Simptomet e gastrit me aciditet të ulët


Gastrit me aciditet të ulët shpesh gjenden në njerëz të moshuar, simptomat shfaqen menjëherë pas ngrënies apo pas disa kohe. Acidi klorhidrik prodhuar nga qelizat e stomakut të nevojshme për tretje e proteinave, të stimuluar enzimat ndihmon tretjen e ushqimit, të nxitur njëherësh ushqimit në ndarjet më të ulët. Acidi klorhidrik gjithashtu ka veti antibacterial dhe efekt të dëmshëm në mikrobe të bllokuar në stomak.
Si rezultat i inflamacion kronik të atrofi stomakut ndodh atë epiteli, reduktuar numrin e sekretimit stomakut, pra të gjitha simptomat karakteristike të sëmundjes.


Simptomat


Siç mund ta mendoj, simptomat shfaqen për shkak të tretje të dobët, mungesa e aktivitetit enzimë dhe të reduktuar lëvizshmëri stomakut. Pacientët të shqetësuar në lidhje me mbipopullimit ndjenjë në barkun e tij pasi të hahet, e shurdhër, dhimbje fuzzy në rajon epigastrike, rumbling dhe bloating. Akumulimi i acideve organike është
dukuri e urth.
Shpesh ka belching nga aroma e marrjes të ushqimit pas saj vjen lehtësimi. Në atrofi të rëndë të gjëndra stomakut mund të jetë përzier pasi të hahet, mungesa e plotë e oreksit.

Gastrit me aciditet të ulët kontribuon në sëmundje të tjera - anemi. Që nga mungesa e NCL ngadalëson thithjen e hekurit në zhvillim simptomat e mangësi indeve të këtij elementi, humbje e flokëve, lëkurë të thatë, të çara në anët e gojës, të ndryshojë formën dhe hedh lëng i thonjve. Nuk mund të jenë shenja të vitaminës A mangësi - Gjuha qetë me atrofi e papillae, buzët ngjyrë kafe, lëkurë të thatë dhe lëkurë, stomatiti, loosening e mishrat, rënia e dhëmbëve.
Shpesh simptomat përfshirë gjëndra stomakut sekretimit mangësi është diarre, është karakter hastrohennыy. Shkaqet e stol lirë:

 • nuk ushqimi tretet plotësisht hyn zorrët, shpesh në vëllim të madh, e cila shkakton peristaltikės përshpejtuar.

 • Antacidet me gastrit ndërprerë dhe pankreasit, veprimtarisë së saj enzimatik. Kjo është konfirmuar në gastritit feces zbulimin me aciditet të ulët numër të madh yndyrë neutrale, mish dhe mbetjeve të patrazuar e kokrra niseshte.

 • Lëvizja e dobët e ushqimit nëpër zorrët mund të shkaktojë kapsllëk, të cilat janë vështirë për të trajtuar.
  Pas vakt mund të përjetojnë shenjat e sindromës dumping - një gjendje patologjike që është i lidhur me çrregullime të enzimë nervor dhe ndihmon tretjen e ushqimit të marrëdhënieve. Një rrjedhë e madhe ndër-sektorial i ushqimit në zorrë shkakton fluksin e gjakut të tij, rezultati është rrjedhje e gjakut nga truri. Sulmi ndodh 30-40 minuta pas rostiçeri dendur dhe karakterizohet rrymat baticore djersitje, ngrohje, pacienti overexcited, takikardi, dobësi të rënda.

  Ndonjëherë simptomat e gastritit shprehur shumë i dobët ose plotësisht mungon. Ndonjëherë vetëm ankesë bën pacienti është goja e keqe. Trajtim nga një dentist dhe brushing rregullt në këtë rast asnjë rezultat.
  Që pengesë thyer në depërtimin e mikroorganizmave në sistemin e tretjes mund të riprodhoni bakteret patogjene. Po, gastrit me aciditet të ulët mund të shkaktojë zhvillimin e dysbiosis. Ne nuk duhet të mendojmë se mbarështimit bakteret shfaqet vetëm në ulcera peptike dhe gastrit hiperatsydnyh. Sekretimit të ulët të lëng stomakut krijon uyazyka për të jetuar në këtë organizëm në stomak.

  Ushqimi rekomanduara


  Trajtimi i gastrit me aciditet të ulët duhet të jetë zbatimi i plotë dhe të duhur dietë (pajtueshmëria me dietë të caktuar), luan një rol të rëndësishëm. Një domosdoshmëri në trajtimin konsultimin gastroenterologist nuk është vetë-mjekoj, kështu që ju të kaloni kohë, dhe kujdesin tuaj ditor.

  Para së gjithash, ushqim për gastrit me aciditet të ulët duhet të drejtohen për stimulimin e tretjes stomakut. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, nuk mund në një kohë ka një shumë të produkteve. Ushqimi duhet të jetë përtypur dhe antacid trajtim gastrit suksesi varet nga dhëmbët.

  Produktet e padëshiruar
  Në menynë janë eliminuar ushqimet e skuqura, mish, turshi, produktet që përmbajnë shkrirjes yndyrë, fibër e papërpunuar, ushqim të konservuar dhe alkool. Bukë të freskët, produktet e bëra nga mielli gruri, ëmbëlsira gjalpë duhet të fshihen. Nuk rekomandohet për vijim perimet - lakër, rrepkë, rrepkë; zarzavate - lëpjetë dhe spinaq. Qumësht e tërë, rrush dhe rrush rritet bloating.
  Çfarë enët mund të jetë në gastrit antacid
  Lejohen supë brishtë, mish me avull dhe peshk, drithëra, fruta të freskëta, perime steamed, produktet e qumështit (djathë, djathë të butë), vezë ose omëletë si e butë-ziera.

  Pure perimesh e kungull, karrota, panxhar, kungull i njomë.
  Pije, lëngje frutash dhe perime, kafe me qumësht (1 në ditë), u rrit hips ekstrakt, komposto. Nga furrë rekomanduar crumbs bukë të thata dhe të bardhë.
  Mjekësinë popullore këshillon gastrit me aciditet të ulët të rregulluar mëngjes molle. Për ta bërë këtë, të hahet me stomak bosh një ose dy mollë integruar peeled. Ata duhet të jenë me kujdes perezhevanы. Pas një mëngjes nuk duhet të hani disa orë (kjo është një parakusht i trajtimit). Për shembull, në 07:00 në mëngjes - mëngjes mollë dhe vakt tjetër emërohet për 11 orë. Molla duhet të marrë të gjelbër ose të verdhë. Kursi është i dizajnuar për ata breakfasts muaj, atëherë të organizojmë atë nëpërmjet të ditës. Hani më tej këto fruta për mëngjes gjithmonë e rekomanduar dy herë në javë.

  Ushqimi duhet të jetë të paktën 2-3 muaj, ajo ndihmon për të normalizuar tretje dhe për të reduktuar simptomat e inflamacionit. Më vonë pacienti është rekomanduar për të marrë lëng limoni i dobësuar ose acid citric me ushqim. Një nxitës i mirë i sekretimit stomakut është supë, u emërua pas një muaji dietë të butë.