Simptomet e endometritis


Kjo sëmundje shpesh ka karakteristika të veçanta, kështu që gruaja nuk mund gjithmonë kohë për të identifikuar dhe të fillojnë trajtimin. Prandaj, ju duhet rregullisht vizitojnë gjinekologun për të dini në lidhje me shëndetin e tyre. Përveç kësaj, gratë duhet të dëgjoni ndjenjat e tyre, ndoshta atëherë ajo do të jetë në gjendje për të zbuluar në endometritis. Por ju duhet të dini se çfarë simptome që manifestohet.

Shkaqet e endometritis

Mitra e grave - një organ muskulor i përbërë nga tre shtresa: endometrium, myometrium dhe perimetry. I pari është vendi ku vezë e fekonduar. Kur fekondimi nuk ndodh dhe shtresa e brendshme e mitrës nuk mund të kryejë funksionin e caktuar të tij, është refuzimi i tij dhe gruaja fillon me menstruacione. Brenda mitrës është steril, por ndonjëherë ndodh që bilanci i saj natyrore aftë ngacmuar, dhe pastaj fillon procesi inflamator, i njohur si endometritis.Gjithashtu endometritis në gjendje të zhvillojnë në mënyrë të pavarur në dëmtime serioze të mukozën e mitrës pas ndërhyrjeve kirurgjikale dhe diagnostikuese. Si endometritis është një sëmundje inflamatore, ajo ka akute dhe kronike.

Endometritis mund të kapur një grua si rezultat i infertilitetit pas trajtimit të infertilitetit nëpërmjet kirurgjisë ose metodat hormonale, me infeksione të ndryshme apo sëmundje kronike. Kjo mund të ndodhë pas ndërhyrjes cezariane, gruaja transferuar lindjes komplikuar. Mitra mund të goditur nga sëmundje dhe kur një grua shtatzënë gjatë kohës së dorëzimit nga lëngu alokimit dhe para lindjes së më shumë se dymbëdhjetë orë.


Një grua mund të sëmuren si rezultat i shtatzënisë të shumta, ofrimit të përsëritur, për shkak të faktit se në shumë mitrës së lëngjeve. Prandaj, ajo shtrihet më normale dhe të dobët reduktuar pas lindjes. Nëse faza e tretë e punës në gratë me komplikime është, ajo gjithashtu mund të provokojë endometritis. Si rezultat, grimcat mitra mund të depërtojnë placentën ose membranave fetale. Ka endometritis për shkak të mungesës së higjienës personale.

Shenja karakteristike të endometritis

Edhe pse simptomat e endometritis akute dhe kujtoj shpallur veten pothuajse menjëherë pas paraqitjes së tij, ata janë shumë të ngjashme me simptomat e Sëmundjet e përbashkëta, ata janë të lehtë për të ngatërruar me sëmundje të tjera, kështu që gruaja nuk ka gjithmonë të dalloni ato.

Endometritis mund të ndodhë me frekuencë varion, varësisht nga shkaqet e sëmundjes. Forma akute e sëmundjes shfaqet menjëherë, dhe kronike të rrezikshme për shkak se ajo mund të fshihet për një kohë të gjatë, duke ndikuar në mitër.

Nëse gratë ishin të lindjes natyrore, kjo sëmundje mund të ndodhë vetëm pas pesë ditë, dhe pas cezariane ajo mund të jetë ditën tjetër. Simptomet kryesore të kësaj sëmundjeje përfshijnë parregullsi menstruale, shkarkimin jokarakteristike nga organet gjenitale. Si rezultat, një grua e shqetësuar në lidhje me dhimbje barku, ajo dhemb dridhura, dobësi, ajo mund të ngrejë temperaturën e trupit të 38 gradë dhe më shumë, lënduar mitrës dhe rritet në madhësi.


Gratë që vuajnë nga kjo sëmundje, ka diktim e kuqe nga organet gjenitale. Tre ditë më vonë ndarja bëhet kafe e përzier me pleh organik. Nëse ju nuk filloni trajtimin e hershëm të endometritis, ai shkon në tubat fallopiane. Një grua që nuk ka lindur, dhe e cila u shfaq pas zgjedhjen dhemb dhe tërheq bark, ethe, duhet të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë. Ndiqni këtë këshillë duhet të jetë dhe nënat e reja që janë shkarkuar vetëm nga spitali.

Simptomet e endometritis akute


Kur përmes kanalit të qafës së mitrës në mitër merr infektuar, ajo fillon në procesin inflamator. Kjo ndodh për shkak të shkeljes së integritetit të barrierës, e cila mund të ndodhë si rezultat i abortit, diagnostike dhe kirurgji.

Forma akute e sëmundjes ndodh zakonisht ashpër dhe të papritur. Shkaku më i zakonshëm i endometritis akute është punë. Gati gjysma e grave që kishin një seksion cezariane, vuajnë nga kjo sëmundje. Por ndonjëherë ai mund të zhvillohet pas lindjes normale si gratë dobëson shumë sistemin imunitar gjatë shtatzënisë.


Kur inflamacion arrin shtresën e muskujve të mitrës, endometrium ngjitur me, zhvillimit të sëmundjeve të tilla si endomyometritis. Për format e rënda drejtimin e endometritis kur prekur plotësisht murin e mitrës mund të ndodhë panmetryt.

Endometritis akute karakterizohet nga dhimbje në fund të barkut, temperaturë, ethe papritur. Pacienti mund të jetë lengjet vaginale përzier me pleh organik.

Forma akute e sëmundjes shpesh nuk ndodh më shumë se 10 ditë pas pacienti fillon të shërohet. Komplikimet janë të rralla, por ato mund të shkaktojnë një kërcënim serioz për shëndetin e grave. Endometritis akute mund të shkaktojnë parametrit zhvillimin, peritonit, trombozë në venat e pelvisit, sepsë, abscese legenit. Trajtimi i gabuar ose jo me kohë i sëmundjes mund të bëhet subakut apo kronik.


Simptomet e endometritis kronike

Sëmundja bëhet kronike për shkak të trajtimit jo të mirë të endometritis akute. Gjithashtu, ajo mund të bëhet kronike për shkak të përdorimit të kontraceptivëve intrauterine, praninë e trupave të huaja në mitër në imponimin seams pas lindjes. Përveç kësaj, endometritis kronike shpesh ndodh si rezultat i gruas sëmundjeve infektive të shtyra të transmetueshme përmes kontaktit seksual.

Inflamacion kronik në mitër rezulton nga ri-infeksionit. Në endometrium duket vula e siguresave të ketë një karakter fokale. Ata mund të shihet në gjëndrrat, enët e mëdha të gjakut. Nëse inflamacioni ka shërim për një periudhë të gjatë kohore anijeve nga ndryshimi lajthitës ndodh fibrozë. Në trupin e femrës shkelur të gjitha proceset ciklike.


Një tipar karakteristik i formës kronike të sëmundjes është cikli menstrual, kështu që edhe pas endometritis pacienti mujore ndonjëherë mund të duket ndarjen nga gjaku, dhe shpesh - dhe pleh. Mitra e saj rritur pak në madhësi, ajo bëhet më e dendur, të vezoreve nuk janë në gjendje për të kryer punën e tyre. Nuk përjashtohet dhe fenomeneve të tjera patologjike. Në këtë gjendje të femrave rrit aborte myyazytsilnyh rrezik, varfëri. Jo efektive për pacientët me endometritis kronike mund të jetë Transplantimi i vezës së fekonduar. Për shkak të inflamacion të mitrës tek gratë shpesh zhvillojnë polyps.


Në çrregullime menstruale, pacientët mund të shqetësojnë dhimbje barku, dhe më shumë i lëngshëm purulent lengjet vaginale.

Komplikimet e endometritis

Kur trajtimin e sëmundjes ka filluar me vonesë ose mjeku misdiagnosed instaluar fillimisht, lëviz infeksion në trupin e femrës, duke arritur në tubat fallopiane, shtresat e thella të mitrës. Si rezultat, pacientët kanë sepsë, varfëri, dhe në disa raste running formë e sëmundjes mund të shkaktojë një përfundim fatal. Përveç kësaj, kjo sëmundje mund të shkaktojë pamjaftueshmëri placentar, gjakderdhje e rëndë pas lindjes së fëmijës. Gjithashtu gratë endometritis pacientët duhet të jetë i kujdesshëm i abortit.


Endometritis - një sëmundje serioze që është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin e grave. Prandaj, duke gjetur veten në shenjat e endometritis akute ose kronike, gruaja duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Vetëm përzgjedhur në mënyrë korrekte dhe të fillohet trajtimi në kohë mund të ju ndihmojë të kapërcyer këtë sëmundje dhe për të shmangur ndërlikimet e mundshme.