Simptomat e hepatitit C në gratë


Hepatiti C është një sëmundje ngjitëse të mëlçisë, të cilat provokon zhvillimin e tumoreve dhe cirroza. Përkundër faktit se kjo sëmundje në mënyrë të barabartë prek njerëzit e të dy gjinive, femrat përballen me sëmundje më serioze. Ky artikull lista e simptomave të hepatitit C në gratë, të marrë në konsideratë pasojat e mundshme të infeksionit.
Si është e hepatitit C dhe simptomat?
Sëmundja konsiderohet përhapet përmes lëngjeve të trupit - gjak, qumështit të gjirit, sekrecionet gjatë raportit seksual.
Simptomat e para të hepatitit C në gratë nuk mund të ndodhë për shumë vite. Sëmundja ndodh pothuajse nuk ka shenja të dukshme dhe të diagnostikojnë atë në një fazë të hershme është e vështirë. Shkatërrimi i mëlçisë mund të zgjasë deri në 20 vjet pa simptoma, infeksion ndonjëherë dyshuar lejon kimi gjakut në të cilën një rritje (ose në kufirin e sipërm të normale) Treguesi enzimë ALT.


Cilat janë simptomat e hepatitit C duhet t'i kushtojë vëmendje:

 • lodhje;

 • Dhimbje të përsëritura në pjesë të ndryshme të trupit të intensitetit të ulët;

 • Siklet i rrallë në rajon epigastrike;

 • çrregullime të gjumit;

 • lëkurë të lehta itchy.


 • Duhet të theksohet se të gjitha këto shenja mund të shoqërojnë apo kushte të tjera ose sëmundjeve, dhe menopauza.
  Kronik Hepatiti - Simptomat
  Për shkak të vështirësisë së diagnostikimit të hershëm të sëmundjes, pothuajse të gjithë të infektuar me hepatit C të zhvilluar një formë kronike të sëmundjes, e cila përparon 10-15 vjet. Dhe, edhe në këtë periudhë simptomat nuk janë shumë të theksuara:


 • urina ngjyrë kafe të errët ose të verdhë;

 • dhimbje të rralla zvarritje në muskuj;

 • disa pothuajse të padukshme, e verdhë e lëkurës;

 • dhimbje në nyje;

 • kruarje.


 • Me kalimin e kohës, në qoftë se nuk trajtohet, është zhvillimi i kesh ose kanceri i mëlçisë. Ajo vërejtur simptomat e hepatit C kronik të grave:

 • vaskulare rrjetë mbi gjoks, fytyrë dhe supet;

 • skuqje e palmave;

 • myyazytsilne tkurrje të muskujve;

 • ënjtje të barkut, dhimbje;

 • encefalopati si kujtim të dëmtuar dhe të përqendrimit;

 • variçe gjakderdhje në traktin e tretjes;

 • lëkurës dhe sy të verdhë proteinat e forta.


 • Akute Hepatiti C - Simptomat
  Periudha e inkubacionit e infeksionit akut mund të marrin deri në 26 javë dhe për të shkuar në një sëmundje kronike. Në shumicën e rasteve të hepatit C akut ndodh pa simptoma. Ndonjëherë ka simptoma të tilla si dhimbje koke, të kombinuara me nauze dhe marramendje, kruajtje, ethe, diarre, humbje e oreksit, dhimbje në zorrë.
  Autoimune hepatit - Simptomat

  Kjo formë e sëmundjes zhvillohet në dështimet e imunitetit, karakterizohet kryesisht për femrat gjatë menopauzës. Simptomat:

 • shurdhim në kuadratin e sipërm të djathtë;

 • skuqje e lëkurës dhe kruarje;

 • koliti ulcerativ;

 • amenorrhea;

 • pafuqi.


 • Drug Hepatiti - Simptomat
  Ky lloj i sëmundjes është shkaktuar nga shkatërrimi i indeve të mëlçisë (deri në nekrozë) përbërësve toksike të produkteve medicinale. Kjo hepatiti duket si ethe, çrregullime të vazhdueshme të tretjes (diarre, të vjella), marramendje, vjellje, skuqje të lëkurës.

  Jet Hepatiti - Simptomat
  Lloji i sëmundjes që ndodh në një sfond të sëmundjeve të tjera kronike, i quajtur gjithashtu hepatitit C. mesëm
  Forma reaktive mund të ndodhë pa simptoma herë pas here vërejtur dhimbje të dobët nën brinjë në anën e djathtë, dobësi në muskuj dhe nyje, një rritje të vogël në madhësinë e mëlçisë.