Zhvillimit dhe uretritin simptomat


Quhet inflamacion uretriti në uretrës apo uretrës. Kjo sëmundje urologjike ndodh mjaft shpesh dy burrat dhe gratë. Mjekët ndarje te uretritin në dy grupe: origjina infektive dhe jo-infektive.
Në rastin e parë, zhvillimi i urethritis dhe të shkaktojnë simptome të veçanta (gardnerellas, gonokoku) dhe jo-specifike (Escherichia coli, Staphylococcus, Streptococcus) patogjeneve.
Uretriti Zhvillimi origjina infektive është për shkak të traumave uretrës, për shembull, pas cystoscopy, duke kaluar guri apo fshikëz catheterization. Përveç kësaj, si shkaqet e urethritis mund të bëjë reaksione alergjike, bllokimet e trafikut në zonën e legenit, ngushtimi i uretrës. Në mënyrë tipike, zhvillimi i urethritis në raste të tilla është i shoqëruar me aktivizimin e mikroorganizmave oportune në uretrës, e cila çon në urethritis sekondare bakteriale jospecifik.Mënyrat e urethritis transmetimit
Uretriti mund të zhvillohet në çdo person. Rruga më e zakonshme e infektimit - kontakt seksual me një person të sëmurë. Ajo duhet të obyazykatysya që ndonjëherë simptomat janë praktikisht të padukshëm të pacientit, dhe ai nuk mund të dini rreth sëmundjes së tij. Por kjo infektuar partner seksual gjatë sëmundjes mund të jenë krejt të ndryshme, në varësi të shëndetit të përgjithshëm dhe shumë faktorë të tjerë. Simptomat janë jo vetëm pas seksit, periudha e inkubacionit mund të arrijë disa orë dhe mund të zgjasë për muaj.


Manifestimet uretriti
Simptomet kryesore - ndjesi djegie, dhimbje apo dhimbje gjatë urinimit dhe shkarkesë nga uretrës. Ato zakonisht shfaqen në mëngjesin e infeksioneve bakteriale janë të bollshme, mukozës, purulent, i urryer-nuhatje, ngjyrë të gjelbër-blu.
Burrat ndjehen shfaqjen e simptomave të urethritis më herët dhe më ashpër sesa femrat, për shkak të karakteristikat anatomike të organizmit. Uretrës në meshkuj më të ngushta dhe të gjata. Dhe simptomat Zonjat është shpesh më pak të rënda apo edhe të padukshme.

Ndonjëherë njerëzit vuri në dukje aderimin në mëngjes sponges hapjen e jashtme në uretrës, ndoshta skuqje tyre. Shkarkimi nga uretrës mund të mungojë, në raste të tilla, pacientët janë të shqetësuar vetëm siklet gjatë urinimit. Ata mund të jetë aq i butë që njerëzit nuk i japin atyre ndonjë rëndësi.

Nëse pacienti nuk fillon trajtimin në kohë, zhvillimi i urethritis dukje ndalon simptomat e saj zhduken vetë. Por kjo përshtypje e shërimit është shpesh çorientuese. Çfarë ndodh në trup? Ajo pengon inflamacion, por për të përballuar me të gjitha agjentët e sëmundjes nuk mund. Patogjene në sasi të vogla mbeten në fshikëzat seminale ose të prostatës tek burrat dhe në gjëndra të vogla preddverya, gjëndra Bartholin së në femra. Kur hipotermi, përdorimi i tepruar i alkoolit, inflamacion seksualisht aktive e uretrës mund të ngarkuar prapë me prostatitis kronike, vezykulytom, эpydydymytom.


Nëse pacienti kthehet në kohë për të parë një urolog specialist për të konfirmuar diagnozën e urethritis është caktuar vetëm një studim - mori sekret uretral, ose pjesën e parë të kampionit trehstakannoy urines. Metodat laboratorike janë agjent shkaktar i sëmundjes, ndjeshmëria e saj ndaj antibiotikëve. Këto metoda të ndihmojë diagnozë të saktë dhe të përshkruajnë medikamente të nevojshme.
Përveç kësaj, mjeku mund të përshkruajnë një numër të studimeve për të përjashtuar inflamacion në organe të tjera - në prostatës dhe fshikëzat seminale në meshkuj dhe fshikëz në femra.

Metoda kryesore e trajtimit të urethritis është terapia me antibiotikë. Në një zgjidhje të madhe të barnave mjekësore, ndër të cilat një mjek mund të mbi bazën e testeve laboratorike për të marr më efektive. Në varësi të fazën dhe ashpërsia e trajtimit të sëmundjes zgjat nga disa ditë deri në disa javë.

Zhvillimi i urethritis kronike
Nëse kontakti seksual me pacientin në mukozës së patogjeneve njeriut bien, dhe të dobësuar apo në sasi të vogla, nuk ka simptoma nuk mund të shfaqet. Megjithatë agjenti infektues nuk vdes, ai do të vazhdojë të jetojë në trup. Në personin e infektuar ndonjëherë do të ndodhë parehati gjatë urinimit, në mëngjes do të shfaqet në pikat e shkarkimit lavanderi, por këto simptoma zakonisht aq delikate dhe në mënyrë të shpejtë janë që disa njerëz të shkojnë me ta te mjeku.


Në raste të tjera, kalimi i urethritis akute kronik ndodh kur trajtim të pamjaftueshme apo të pasakta. Kursi i gjatë i sëmundjes bën një kthesë personi në urolog, por shpesh ajo është vetëm pas zhvillimit të komplikimeve, veçanërisht - prostatitis kronike. Gjithashtu, në qoftë se uretriti kronike flukseve të vazhdueshme, mund të Urethral ngushtim. Pra, është një ngushtim të uretrës. Simptomat e saj përfshijnë rritjen e dhimbje gjatë urinimit dhe një lumë të dobët urinë.


Trajtohen uretriti kronike më të gjatë dhe më e vështirë se urethritis akute. Për ta bërë këtë, përdorur për futjen e barnave në uretrës, dhe gjithashtu për të immunotherapy. Uretrës ngushtim duke zgjeruar eliminuar buzhamy metalike uretrës.