Simptomat kërthizës hernie në të rriturit


Kërthizës hernia - një sëmundje që karakterizohet, kryesisht për foshnjat. Shumë shpesh sëmundja ndodh në sapolindur parakohshme, njoftimi hernie kërthizës fëmija mund sy të zhveshur kur ajo bëhet e dukshme vula indit yndyror në bark, në kërthizë. Megjithatë, kjo sëmundje mund të ndodhë në të rriturit, sidomos nën 40 vjeç, dhe sëmundja është mjaft e kauzë të përbashkët për trajtim kirurgjik. Hernie kërthizës në të rriturit simptomat e të cilëve janë mjaft të pakëndshme, që rezultojnë nga stresi i tepruar fizik, peshat papritur dhe të pasakta heqjen. Përveç kësaj, një hernie kërthizës mjaft të zakonshme në gratë gjatë shtatzënisë, kur fibrave barkut muskujve ndryshojnë.


Kështu, hernie kërthizës në të rriturit - një dukuri mjaft të zakonshme, simptomat kanë karakteristika karakteristike, dhe të dalluar atë nga llojet e tjera të hernias zakonisht nuk rëndë kompleksitetit. Çdo hernie, pavarësisht nga vendi në të cilin është lokalizuar, është një zgjatje anormale e trupit, kur normalisht kjo nuk duhet të jetë. Hernia mund të jetë një vertebrale (disqe intervertebral në lokalizimin), diafragmës, ijë, por shpesh midline e barkut (kjo është hernie është më i dukshëm). Hernie kërthizës në të rriturit karakterizohet nga përmbajtje të parregullt release nëpërmjet rrjet kërthizës, simptomat e kësaj sëmundjeje mund të dyshohet askujt. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju mund të pyesni veten një diagnozë të ndonjë hernie kërthizës dyshuar duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.


Simptomat e një hernie kërthizës është kryesisht i ngjashëm me manifestimet e tumoreve të tilla, si lipoma, dermatofybroma, dermatome. Kjo tumoret beninje që nuk bartin një rrezik serioz, por në disa raste në zgjatje kërthizë mund të shkaktojë përhapjen e metastazë e tumoreve malinje, të lokalizuara kudo në trup. Prandaj nuk është e nevojshme për të shtyrë një kohë të pacaktuar provimin nga një mjek, përveç kësaj, të kujdesit mjekësor në kohë mund të parandalojnë komplikime, dhe në qoftë se ka probleme, trajtimi do të vazhdojë në mënyrë më efikase, dhe pacienti së shpejti do të kthehet në normale.


Hernie kërthizës është e rrezikshme, sepse pavarësisht kalimit të sëmundjes, ajo kërcënon disa komplikime, të tilla si të rriturit shpesh ndodh kufizime, duke shkaktuar simptoma të tilla si qarkullim të dobët, e ndjekur nga nekroza e indeve. Shpesh, hernia, provokon zhvillimin e peritonit në pjesë peritoneal hit brenda SAC hernie. Komplikimet shpesh provokuar nga overexertion ndërsa heqjen e peshave, por kufizimet mund të ndodhë edhe për shkak të tendosje të lehtë fizike, të tilla si kollitet apo qesh. Me një rritje të mprehtë në presionin e barkut provokuar gabuar lëvizjen ritëm zorrë, ju mund të mbyten hernie.


Simptomat kryesore janë kufizuar dhimbje të mprehtë në kërthizë, pamundësia vpravyty hernie qeskë, për të prekur bëhet intensive, e nxehtë. Përveç kësaj, mund të tregojnë shenja të intoksikimit në vetvete - është e të vjella, vjellje, dhimbje koke, temperaturë të lartë trupore, dhemb mbrapa dhe nyje. Hernie kërthizës që ndodh në të rriturit, është arsyeja për ndërhyrje kirurgjikale, e cila në mungesë të komplikimeve të mund të kryhet në kohën më të përshtatshme. Nga ana tjetër, komplikime hernie kërthizës duhet të jetë një shkak për operacion të menjëhershëm, mundësisht në orët e para pas fillimit të shqetësimit. Për fat të keq, shumë sëmundje të lidhura (të tilla si enët e gjakut, zemrës, frymëmarrjes, etj) dhe në shumë raste pa garanci të tilla shërim të plotë nuk mund të japin një të tillë.


Hernie kërthizës në të rriturit është diagnostikuar në bazë të ekzaminimit të ekspertëve dhe studim, arsyeja për ankesë janë zakonisht simptomat karakteristike. Diagnoza e sëmundjes vë një kirurg në mënyrë që të merrni rezultate më të detajuara, është emëruar me ultratinguj hernie zgjatje, X-ray duodenum dhe stomak, Gastroskopi. Në trajtimin e kirurgjisë hernie kërthizës tek fëmijët zakonisht nuk është e nevojshme: ata të moshës ul kërthizës vrimë dhe mbyllet vetë pa asnjë ndërhyrje nga jashtë. Dhe vetëm kur të keni arritur një moshë të caktuar e gjithë kjo ndodh, ndoshta emërimin e kirurgjisë.


Në të rriturit, hernie kërthizës pothuajse gjithmonë kërkon kirurgji metodat konservative e trajtimit të destinuara vetëm në contraindications serioze të pacientit për kirurgji. Operacionet nuk janë kryer për njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes, sistemin kardiovaskular, rëndim të sëmundjeve kronike, shtatzënia në fazat e mëvonshme. Trajtimi konservativ përfshin një dokument i heqjes dorë të detyrueshëm të ndonjë aktivitet fizik, humbje peshe, i veshur me një fashë të veçantë.

Për të parandaluar këtë sëmundje në të rriturit është shumë e rëndësishme për të shikuar dietën tuaj, shmangur trashje, të çojë një jetese aktive. Është e rëndësishme për të trajnuar muskujt e barkut me ushtrime të veçanta. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet parandalimit të hernie kërthizës gratë shtatzëna janë të këshilluar që të veshin një fashë. Në qoftë se një njeri i pasur kohët e fundit një operacioni në organet e barkut, ajo është gjithashtu në rrezik dhe duhet të parandaluar këtë problem duke veshur një fashë elastike dhe jo heqjen e peshave. Edhe përkundër faktit se shumë njerëz duket hernie kërthizës sëmundje mjaft të lehtë për të trajtuar ajo duhet të merret seriozisht. Mos kini frikë nga operacioni, sepse metodat moderne të lejojë për të bërë në këtë mënyrë të butë, pa plagët dhe shenjat.