Psoriasis - Simptomat dhe shenjat


Mjekësi Sot u largua larg përpara. Shumë sëmundje të rrezikshme janë mundur në shekullin e kaluar nga shpikjen e vaksinimit. Megjithatë, ia vlen të përmendet se mjekët nuk janë të aftë për gjithçka, dhe shumë pacientë janë ende duke shpresuar për ndihmë. Sëmundjet më të fuqishme njerëzore, është një kategori të tilla si sëmundjet autoimune, duke përfshirë përfaqësuesit më të shkëlqyer - psoriasis.
Sëmundje e lëkurës psoriasis - ky proces autoimune inflamator, e lokalizuar kryesisht në lëkurë e kokës. Në psoriasis në njerëzit ndërprerë ndarjen e qelizave epidermik: ata shtohen intensivisht, shpejt orohovevayut dhe vdesin. Sepse ajo që prodhohet zonat tipike me lëkurë shtresë pink-argjendi. Shkaqet e kësaj sëmundjeje nuk është i njohur plotësisht. Ka disa teori në lidhje me faktorët e trashëguar, predispozicion gjenetik dhe ekspozimi ndaj faktorëve të mjedisit.
Tiparet karakteristike të psoriasis


Që trajtim të plotë për psoriasis sot është pothuajse e pamundur për të lehtësuar sukses është shumë e rëndësishme për të përcaktuar fillimin e sëmundjes. Në fazat fillestare të psoriasis të shfaqet pllakë lëkurë të vogël (kryesisht në bërryla, gjunjë, dhe kokës). Ata kanë rozë me peshore argjendtë osypalysya lëkurës. Shoqëruar shpesh nga flaking rënda kruarje. Gjithashtu shenjat e qartë të dukshme e psoriasis mbi thonjtë njeriu të sëmurë: ekziston trazim, deformim dhe "ystыkannost" (i ashtuquajturi efekti këllëf), pjatë gozhdë trashje dhe stratifikuar.Simptomet e Psoriasis


Vlen të përmendet se shumë nga simptomat e psoriasis mund të ngjajnë një manifestim të sëmundjeve të tjera. Për shembull, eliminimin ose dermatit alergjik. Megjithatë, kur duke iu referuar një mjek nuk mund të injorojë grumbullimin e shumë manifestimeve. Ka disa simptomat e psoriasis:
· Simptomë pari psoriasis është shpesh fryrë zhvishem, i dalë mbi lëkurë;
· Inflamacion është përhapur me shpejtësi në zona të mëdha të trupit;
· Thonjtë deformim;
· Përhershëm, kruajtje të rënda;
· Formimi i blisters në shuplaka dhe shputa;

· Shfaqja e çara në lëkurë;
· Një tjetër simptomë - një lulëzim jashtëzakonisht të fortë i qelizave epiteliale, i ngjan zbokth;
· Karakteristikë kronike zyyazykamy i acarimin psoriasis (përparim) kur papules lëkurës të kuqe dhe të fryrë, në mënyrë të qartë duke qëndruar jashtë në sipërfaqe të lëkurës. Dhe pranverë dhe verë përmirësim (regresioni): në këtë kohë e lëkurë është reduktuar, zbehtë zonat fryrë, është itchy.

Gjithashtu duhet theksuar se komplikimet më të shpeshta shoqëruese të psoriasis janë të artritit dhe depresioni. Së pari, e veçantë vetëm për pacientët me sëmundje të rënda. Por depresioni është e lidhur direkt me pamjen përkeqësuar dhe ulur vetë-respekt. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të parë një mjek dermatolog tashmë në shenjat e para të psoriasis. Specialisti kompetent do të kryejë të gjitha procedurat e nevojshme dhe do të zgjidhni trajtimin e duhur për psoriasis, i cili do të ndihmojë pacienti të çojë një jetë të plotë dhe normale.