Simptomet e gastrit


Gastrit - është sëmundja më e zakonshme në të cilat njerëzit kanë tendencë për absolutisht çdo moshë. Përafërsisht 50% e popullsisë së botës vuajnë nga kjo sëmundje. Kjo nuk është befasuese si gastrit - sëmundje e traktit gastrointestinal, dhe dietën e përditshme të personit mesatare është e dobët.
Gastrit është një inflamacion i membranën mukoze të murit të stomakut, që rezulton në çrregullimet në funksionimin e sistemit të tretjes. Mjekësia moderne dallon dy lloje kryesore të gastrit: kronike dhe akute. Konsideroni më në detaje çdo lloji.Gastrit akut
Kjo sëmundje ka tendencë çdo person që ha siç duhet dhe rregullisht. Shkaqet kryesore të gastrit akut janë:

 • të ushqyerit e dobët;

 • helmimi me ushqim;

 • Helmimi i drogës;

 • sëmundje infektive;

 • çrregullime metabolike.


 • Shenjat e para të gastrit akut shfaqen shpejt. Përdorimi i ushqimeve shumë të yndyrshëm, të skuqura apo pikante në gastrit akut menjëherë të çon në dhimbje në stomak. Një person që vuajnë nga kjo sëmundje, mbipopullimi mund të përjetojnë dhimbje barku, dobësi, vjellje, diarre. Gjuha Color bëhet lëkurë të bardhë - i zbehtë. Kur ndonjë nga këto shenja të sëmundjes duhet të kontaktojnë një mjek. Varësisht nga simptomat e mjekut akute gastrit parasheh trajtim.

  Gastrit kronik


  Gjatë kësaj sëmundjeje mukozën e mureve të stomakut është në proces të vazhdueshëm inflamatore. Gastrit kronik karakterizohet nga periudha e acarimit dhe regres. Shfaqja është rezultat i gastritit gastrit kronik nuk shërohet akute. Gjithashtu, shkaku i gastritit kronik janë:

 • abuzimi me alkoolin;

 • Puna e rrezikshme uyazyka;

 • sëmundjet e organeve të brendshme (kolecistit, koliti);

 • marrjen medikamente me efekt ngacmues në trup.


 • Simptomet kryesore të rëndim të gastrit kronik, urth, dhimbje barku, të vjella, shije të pakëndshme në gojë. Në gastrit kronik shkelur shumë prej funksioneve të sistemit të tretjes, shkatërroi Mukoza e mureve të stomakut. Në këtë proces të inflamacionit dhe shkatërrimit është shpesh një gastrit kronik atrofik - një formë e gastritit, kancer gastrik në të cilat atrofi dhe të pushojë të funksionojë. Simptomet e gastrit atrophic janë: dhimbje barku, humbje e oreksit, të qenët i përgjumur, lodhje.
  Në periudhat e rëndim të gastrit kronik formon dukuri të mundshme të gastrit me aciditet të lartë, të cilat janë simptomat e dhimbje të forta dhe kapsllëk. Por gastrit me aciditet të lartë - një hap në ulcerat. Në asnjë rast nuk duhet të vonojë trajtimin e gastrit kronik, si pasivitetit të gjatë mund të çojë në ulcerat.

  Nëse ju kuptim shenja të ndonjë gastrit ose dhimbje në stomak nuk duhet të angazhohen në vetë. Trajtimi në kohë i gastritit është më efektive. Një person që vuajnë nga gastriti duhet rregullisht t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë të trupit për të shmangur ndërlikimet.
  Trajtimi i çdo forme të gastrit duhet të integrohet. Aderimin në një dietë të rreptë - një nga kushtet e rëndësishme për shërim. Një i shëndetshëm, të pasura me vitamina, të ushqyerit e mirë do të ndihmojë të rivendosur sistemin e tretjes në trup. Po aq e rëndësishme është refuzimi i alkoolit dhe duhanit. Ndjekur këto rregulla të thjeshta dhe respekt për trupin tuaj - mënyra më e shpejtë për shërim.