Encefalopati mbetur


Encefalopati - koncepti është shumë i gjerë. Kjo fjalë është quajtur sëmundje të ndryshme të trurit dhe sistemit nervor. Ajo mund të jetë simptoma të thjeshta - dhimbje koke, nervozizëm, nervozizmi, çrregullime të gjumit, humbje të kujtesës, apo sëmundje të rënda - epilepsi, vonuar mendor, sindromi hydrocephalic, myelopathy, paralizë cerebrale.

Encefalopati mund të blihet dhe perinatale. Shkaqet dhe shkalla e dëmtimit të trurit, e cila u shfaq në moshën e rritur dhe fëmijëri, shumë të ndryshme. Mbetur encefalopati - një lëndim të trurit të shkaktuara nga sëmundja.Encephalopathies specie

Siç është përmendur tashmë, encefalopati perinatale dhe mund të blihen. Forma e parë ndodh në rastet e mëposhtme:

- Prania gjatë faktorëve lindjes provokimin,
- defekte në lindje apo anomalitë gjenetike në zhvillimin e trurit.


Kështu, tipar dallues i encefalopati lindura është se ai ndodh dhe zhvillon për shkak të proceseve jonormale që ndodhin gjatë shtatzënisë apo lindjes.

Ndër faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes, dallohen:

- lëndim në lindje,

- hipoksi fetusit, ngatërresë kërthizës kurrizit,
- shtatzënia e vështirë dhe lindje të parakohshme,
- fruta të mëdha dhe zbulimi i pamjaftueshëm i kanalin e lindjes,
- Sëmundjet infektive dhe inflamatore të nënës në periudhën e shtatzënisë,
- neuroinfections ndryshme.


Encefalopati perinatale manifestohet nga një numër i shenjave karakteristike: shpeshta qarë, ankthi fëmijë përgjigje të pamjaftueshme për të shëndoshë dhe të lehta, pështypje, duke hedhur kokën, ënjtje të syve. Nëse këto shenja të specialistit menjëherë pas lindjes mund të diagnostikojnë "encefalopati perinatale". Trajtimi në kohë të përshtatshme do të parandalojë komplikime të rrezikshme. Nëse shkeljet e trurit të shfaqet pas një periudhe të caktuar kohe pas lindjes, të flasim për encefalopati mbetur. Në këtë rast, simptomat mund të jetë i butë dhe i rastit, dhe rikthim ndodh pas një periudhe të gjatë kohore. Encefalopati mbetur, ndryshe nga perinatale mund të ndodhin në fëmijët dhe të rriturit.


Encefalopati fituar mund të marrë format e mëposhtme:


- post traumatike - ndodh pas lëndimit traumatik të trurit
- rrezatimi - për shkak të rrezatimit jonizues
- toksike - tregon ndikimin në trup dhe toksina neurotropic bakteriale
- vaskulare - manifestohet si rezultat i çrregullimeve kronike të furnizimit normal të gjakut në tru,
- encefalopati - ndryshime të rëndësishme në indet e trurit në një sfond të çrregullimeve cerebrovascular,
- metabolike - ndodh në sëmundjet e organeve të brendshme, si dhe substanca toksike formuar gjatë sëmundjes, të depërtojnë në qarkullimin sistemik, e cila shkakton dëmtim të trurit.


Arsyet encefalopati mbetur

Sëmundja shfaqet në fëmijë, pas një periudhë të konsiderueshme kohore pas lindjes dhe ofron efekte të mbetura të encefalopati perinatale. Sëmundja mund te diagnostikuar ne kushtet e zhvillimit të inflamacionit në trup. Sëmundjet infektive, çrregullime të qarkullimit të gjakut, trauma kafkës mund të shkaktojë encefalopati mbetur.

Sëmundja mund të shkaktojë vaksinimet, lëndime dhe bruises në lindje, mutacione gjenetike, anomali kongjenitale të trurit. Përdorimi i drogës mund të luajë një rol të madh në zhvillimin e encefalopati. Në disa raste sëmundja zhvillohet për shkak të sëmundjeve të rënda të mëlçisë dhe sëmundje të veshkave, rritje e presionit intracranial, diabet.


Shpesh encefalopati zhvillon për shkak të hypoxia cerebrale. Në një gjendje të tillë të shënuar goditje, përkeqësimin e daljeve venoz. Gjëja substancat toksike që ndërhyjnë me proceset metabolike në inde nervor.

Me zhvillimin e sëmundjeve të reduktuar numrin e qelizave nervore. Ata janë shkatërruar, duke rezultuar në rrëzimin në vendin e indeve të trurit faqet formuar tipike, hemorragji ndenjur gjakut. Gjithashtu, nuk është ënjtje e meninges. Ashpërsia dhe lokacioni i lezione mund të ndryshojnë. Në mënyrë tipike, sëmundja dëmtuar çështje gri dhe të bardhë të qarkullimit të gjakut të trurit.


Simptomat e mbetur e encefalopati

Karakteristikat kryesore të sëmundjes përfshijnë:

- dëmtim kujtesës,
- paqëndrueshmëria e mendjes,
- ndryshimet në perceptimin emocionale,
- çrregullime të funksionit motorik,
- të vjella.


Përveç kësaj, mund të përjetojnë fikët, dystonia, inteligjencën reduktuar, lodhje. Kur ndonjë prej tyre duhet të kontaktoni menjëherë një neurolog, t'u testuar dhe t'u testuar.

Shpesh ky lloj i encefalopati - Deficiti neurologjike ngadalë progresiv, por e qëndrueshme, e cila është pasojë e sëmundjeve dhe të ndikimeve negative. Në praktikë mjekësore, encefalopati mbetur shpesh merren për sëmundje mendore, dhe trajtimi është simptomatik. Ndonjëherë simptomat shfaqen pa marrë parasysh faktorin nxitje. Fajtor patologji konsiderojnë dëmtime në kokë që nuk janë zbuluar në kohë, por më vonë çoi në përçarje të trurit. Në disa raste, mjekët thonë se encefalopati perinatale fëmijës, nuk janë të dukshme gjatë fëmijërisë.


Sëmundje fazë të hershme shoqëruese veçori të tilla si dobësimi i kujtesës, një reduktim të pjesshëm të kapacitetit mendor, pacientët dobët tolerojë aktivitetin ndryshim, vëmendje duke u përkeqësuar. Ka nervozizëm, pagjumësi, swings shpeshta humor. Dhimbje koke të jetë e mundur, vizion të paqartë, humbje dëgjimi, tringëllimë në veshët. Sipas hulumtimit del për të rritur tonin e muskujve dhe rritjen e reflekset pjezë. Mosfunksionim edhe diagnostikuar e sistemit nervor, koordinimin e lëvizjeve.

Simptomat më të zakonshme të encefalopati - dhimbje koke, ndërgjegjes dëmtuar dhe kujtesës, mungesa e iniciativës, depresioni shpeshta. Nuk është e tepërt nervozizëm, slizlyvist, lodhje, çmenduri, dobësi dhe pagjumësi. Në provim, pacientët mund të shënohen apatinë, ngushtimi gamën e interesave, probleme me shqiptimin e fjalëve të caktuara.


Encefalopati akute shkakton një rritje të shpejtë në simptomat. Njeriu është i shqetësuar, duket vjellje, dhimbje koke të rënda, vizionin e paqartë. Përveç kësaj, hundë mundshme mpirje, gjuha dhe buzët, gjymtyrët, çrregullim gjuhës dhe koordinimit të dobët të lëvizjeve. Më tej ka dobësi, letargji dhe marramendje.

Kështu, encefalopati ka shumë manifestime. Ajo është e shoqëruar me simptoma neurologjike të tilla si përgjumje, migraines vazhdueshme, ndryshon gjendjen emocionale, parezë dhe simptoma të tjera të trurit. Me zhvillimin e sëmundjes këto simptoma përparim. Në këtë rast, në fazat e mëvonshme janë sindroma eksplicite neurologjike: pseudobulbar ose Parkinson. Disa pacientë që vuajnë nga çrregullime mendore.


Diagnoza encefalopati mbetur

Diagnostifikimi mbetur encefalopati keq. Kjo sëmundje është e rrezikshme, sepse simptomat fillestare mund të ndodhë në çdo moshë, por sëmundja disa vjet më vonë.

Diagnoza mund të vënë një neurolog. Arsyet janë ekzaminimi i drejtpërdrejtë i pacientit. Kur simptomat kryesore janë të përcaktuara, mund të kërkojnë hulumtime shtesë. Për të kryer X-ray diagnoza, эlektroэntsefalohrafyyu, reovazohrafyyu.

Kur electroencephalography regjistruar shenja të aktivitetit epileptik, vuri në dukje pamjen e valëve patologjike ngadalshëm, përçarje e ritmeve themelore. Me CT diagnostikuar pas simptomat e atrofi të trurit, zgjerimi ventrikular, thellim sulci cerebrale. Testet e avancuara të kryera gjakut, urina, lëngu cerebrospinal, zbulimin e substancave toksike, rezultatet e të cilave plotësojnë foto klinike.


Trajtimi i encefalopati mbetur

Trajtimi i sëmundjes përfshin përdorimin e drogës, detyra kryesore e të cilit është për të siguruar furnizimin normal të gjakut në tru. Përveç kësaj, duke marrë parasysh simptomat përshkruesit ekzistuese veprimet anticonvulsant dhe diuretik dhe vitamina.

Me shkelje të vogla të aktivitetit fizik dhe rritjen excitability nervor kryer korrigjim pedagogjik, masazh, terapi komplekse fizike, kurse mjekësi bimore, fizioterapi ndryshme. Trajtimi shoqërues mund të bëhen mjete të njohura me të cilat lehtësuar pacientin. Për shembull, balsam i zakonshëm që përdoret bimor, të dizajnuara për të përmirësuar qarkullimin, të zvogëlojë marramendje, enët e pastër e gjakut të trurit. Për të përgatitur balsam nevojshme tre infusions: tërfili i kuq, dyoskorey Kaukazian dhe Propolisi. Ata janë të përziera në pjesë të barabarta dhe të marrë, diluting me ujë pasi të hahet. Balsam marrë dy muaj.


Për trajtimin e çdo lloj të terapisë encefalopati rëndësishëm luajnë, të ndjekin të fjetur dhe të pushoni. Pacientët diagnostikuar encefalopati mbetur, rekomanduar refuzimin e zakone të këqija, në këmbë jashtë. Duke pasur parasysh fazën e sëmundjes, dhe një neurolog mund të dërgojë një pacient në një sanatorium. Por në verë, trajtimi i ngjashëm me vendpushimet jugore nuk janë të rekomanduara.

Me trajtimin dhe encefalopati duhur qasje shëruar plotësisht në njëzet apo tridhjetë për qind të rasteve.


Efektet e encefalopati mbetur

Parakohshëm të diagnostikuar, nuk ka trajtim mund të shkaktojë një numër të komplikacione të rënda. Midis tyre janë distonia, mosfunksionim mbetur e trurit, sindromi hydrocephalic. Nga pasojat shumë të rënda të sëmundjes përfshijnë paralizë cerebrale dhe epilepsi.

Kjo sëmundje është një nga më të rrezikshme. Për të parandaluar efektet negative menjëherë pas shenjave të sëmundjes duhet të kontaktojnë një mjek. Vetëm një specialist mund të bëjë një diagnozë të saktë në bazë të paraqitjes klinike dhe ankesat e pacientit. Pas studimit është caktuar terapi intensive. Qasja shkolluar në trajtimin e encefalopati mbetur ofron shanse të larta të një shërim të plotë. Prandaj, shtyjnë vizitën tek mjeku nuk është e nevojshme.