Simptomat hyrudynoza dhe mënyrat e njerëzve e eliminimit pyavok


Siç e dini, aplikimi uyazyka korrekt i Leeches mund të sjellë dobi të madhe për trupin e njeriut. Por ata gjithashtu mund të bëhet shkak për sëmundje serioze që ka një simptome shumë të vështira dhe të pakëndshme të pacientit. Infeksioni ndodh si pasojë e kafshimit rrodhe njerëzore dhe thithje e saj në sipërfaqe të lëkurës, dhe pas pirjes së ujit, në të cilën jetojnë shushunjat. Nuk mund të jetë shumë e rrezikshme not në pellg, ku uji në këmbë në ujërat moçalore dhe torfe. Shumë infeksione të njohur njeri pas duke ecur mbi fushat barin e lagur dhe livadhe, të cilat janë të vendosura pranë organeve të ujit. Me sukses dhe në kohë të diagnostikuar sëmundjen, është e nevojshme të dinë simptomat mënyra hyrudynoza dhe popullore për të hequr shushunjat që ndikojnë në trup.


Sëmundja nuk mund të jetë aq e rrezikshme dhe lehtë të shërueshëm nëse simptomat shfaqen vetëm hyrudynoza jashtë: kjo do të thotë se organet e brendshme nuk janë dëmtuar shushunjat. Në qoftë se ata ishin në gjendje për të marrë brenda trupit, ata do të zgjedhin ndonjë zgavër të brendshme të thith dhe të fillojnë jetesën e tyre. Manifestimet e sëmundjes mund të jenë atje pa shkaktojnë gjakderdhje në lëkurë. Trupi do plagët pastaj të dukshme, por për shkak se rrjedha e gjakut është e vështirë për të marrë në konsideratë një çanta pak trupi shushunjat mbërthyer. Nëse pijshëm rrodhe ujit është në gjendje të fituar një terren në sipërfaqen e mukozës në gojë, dhe pastaj fillojnë gjakderdhje në gojë.

Simptoma të rrezikshme mund të jetë hyrudynoza si astma dhe gulçim. Kjo mund të thotë se rrodhe është vendosur në ose pranë sipërfaqen e glottis trake. Një person mund të vijë asfiksi nga gjakderdhje dhe ënjtje të indeve. Identifikimi i rrodhe dhe vendin e lokalizimin e tij në lëkurë dhe mund në mënyrë të pavarur në shtëpi. Por vënë re më mirë disa simptoma hyrudynoza, konsultohuni menjëherë me mjekun.

Për fat të mirë, të mirë-njohur dhe mënyra popullore për të hequr shushunjat. Nëse dora është teh i hollë me një tip vuri, ai mund të përpiqet të marr shushunjat nofulla. Pastaj ajo rozizhme atë dhe bie nga trupi. Duart rrodhe lot lëkura është pothuajse e pamundur, për shkak se vetëm pak trupi do të kap. Jaws, e cila do të mbetet në lëkurën e njeriut, do të shkaktojë inflamacion të rëndë me formimin e qelb.

Mos përdorni një thikë dhe, sa më shumë të bëjë. Krimb kaq pak trupi do të shkurtojë vetëm dhe nofulla nuk mund të fshihet. Njerëzit kanë përdorur prej kohësh dhe mënyra popullore për të hequr shushunjat nga lëkura. Kjo është lara mirë pjesë të trupit ku zbuloi shushunja, duhan apo të djeg një cigare të ndezur. Rrodhe thjesht zhduket vetvetiu. Me një rritje në pyll ose në pushime në rezervuarin mund të rrëmbej një duhanin vogël, ai do të jetë një asistent mjet i dobishëm.

Të hequr qafe këtë parazit mund të, në qoftë se në thithje saj vend derdh kripë. Në pak Leeches trupit fillojnë acarim të rënda dhe të bëhet më shumë grykë përmbahen në lëkurë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të vajosur kafshuar leshi vendi pambuku ngjyhet në jod ose alkoolit të pastër mjekësore. Ndoshta kjo do të jetë në dorë ndonjë tjetër pije dehëse që përmban alkool - ajo është gjithashtu e mirë për të marrë jashtë parazit. Nëse keni arritur të hequr një mjek në vendin e kafshimit duhet menjëherë të bëjë një fashë të ngushtë. Kërkoni këshilla mjekësore pas të gjitha ia vlen, edhe në qoftë se nuk ka simptoma nuk hyrudynoza shqetësojë.


Në shtëpi, zbulimin e Leeches në shpëlarje gojën rekomandohet që: një gotë me ujë të ngrohtë do të marrë lugë gjelle kripë. Shpëlaj ndihmon hequr mjek, por të mirë për të bërë këtë procedurë nën mbikëqyrje mjekësore. Rrodhe mund të shkëputet nga goja dhe në ezofag apo trake. Salt zgjidhje mund të pije zgavrën e hundës dhe nëse rrodhe u vendosën atje. Mjeku në spital do t'ju tregojë se çfarë pozicioni për të marrë personin më të mirë për p'yavtsi nuk mund të marrë brenda trupit. Salt zgjidhje nuk duhet të pije organet gjenitale, perineum, sqetull, në qoftë se parazit mori atje.


Shkuarja në natyrë, udhëtarët me përvojë e dinë që një këmbë më të mirë për të vënë në një fashë ose garzë fashë. Në disa kjo është derdhur një shtresë e kripës në trup, por për shkak të kësaj mund të jetë iritim të rënda. Në natën në çadër mund të jetë në frontin e saj derdh një shtresë e kripës dhe të mbuluar me garzë njomë. Kjo do të jetë një pengesë për Leeches që duan të ngjiten në natën në çadër.
Nëse një rrodhe mbërthyer në organet e brendshme, ju do të duhet kirurgji. Nëse postin pa hequr paraziti, ju duhet të presin komplikime të rënda. Ka hemofilia, anemi, dëmtuar procesin e formimit të gjakut. Refuzoj operacioni nuk është e nevojshme, operacioni nuk është i komplikuar dhe nuk është vazhduar.


Në përgjithësi, hyrudynozom për të parandaluar sëmundje duhet të ndiqni rregullat themelore në lidhje me higjienën. Mos notuar në ujë, cilësia e ujit janë në dyshim. Ajo mund të jetë e plotë të Leeches, por për shkak të ngjyrë të errët, ata nuk mund ta shohin. Mos pini ujë nga rezervuarët, sidomos nga uji në këmbë. Kur banje mund të veshin të veçantë hat gome - kështu që nuk ka rrodhe mund të thith në fushat e trupit prapa veshit.
Peshkatarët mund të këshilluar që të shkojë në ujë vetëm në çizme të lartë huyazykah, dhemb dhe fashë në këmbët e tij. Hani në të egra duhet të jenë të kujdesshëm. Ujit dhe enët në të, mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. Në qoftë se ju pini ujë nga një burim natyror ende shumë e nevojshme, ajo është mirë të përdorni për të vendosur enët lehta ujë. Pra, kjo do të jetë e dukshme të gjitha objekte të huaja dhe parazitët duke përfshirë Leeches.


Këpucë mund të jetë një sapun pak para se të shkojnë në natyrë. Është e njohur se Leeches nuk mund të tolerojë shije të forta. Kështu që ju mund të përdorni agjentët deodorizing dhe aromat për të dy burrat dhe gratë.