Tsipyak derrit


Në trupin e një personi të shëndetshëm jeton shumë mikroorganizmave që janë me njeriun në simbiozë natyrore dhe formojnë një pjesë integrale të funksionimit të tij normal, thonë bakteret që përbëjnë florën e zorrëve.
Megjithatë, ekziston një varg i madh i organizmave, jo vetëm e thjeshtë, por shumëqelizore i cili ka hyrë në trupin nga jashtë, dhe është forma e dëmshme të jetesës nga të presë. Këto përfshijnë worms, gjerësisht e thjeshtë - krimba.
Një nga speciet më të rrezikshme për njerëzit është shirit derri, mish derri shirit apo shirit të armatosur. Mbiemri përshkruan praninë e një goditje të veçantë krimb me të cilin ai e regjistruar në zorrë. Helmintet i përkasin llojit të krimb kasetë, një parazit në gjitarë.


Infeksioni me zinxhirin e derrave


Nuk është zakonisht duke ngrënë nuk mjafton ngrohje-trajtohen fynnoznoho derrit (larvat infektuar) mishit. Gjithashtu me anë të duarve të pista, përpunimi i pamjaftueshëm i perimeve rritur në tokën udobryaemoy nga goja tashmë personit të sëmurë. Ajo është gjithashtu e mundur në autoinfection hexacanth kontaktit (larvat rra) në stomak nga zorrë.

Cikli i jetës së derri shirit • Hexacanth - Larva krimb që zhvillon në zorrët e derrave shtyra vezë. Kjo është një top e shumë qelizave me gjashtë grepa chitinous mbi të. Grepa pune, larvat depërtojnë në gjak, indet e muskujve dhe organeve të tjera.

 • Tsistitserka , ose finlandezët - blisters larvave të mbushura me lëng, madhësia e një mjegull, ka një vrimë të vogël me embrioneve suckers dhe grepa. Të zhvillohet në një krimb, Finn nevojë për të marrë në zorrë të njeriut. Procesi finlandezët infeksioni është për shkak të mishit të ndotur në trup janë të aktivizuar dhe Larvat zhvillohen në të rriturit.

 • Individi i rritur. Në zorrë njerëzore zhvillohet në nematod Finn, rritje segmente të reja, prohlotydy. Segmenti i vendosur pas zinxhirit të qafës. Ato përmbajnë deri në 50.000 vezë të veshura dhe të përmbajë embrion (hexacanth).


 • Simptomat e shirit të derrit • Cysticercosis - zhvillon për shkak të goditur, dhe u përhap në tsistitserka trupit. Shansi i lokalizimit në indet e shtyllës kurrizit, mushkëritë, zemra, stomaku, muskujve. Simptomat varen në vendndodhjen e tsistitserka:


 • në tru - në rritje presion intracranial, dhimbje koke, marramendje, konfiskimet, pozita kreu detyruar;

 • në lëkurë - paraqitja në nënlëkurës shtresa yndyrë formimin e tumoreve, urtikarie;

 • Në sytë - konjuktivit, atrofi e syrit.


 • Teniasis - zhvilluar si rezultat i jetës së të rriturve. Ndonjëherë simptomat janë pacientët mjaft të dobëta dhe të lënë pas dore zakonisht. Shfaqen 6-8 javë pas infeksionit tsistitserka shfaqen dhimbje barku, vjellje, diarre ose kapsllëk, dobësi, marramendje, vjellje, dhimbje koke korrente, çrregullime të gjumit.


 • Prania e feces segmente drejtkëndëshe që duken si krimba të bardha janë një simptomë derri parazitëve shirit.

  Mish derri shirit - trajtim


  Trajtimi derri shirit është mjaft sfiduese për shkak të lokalizimin dhe mënyrën e lidhjes së parazitit. Në mënyrë tipike, përshkruesit me toksicitet të lartë që ndikon në traktin gastrointestinal, mëlçisë, shteti i përgjithshëm (humbja e oreksit, marramendje dhe dhimbje koke). Por në këtë moment janë shumë moderne dhe më pak radikale metodat alternative, të tilla si terapi bioresonance.