Simptomet e sinusit në hundë tek njerëzit


Çdokush që ka pasur ndonjëherë sinusit, shumë frikë nga rifillimi dhe simptoma të përsëritura. Shumë siklet me këtë sëmundje: ndarjen kokë, temperaturë, hundë një person nuk e marr frymë, ai e ndjen presionin dhe tensionin në sinus prekur, dhe madje edhe dhimbje dhëmbi! Por e gjithë kjo nuk është arsye që të kuptojnë menjëherë barnave që janë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Le të flasim për simptomat e sinusit në hundë në njerëz.
Në kompetencën e një mjeku mund të shihet tashmë nga takimi i parë të simptomave. Nëse mjeku nuk ishte në derë ju drejton në birë sinus nofullës (dmth, një çaj), duket se ju duhet të merren me teknika të specializuara të cilat vonuara dhjetë vjet. Really përhapur më parë në mes otolaryngologists një gjë të tillë si një "birë diagnostik" - birë për të përcaktuar praninë dhe përmbajtjen e karakterit të tij. Sot përdorin më shumë koprracë metodat diagnostike.Dhe, si rregull, trajtimin, dhe jo për qëllime diagnostike. Për më tepër birë mund të bëhet vetëm kur drejtimin e sinusit, por metodat e birë në sinusit, nuk эtmoydytah zhvilluar ende. Prandaj caktojë asgjë pa shqyrtim të plotë në të gjitha gabuar! Ju ngatërruar terapi, të përshkruara nga një mjek? Në çdo rast, detyra juaj - për të gjetur një specialist që ju mund të besimit.

Ndoshta mjeku gjëja e parë e kualifikuar do të ju pyes se sa kohë ju shkoi tek dentisti dhe të këshillojë për të vizituar atë përsëri, sepse shpesh shkakton dhëmb sinusit. Kuruar atë - dhe nuk do rikthim. Megjithatë sinusit shpesh ndodh si një rast të veçantë të sinusit. Ajo mund të shkaktojë Staphylococcus, Streptococcus, Haemophilus influenzae, viruset, klamidia, Mycoplasma, kërpudhave.

Ndonjëherë sëmundja me simptomat e një sëmundjeje të pavarur, por shpesh zhvillohet si një komplikacion i infektimit sipërm respirator (ARI ARI). Për shembull, në gripi sëmundje ndodh pas clogging e sinus prizë nofullës për shkak të rritjes së ënjtje mukozën e hundës të njerëzve. Ju lutemi të kujdeset për veten gjatë një epidemie! Rreziku i sinusit nofullës veçanërisht të lartë në vjeshtë dhe periudhë zyyazykay kur ka një rënie natyrore në imunitetin dhe mangësitë vitaminë sezonale. A konkluzione! Në raste të rralla, shkaku i sinusit mund të shërbejë si një përkulje e mur ndarës hundës dhe alergji. Një mjek me përvojë të kuptoj çdo gjë jashtë!


Në ekzaminimin fillestar ju duhet të caktojë kontrollin paraprak për të qartësuar diagnozën. Metodat standarde të diagnostikimin sinusit në njerëz janë: rynoskopyyu X-ray dhe sinuset paranasal. Në disa raste, përshkruajnë me ultratinguj dhe dyafanoskopyyu - ray sinus me një llambë të veçantë (metoda superioritet përcaktuara drita xhiros ndryshme të pacientëve dhe zonat shëndetshme e sinuseve). Hulumtimet e fundit përdoret tani shumë rrallë, sepse zakonisht të gjitha të dukshme në x-rrezet, dhe pas të kujdesshëm mjeku konsideratë figurës kanë të drejtë t'i përshkruajnë trajtim.


Trajtimi i sinusit zhvillohet në disa faza. Dhe ata kanë për qëllim të gjithë për të siguruar kullimit, që të lejojë hundë për të marrë frymë. Si të bëhet kjo? Ju duhet së pari lirimin pasazhe hundës, lani ato një nga zgjidhjet e ujit kripë, të cilat janë shitur në farmaci. Ju mund të gatuaj si veten. Merrni një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë dhe të zgjidhjeve në të pak kripë (çikë). Nëse jo alergjik, shtoni një rënie të jodit. Të gjitha përzierje. Nuk është një metodë më moderne të larjes - "krisur". Ai është konsideruar si një nga më të efektshme.


Megjithatë, disavantazhi është se ajo nuk zbatohet në shtëpi, kështu që unë kam për të shkuar në klinikë për procedurën (shënim: të dalë pas jo më herët se 30-40 minuta mund të!). Ju do të kërkohet që të shtrihen në shpinë në mënyrë që kreu ishte organi më të ulët. Pastaj në një flegër përdorur tuba me një tip do të derdh një zgjidhje të veçantë, dhe nga ana tjetër, ajo do të thith pompave elektrike. Pastaj të bëjë një flegër. Vazhdimi këtë procedurë shumë të këndshme pa dhimbje, por jo më shumë se 10 minuta. Një natyrore lëng Strait shpimit nën presion të hyjë në të gjitha sinus (haymorovi, frontale) dhe ethmoid labirint.


Prandaj, metoda mund të përdoret jo vetëm për sinusit, por me sinusit, эtmoydyte dhe sinusit. Nuk është çudi, pas "krisur" restauruar plotësisht frymëmarrjen normale hundës. Kur në rrugë nuk do të jetë pengesa droga (kjo nuk do të ndodhë më herët se 15 minuta pas larjes), përdorin pika medicinale, droga razzhyzhayuschymy mukusit otdelyaemuyu që emëruar mjek. Në disa raste, ju mund të rekomandojë një zgjidhje prej argjendi - "collargol" ose "protargolum" (shiten në barnatore, departamenti recetë). Ajo thahet dhe dezinfekton. Ndonjëherë përshkruar veprimin antibiotikë dhe lokale. E gjithë kjo do të ketë për të marrë dhe zbatuar skema treguar mjekut. Një tjetër detaj që duhet të sqarohet. Kjo vlen për të sinuseve ngrohje. Rajoni Skulovыe ndezur me anë të vezë të ziera fort, çanta e kripës. Nëpërmjet zgjerimit të mukusit dhe qelb jashtë veten përmes spivustya natyrore. Por me një shkelje të fortë të daljeve sinus veprime të tilla mund të çojë në një përparim të qelb në zgavrën e kafkës. A nuk e sjellë në këtë! Dhe para se të bëni diçka sohlasuy veprimet e tyre me mjekun.