Nasopharyngitis - Simptomat


Kur Mukoza përflakur e hundës dhe murit pasme të fytit, të flasim për simptome rynofarynhyte të cilat janë zakonisht shenja e parë e një të ftohtë. Megjithatë, natyra e sëmundjes mund të jetë jo vetëm një virus, por bakterial, alergjik.

Shkaqet e nasopharyngitisSëmundja është një kombinim i rinitit, e cila është inflamacion i hundës dhe njerëzit e thjeshtë e quajtur një të ftohtë dhe faringjit - inflamacion i fyt, se muri pasme të fytit (indit limfoid dhe mukozës).

Kështu, kur rynofarynhyte, shenjat e të dy sëmundjeve, por ato janë shkaktuar reagimin nervnoreflektornoy mukozale në një stimul. Ai, nga ana tjetër, mund të jenë:

 • virus (adenovirusi, gripi dhe infeksion të tjera respiratore akute virale);

 • bakteriale (përfshirë Pneumokoku, staphylococci, streptokoket);

 • alergjen.


 • Përveç kësaj, fëmijët mund të diagnostikuar nasopharyngitis me fruthit, fruth i keq, diatez.
  Ka disa forma të inflamacion të hundë dhe fyt.

  Simptomet e nasopharyngitis akute


  Tiparet kryesore të kësaj forme të njohur për të gjithë njerëzit, duhet të kapur një të ftohtë, dhe këtu qëndron e hundës dhe të marrë frymë përmes ajo nuk mund të. Në nasopharynx ndjehen ndjesi të thatë dhe të pakëndshme djegie në nenin fyt. Në hundë qëndron jashtë mukusit dhe fyti bëhet e kuqe, e cila është qartazi e dukshme edhe kur inspektimi në shtëpi. Kjo fyt mucous është i fryrë, venat e saj në mënyrë të qartë të dukshme. Asnjë pllakë në inde dhe, nëse ka, duhet të shihni një mjek për të sunduar difterisë.

  Nasopharyngitis akute zë shtrembëruar formën, duke u bërë pak hundës. A mundet një dhimbje koke në shpinë, por ka dhe nyjet limfatike qafë mund të rritet pak. Pacientët temperatura pothuajse nuk rritet ose të paktën jo përtej subfebrile (no më shumë se 37-375 ° C).
  Shpesh, çdo dhimbje të fytit është quajtur angina, e cila në fakt është një inflamacion i bajamet. Kjo sëmundje është e shoqëruar me temperaturë të lartë dhe dhimbje të forta kur gëlltitjes, ndërsa në faringjit dhe anasjelltas rynofarynhyte vjen lehtësim pas çaj gllënjkë të ngrohtë, dhe temperatura dhe jo rritje.

  Simptomet e nasopharyngitis kronike


  Nëse forma akute e sëmundjes nuk është shëruar plotësisht, mund të zhvillohet nasopharyngitis kronike, që është:

 • fytit - ata vuajnë duhanpirësit dhe njerëzit të cilët rregullisht punojnë në drejtim të ndotjes së ajrit;

 • hypertrophic - ka trashje e indeve limfoid në fyt;

 • atrofik - faza e fundit në të cilën sklerozyruet mukozës, crusts mbuluar, dhe ata ndërhyjnë me pacientin si një trup të huaj.


 • Në dy rastet e para në pacientët shuarje ankohen për fyt të thatë dhe gërvisht, ndërsa rynofarynhyte atrofik këto simptoma të përfshira kollë të dhimbshme, sidomos gjatë natës.

  Gjatë rëndim të formave kronike ndodhin të gjitha shenjat e mësipërme të nasopharyngitis akute.

  Simptomet e nasopharyngitis alergjik


  Rrufë dhe dhimbje të fytit mund të fillojë gjatë lulëzuar e disa bimëve, me alergji të parë mund të jetë e vështirë për të dalluar nga të ftohtë të përbashkët. Nëse shkaku është inflamacion i faring dhe nasopharynx - efekti i alergjen, gjendja e pacientit përmirëson, ai është larg nga lulëzim pemë. Në nasopharyngitis të virale njëjtën kohë zakonisht ka karakter statik.
  Nëse brenda 2 - 4 ditësh të trajtimit nuk është i lëngshëm, dhe dritare - sezonit të lulëzuar, është që të kërkoni ndihmë nga një allergist. Një tjetër tipar karakteristik i kësaj forme të sëmundjes - sytë e përlotur dhe kollë, edhe pse simptomat e nasopharyngitis alergjike nuk janë gjithmonë.