Simptomet e anemisë zhelezodyfytsytnoy


Një sëmundje shumë e zakonshme është anemi mangësi hekuri. Simptomet e hekurit mangësi anemi shfaqen gradualisht dhe jo gjithmonë të dukshme për pacientin. Baza e patologjisë së gjakut është mangësi hekuri, e cila mund të ndodhë për shkak të shumë arsye. Nga ulja e dyqaneve hekurit trup çon:
 • rritur humbjet e saj për shkak të gjakderdhjes të vogël, por të shpeshta;

 • asimilimi plotë i këtij elementi si pasojë e sëmundjeve kronike të sistemit të tretjes;

 • Futje e vogël e ushqimit (vegjetarian, dietë);


 • rritur nevojat e organizmit (foshnjëri, shtatzënisë, sportit intensive).

 • Simptomet e anemisë  Ata janë gjetur në 30% e grave dhe rreth 15% e meshkujve. Manifestimet e para klinike të sëmundjes fillojnë kur trupi formuar mangësi hekuri. Simptomat Zhdanov mund të ndahen në 2 grupe: simptomat e hypoxia anemik (mungesë oksigjeni) dhe simptomat syderopenyy (mangësi hekuri).
  Simptomet e hypoxia anemik
  Ato karakterizohen nga gjendja e keqe e përgjithshme, humbja e efikasitetit dhe lodhje. Nganjëherë pacienti nuk e di se pse ai mendon keq dhe ndjen lodhje. Pjesa më e madhe është fajësuar për gjumë të pamjaftueshëm, stresi apo stresi të lartë në punë, ndihmon të përcaktuar shkaku i gjendja e keqe gjakut normale.

  Njeriu mund të shqetësojnë tringëllimë në veshët ose ndezje "pamja e yjeve", Gulçim pas një aktivitet të vogël fizik. Ndonjëherë është fjala për në gji në një dhomë të zihet fryma, ose kur udhëtojnë në transportin publik. Ju mund të dëgjoni ankesat në lidhje me rimëkëmbjen e ngadaltë nga infeksionet virale dhe ruajtur avari afatgjatë.
  Në pacientët me periudhave të shkurtra të shpeshta pectoris e dhimbje në zemër, e cila shkakton rritjen dozën e ilaçeve të marra. Në disa raste, dhimbje kardiak janë ankesa kryesor i pacientëve që ata duhet të jenë të shtruar në spital me sulm të dyshuar në zemër.

  Ndryshimet e tjera në vazhdim e hipotension të zemrës, takikardi, duket Zhurmat mjaft vrazhdë systolic dhe tonet mbytur e zemrës.
  Simptomat syderopenyy
  Këto shenja të anemisë vërejtur në zhvillimin e mangësi hekuri në indet, kryesisht prek indet epiteliale dhe mukozës. Dukshëm lëkurë të thatë, të çara dhe plagë në qoshet e gojës. Papillae zbutur, shihet shpesh në anët e plas. Procesi atrofik kap jo vetëm cipë e mucous e gojës, por stomak, zorrët, organet gjenitale.

  Gastrit zhvilluar me aciditet të ulët shpesh pengon belching pacientit, ndjenjë e plotësi, të përzier. Zhdanov simptomë karakteristikë është disfagia - asfiksim, paaftësia për të përtypë ushqim solid dhe ushqim të thatë. Disa pacientë për shkak të këtyre kalimi te një dietë të lëngshme, kur administrohet përgatitjet hekurit kjo simptomë zhduket shpejt.
  Kjo ndikon shtojca lëkurës - flokët dhe thonjtë, ata bëhen ystonchennыmy dobët. Flokët është e lehtë për të lënë kokën dhe flogged. Karakterizohet nga tërthor ose striations gjatësisë thonjtë, nganjëherë ata marrin një formë konkave (koylonihiyi).

  Ka ndryshime në shije dhe erë. Pacientët ndjeni dëshirën për të ngrënë shkumës, tokë, pluhur dhëmbi, balta. Erë e benzinës, aceton, tretës, bojë dhe llak tërheqëse për pacientët.
  Dobësia e muskujve është gjithashtu mosmbajtjeje urinar dukshme në gratë dhe vajzat duke qeshur apo teshtitjes.

  Shenjat e jashtme të anemisë


  Së jashtmi, pacienti lehtë të dyshuar të sëmundjes. Lëkura bëhet zbehtë me një ngjyrë të gjelbër, membranat të dukshme të lehta mukozës dhe veshët e shkëlqim prej dylli. Kjo nuk është gjithmonë e drejtë e lëkurës tregon patologjinë, ajo mund të jetë një karakteristikë e natyrshme e njeriut, për shkak se mjekët, sidomos palme dhe të inspektojë sclera mucous. Nëse ngjyra e pjesës tjetër palme nuk është shumë e ndryshme nga ngjyra e lëkurës përreth, hemoglobinë, zakonisht jo më shumë se 80 g / l.

  Në provim, pacienti mund të shihni sclera blu të syrit, është e lidhur me ndryshimet degjenerative në kornea, ajo të fillojë të jetë i dukshëm përmes pleksus vaskulare.
  Më rënë hemoglobinë, simptomat më të rënda. Anemi të rëndë, kur ajo është parë shenja të qarta, është mjaft e rrallë. Ndërsa sëmundja është e butë për të moderuar, e cila është përgjegjëse për një përqindje të madhe të rasteve, nuk mund të identifikohen.

  Simptomat e anemisë te fëmijët


  Nuk mund të ketë disa karakteristika. Njeriu i vogël fillon të tregojë shqetësim, shpesh burps, ushqim i keq, i shqetësuar fëmija fle. Ftohjet e shpeshta në preschoolers duket urinim i pavullnetshëm nate.

  Nxënësit fillojnë të humbasin interes në të mësuarit, të shpejt të merrni lodhur, materiale të sëmurë të mësuar përmendësh, ka një rënie të vogël të inteligjencës. Ngadalësuar zhvillimin fizik.
  Në periudhën e ciklit hënor në vajzave duket të hekurit mangësi anemi, i njohur si "chlorosis" për shkak të ngjyrë të gjelbër të lëkurës. Përveç simptomat e mësipërme e anemisë, shfaqen çrregullime kalimtare hormonale. Gjakderdhje mujore mund të jetë i pakët ose nuk ekzistojnë. Pass simptome chlorosis shpesh vetëm me krijimin e menstruacione të rregullta.