Shkaqet dhe simptomat e problemit të trashje


Trashje - një problem të ngutshme për shumë njerëz. Si të mbroni veten nga kjo? Dhe cilat janë shkaqet dhe simptomat e problemit të trashje?
Çka e shkakton trashje?
Shkelja e furnizimit: marrja e parregullt dhe konsumit të tepërt të ushqimit, cilësia e gabuar. Ju mund të hani pak, por në qoftë se raporti i proteinave, yndyrave dhe karbohidratet e gabuar, ajo shkakton trashje. Kohët e fundit, kjo çon në konsumin e tepërt të birrës. Ata luajnë rolin e trashëgim dhe moshës (shpesh mbipeshë shfaqet në menopauzë).Trashje është një sëmundje e trashëguar nga shkaqet dhe simptomat?
Flasim saktë në lidhje me predispozicion gjenetik që mund të punojnë në kushte të caktuara. Nëse efekti i gjenit përgjegjës për trashje, proces humbje peshe e madhe do të jetë i ngadaltë dhe do të duhet disa herë më shumë përpjekje dhe kohë për të shërohen.

Pse hollë vajzat me kalimin e viteve u transformua në gratë shëndoshet?
Mënyra e figurës këndshëm të rinj në formë curvy - një sistem ruajtje yndyrë. Nëse gruaja pas lindjes nuk është e shikimin e tyre, ata në vend të rekrutuar gjatë peshë shtatzënisë shkoi, ata gradualisht u bashkuan me ato të reja. Rritja kritike pikë në peshë pas 40-45 vjet, kur ndryshimet hormonale ndodhin. Nëse një grua shërohet pesë kilogramë - është normale. Gjatë kësaj periudhe, zvogëlon estrogjenit, dhe indeve yndyrë pjesërisht merr funksionin në prodhimin e tyre.


Shumë njerëz besojnë se obeziteti - kjo është promiskuiteti ushqim, për t'u përballur me të gjitha shkaqet dhe simptomat. Nëse jeni të moderuar mbipeshë nuk janë të kërcënuar?
Nuk duhet të hani më pak, dhe të saktë, me një dietë të ekuilibruar sasia e ushqimit mund të jetë më shumë, dhe ushqim me kalori - më pak. Por stereotipi "për të humbur peshë duhet të hani më pak" e vështirë për të thyer, kështu që njerëzit shpesh konsumojnë vetë dietë të rreptë, duke shkaktuar lëndime.

A është e vërtetë se shkaku dhe simptomat e trashje mund të jetë stresi?
Stresi është i rrezikshëm për shkak se një person fillon të "jam" problemi për të qetësuar dhe relaksohuni. Përveç kësaj, stresi shpeshta goditi gjëndër tiroide, duke rezultuar në metabolizmin e trazuar. Prandaj, në trajtimin e trashje ndonjëherë përshkruajnë ilaqet kundër depresionit ose medikamente të tjera që zvogëlojnë ankth.


A është supersredstvam besueshme për humbje peshe që premtojnë minus 20 kg në muaj?
Nëse ju telefononi këto numra në çdo rast! Nuk janë mjete që ne i përdorim në trajtimin e trashje, por ata luajnë një rol mbështetës. Në qoftë se ju pini vetëm çaj për humbje peshe, e cila nuk ka arritur rezultatin derisa ju të ndryshojë mënyrën e jetës dhe ushqimit që ju solli në trashje. Nëse pas dietë përsëri në rrugën e mëparshme të jetës - të marrë atë që ajo ka filluar ose më keq.

Çfarë është dietë e përafërt nuk duhet të jetë për të "notuar"?

Ajo është e mirë në qoftë se ju në mënyrë të konsiderueshme kufizojnë futje e ushqime me indeks të lartë glycemic (GI). Ata janë quajtur edhe karbohidratet "i keq". Por çokollatë vetë - nuk karbohidrate aq e tmerrshme, ajo herë pas here mund të përballojë, kur me të vërtetë dëshironi. Ju edhe një herë në javë për të përkëdhel veten me një tortë krem ​​ose një fetë tortë. "Mirë" karbohidratet - bukë nga mielli gruri, bollgur, fasule, fasule, bizele, thjerrëzat, fruta të freskëta dhe perime, lëngje të freskëta pa sheqer, produktet e qumështit me përmbajtje të ulët yndyrë. Dietë duhet të jetë e sasi të mjaftueshme të proteinave, si mish, peshk, qumësht dhe produkte të qumështit, ushqim deti duhet të hani të paktën dy herë në ditë. Një futje totale yndyrë duhet të reduktohet.