është e lidhur me një organ të caktuar apo zonë e shtratit të enëve të gjakut.
Kjo është, për shembull, në sëmundjet e enëve limfatike apo venat e gjymtyrëve të ulëta, ënjtje alergjike fytyrës. Në përgjithësi ënjtje shoqëruar me ënjtje të indeve në të gjithë trupin dhe tipike për sëmundje të zemrës, veshkave, traktin gastrointestinal. Ënjtje përgjithësi është i dukshëm në akumulimin e 3 ose më shumë litra lëng, shpesh si pasojë e vonesave veshkave dhe ujë i kripur. Në çdo rast, ënjtje tregon se brenda jush është një proces patologjik dhe është koha për të i kushtoj vëmendje. Ka shumë arsye pse nuk është ënjtje. Ne shikojmë në disa prej tyre, më të zakonshme. Konsideroni të gjithë të mirë arsyet edemë e në njerëzit!Një nga shkaqet e edemë është rritur presionin në enët e gjakut thinnest - kapilarët. Një tjetër arsye është e lidhur me një rënie në përmbajtjen në proteina të plazmës, veçanërisht albumin. Kjo redukton presionin osmozik dhe lirimin e lëngjeve nga gjak në indet. Formimi i edemë është edhe për shkak të rritjen e permeabilitetit kapilar, toksiciteti zhvillon për shkak të lëndimit ose inflamacion. Për trajtimin e këtyre sëmundjeve duhet të zbatohet për terapist.

Alergji
Edema alergjik tek njerëzit mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit. Ata janë të dendura në të prekur, i shoqëruar me kruarje dhe skuqje, dhe nganjëherë melkotochechnoy pamjen e nxituar. Me ënjtje të tillë duhet të shkoni te mjeku dhe allergist jo vetëm shëruar simptomat, por edhe për të eliminuar problemin rrënjë - të njëjtën alergji.


Dështim të zemrës
Ënjtje të këmbëve - simptomë shumë shqetësuese, sepse ajo sinjalizon dështimin e afërt të zemrës. Edemë zemra paraprirë gulçim. Me zhvillimin e ënjtje sëmundjeve të zemrës mund të rritet gradualisht në vëllim - nga pasardhësit deri në hips. Lëkura në zonën e "zemrës" edemë cyanotic zbehtë, e tensionuar, të ftohtë në prekje. Nëse ju gjeni veten në një ënjtje të ngjashëm, konsultohuni me kardiologun tuaj.
Veshkat nuk janë përballuar me punë për arsye të ndryshme, mund të dërgojnë ujin në hapësirën ndërqelizor, duke formuar ënjtje. "Renale" ënjtje të butë, i butë, duke u paraqitur më së shpeshti në fytyrë, dhe në mëngjes. Lëkurës ënjtje në zonë është e thatë dhe i zbehtë. Veçanërisht, edemë renale shpesh "lundrues", dmth të lëvizin shpejt kur ndryshon pozicionin e trupit. Trajtimi i veshkave angazhuar urolog.


Luftimi edemë
Nëse ënjtje nuk është i lidhur me ndonjë sëmundje serioze, rekomandimet e mëposhtme mund t'ju ndihmojnë. Para së gjithash, duhet të kufizojnë ngrënë ushqimet pikante dhe të skuqura dhe lëngjet, sidomos para gjumit. Menuja duhet të jenë produkte të pranishëm, zarzavate steamed (në vend të parë - majdanoz), fruta të freskëta dhe perime. Është e dobishme për të pirë një zierje e flaxseed: 4 tsp fara pour 1 litër ujë dhe vlim për 15 minuta. Pastaj tendosje dhe të marrë në formën e ngrohjes 3 filxhan 3 herë në ditë për 2-3 javë. Për një shije mund të shtohet në supë rezulton një lëng limoni pak. Mjetet më të mira për parandalimin e ënjtje - edukimi fizik.


Një nga zgjidhjet më të mira - not. Kjo disiplinë ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të forcuar sistemin kardiovaskular. Një efekt i mirë është gishtat masazh dhe këmbët. Përveç kësaj, enët e gjakut ngurtësojnë dhe për të parandaluar ndodhjen e edemë ndihmon trajtimet me ujë, duke përfshirë edhe lavazheve vagjinore. Për këtë qëllim ndryshojnë 5-6 herë ujë të ngrohtë në të ftohtë dhe anasjelltas. Ky forcim ndjekin rregull bazë që thotë se, të mësohen me ujë të ftohtë duhet gradualisht.