Roseola - Simptomat


Infeksionet tjera shpesh ndikojnë në fëmijët dhe të rriturit, sidomos në mungesë të imunitetit ndaj sëmundjeve të tilla. Një prej këtyre patologjive është roseola - simptoma shumë të ngjashme me infeksioneve të rubeolës apo reaksion alergjik, kështu që kam vendosur diagnoza e saktë e vështirë.

Roseola Pink në të rrituritFenomen përshkruar është mjaft e rrallë dhe ndodh vetëm kur lezione serioze autoimune. Fakti se agjenti i sëmundjes - viruset herpes 6 dhe 7 grupe. Njerëzit e moshës së pjekur, ata kanë tendencë të shkaktojnë Sindromi i lodhjes kronike, jo pamjen e spote në trup.

Nëse diagnoza është ende i konfirmuar, simptomat e rritur e roseola përfshijnë:

 • një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit të subfebrile shifra;

 • Shteti ethshme, joints dhemb;

 • Shfaqja e skuqjen në trup në formën e spoteve rrumbullakët rozë, nganjëherë - me kufitare të kuqe (4 ditë);

 • rritur nyjet limfatike submandibular.


 • Për disa ditë temperatura normalizuar, dhe skuqje zhduket vetë.

  Simptomet e roseola frëngjyzak


  Sëmundjet shkaktoi konsiderohet një infeksion veneriane ndodh në të rriturit shpesh, sidomos në stilin e jetës dhe imoralitet.

  Në këtë rast, roseola frëngjyzak ka tre fazat e manifestimeve klinike:

 • Faza e parë në disa pjesë të trupit lindin shankri - plagë të vogël ulcerated me qendrën e madhe të bazës. Ata shfaqen në zonat ku virusi hyrë në trup, zakonisht organet gjenitale, rektum ose rreth gojës.

 • Faza e dytë është karakterizuar nga ulja e pjesshëm të simptomave, si chancres gradualisht zhduken vetë (pas 20-50 ditë). Pas 55-60 ditësh, ka shenja të roseola - zbehtë spote trëndafili të vogla në gjymtyrëve dhe trungu. Rash është vend kaotik, jo të prirur të bashkojë elementet përparon me shpejtësi (10-15 spote shfaqen çdo 24 orë për 9-10 ditë).

 • E treta Faza roseola frëngjyzak shoqëruar nga errësuar tumoret, ata bëhen ngjyrë kafe apo të verdhë-kafe. Njollat ​​e mbuluar kore të fortë, e cila përfundimisht fillon të shkërmoqet dhe të tërhiqen. Brenda ka yzъyazvlennaya sipërfaqe të lëkurës, shpesh me elemente të shkarkimit purulent dhe dukshëm shenja nekrotyzatsiyi (zhdukjes) indeve të buta.