Simptomet e erozionit qafës së mitrës


Eroziyeya qafën e mitrës është e mirë, por një proces patologjik i cili duket si një formacionet rrumbullt lokalizuara në mukusit cervikal. Diametri i erozionit mund të arrijë 2 centimetra. Simptomat e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme. Manifestimi i tyre varet nga lloji i sëmundjes që goditi trupin e një gruaje.

Llojet e erozionit qafës së mitrës

Mjerisht, erozioni i qafës së mitrës gjatë dekadës së kaluar është bërë një nga sëmundjet më të zakonshme të organeve gjenitale. Shumica e kërcënimeve më të mëdha që paraqet jo, kjo është një proces që nuk shkakton shfaqjen e komplikacione të rënda, të tilla si formacionet e tumorit. Shumica mund të gjenden erozionin qafës së mitrës në mesin e grave të moshës riprodhuese. Në zonjat që "kaluar" vijën e dyzet vjeç, raste të kësaj sëmundjeje është pothuajse nuk ekziston.Erozioni i qafës së mitrës në kohën tonë është e disa lloje:

- lindur - është një zhvendosje të epiteli qafës. Kjo diagnozë erozionin qafës së mitrës në fëmijëri ose adoleshencë. Zakonisht Forma kongjenitale nuk mund të trajtohen si të mos çuar në transformimin malinj në arsim.

- e vërtetë - tregon shumëllojshmëri të erozionit qafës së lokalizuara të jashtëm ose të pasme të fytit, dhe lokalizimin e tij të mundshëm në korrik të qafës së mitrës. Vizualisht ajo i ngjan një roundness të vogël me një ngjyrë të fortë, në disa raste nuk është gjakderdhje, dhe mund të zhvillohet pseudo.


- pseudo - Ky lloj i erozionit qafës së mitrës, e cila ka një formë të rrumbullakosura dhe ngjyrë të kuqe (ndonjëherë ka formë të veçantë). Madhësia e ekranit mund të jetë vetëm disa milimetra, dhe mund të arrijnë disa centimetra. Rreziku i këtij lloji të erozionit qafës së mitrës - mundësinë e përsëritjes.

Përveç llojeve kryesore të erozionit, ka lloje të tjera, por ato nuk janë të zakonshme. Kjo ectropion (aborti në zhvillim), Endometrioza, leukoplakia qafës së mitrës, polyps e mitrës dhe lythat gjenitale.

Shkaqet e erozionit


"Origjina" rënduese erozioni cervikale të grave në shumë lëndime mekanike. Shpesh ato mund të paraqiten për shkak të akteve të përsëritura ose të rënda seksuale pas lindjes, abortit. Në lëndimeve mekanike epiteli squamous trashet dhe fillon procesin inflamator.

Erozioni i qafës ndonjëherë mund të ndodhë, pasi trupi i gruas ishte goditur nga një infeksion që përhapet nëpërmjet kontaktit seksual, të tilla si herpes gjenital dhe virusi lyth njeriut.

Si erozionit treguar i qafës së mitrës ndodh për shkak të:


- herët a vonë filluar aktivitetin seksual;

- prania e sëmundjeve inflamatore të zonës së legenit (salpingjitit, endometritis);
- ndryshimet në shkallë imunologjike;
- vonë ose trajtimi i gabuar i infeksioneve të traktit gjenital;
- çrregullime në statusin hormonal apo ciklit menstrual.


Në pacientët më të vjetër se 55 vjet erozioni i qafës së mitrës aty për shkak të presionit të ushtruar nga unazë mbretërore.

Ekziston edhe një gjë e tillë si "fiziologjike" erozioni. Ajo manifestohet në gratë për njëzet e pesë vjet për asnjë arsye të dukshme, nuk është e rrezikshme dhe shpesh shërohen vetë.


Simptomet kryesore të erozionit qafës së mitrës

Ndryshimet ndritshme qenë erozioni femër qafës së mitrës nuk është për shkak se simptomat e saj janë të pakta.

Pothuajse të gjitha gratë që zhvillojnë erozionit, nuk do të ndjehen siklet në bark. Ajo nuk duket gjatë intimitetin si receptorët ndjeshme në qafën e mitrës nuk e bëjnë. Por pas raportit seksual në zonjat mund të jetë sanious vogël apo diktim. Ato mund të tregojnë sëmundje të tjera, por çdo ngjarje është një rast për një vizitë te mjeku.


Për shumicën e grave, erozioni i qafës së mitrës bëhet surprizë të pakëndshme gjatë një rishikimi të caktuar të gjinekolog i cili e sheh atë si një zonë të vogël të kuqe në mukozën. Prandaj, simptomë kryesore është prania e sipërfaqes së vërtetë plagë erozioni. Ajo mund të jetë jo vetëm e kuqe të ndritshme, por edhe rrjedh gjak kur preku, të jetë i fryrë dhe sipërfaqja e saj mund edhe të jenë Muco-purulent shkarkimit.

Nëse gratë pseudo qafën e mitrës që ka zhvilluar në bazë të formës aktuale të sëmundjes, plagë mund të shërohet ngadalë. Kjo ndodh për shkak të faktit se prerë zëvendësohet me cilindrike squamous epitelit. Pseudo mund të stabilizuar, që është ruajtur në një shtet për një kohë të gjatë, duke qenë fokusi i inflamacion kronik.


Gjithashtu, kur erozioni i qafës së mitrës, përveç gjakderdhje, qelb dhe mund të shfaqen. Ata janë shumë shpesh gratë të marrin për ndarjen lidhur me menstruacioneve, mëllenjë apo abort. Disa prej seksit të drejtë vuri në dukje në dhimbjen e tij gjatë marrëdhënieve seksuale. Kjo është gjithashtu një simptomë e erozionit qafës së mitrës, dhe kjo është vetëm një shenjë e shumë sëmundjeve të tjera! Pra, duke kujtuar se trajtimi vonë "shkon" inflamacion kronik të organeve riprodhuese dhe madje edhe tumoret malinje, duhet të vizitojnë një gjinekolog dhe të kryejë një ekzaminim të plotë diagnostike.


Diagnoza e erozionit qafës së mitrës

Zakonisht, sëmundja "erozioni i qafës së mitrës" mund të gjenden gjinekolog në vizitën e parë. Por inspektimi vizual - është vetëm gjysma e betejës në diagnozën e kësaj sëmundje. Çdo pacient duhet të kalojnë testet e mëposhtme:

- colposcopy zgjeruar;
- shpifjeve mbi florën;
- Citologjia;
- analizat e gjakut (për të zbuluar HIV, hepatiti, sifilizi);
- PCR diagnostik për të përcaktuar praninë e varieteteve kryesore të infeksioneve gjenitale (p.sh. herpes gjenital - Trichomoniasis ose mycoplasmosis);

- mbjellje bakteriologjik;
- biopsi (nëse ekziston dyshimi i neoplazme malinje).


Trajtimi i erozionit qafës së mitrës

Terapia në çdo rast të erozionit qafës së mitrës duhet të zhvillohen në mënyrë individuale. Bazuar siç është në këtë sëmundje, madhësinë mukozale plagë dhe karakteristika të tjera, të tilla si prani te infeksionit. Për shembull, erozioni kongjenitale kërkon ndjekin-up, sepse në disa raste ajo mund të zhduket vetë!

Në përgjithësi, trajtimi është sot erozioni i qafës së mitrës është konservatore dhe kirurgjikale. Terapi konservative - është eliminimi i shkaqeve që provokuar shfaqjen e sëmundjes. Bazuar në sëmundje zbuluar shoqërues të grave, një mjek i emëruar nga antibiotikët, immunomodulators dhe barnave anti-inflamator.


Sigurisht në nivel lokal për erozionin qafës së mitrës domosdoshmërisht të nevojshme për procesin e drogave që shkaktojnë koagulimit kimike të zonës së prekur, por vetëm kur ka një entitet mirë. Shumica e këtyre barnave janë të përshtatshme për lindi seksit të drejtë, sepse pas trajtimin e plagët do të lihet në qafën e mitrës. Ky është një avantazh i rëndësishëm i kësaj metode. Por një minus i rëndësishëm është që rikthim të mundshëm.

Kur efekti i trajtimit konservativ është i papërfillshëm ose jo-ekzistente, gjinekologe emëron djegie grua. Se kjo procedurë është kirurgjike luftën kundër erozionit qafës së mitrës.


Përveç kësaj, trajtimi i erozionit mund të bëhet nga:

- Electrosurgery;
- cryosurgery;
- Shkatërrimi Laser;
- radiosurgery;
- thermocoagulation.


Metodat tradicionale të trajtimit të erozionit

Nuk do të jetë popullore metoda të terapisë me mitër erozioni efektive në rast, e di absolutisht e pamundur, por disa lloje të objekteve kanë shprehur të djegurit dhe shërimin efekt, kështu që ata mund të provoni. Mbi të gjitha, para se, për të përcaktuar llojin dhe fazën e procesit te gjinekologu, të mos shkaktojnë veprimet e tyre në shtëpinë e komplikimeve.


Kur erozioni i qafës së mitrës, e cila është të shkaktuar nga një infeksion inflamatore, shume tretësirë ​​të mirë të Calendula. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për 1 lugë 2% tretësirë ​​e Calendula holluar 50 ml ujë. Infuzion duhet të kryhet syringing 3 herë në javë.

Gjithashtu të përkryer të përballen me erozionit swabs qafës së mitrës ngjyhet me vaj buckthorn detit. Ata hyjnë në vaginë 10-12 ditë. Në mënyrë tipike, kjo metodë është e rekomanduar për përdorim në erozioni i qafës së mitrës gratë shtatzëna.

Për douching zierje e Wort Shën Gjonit mund të përdoren. Të përgatisë atë me 4 lugë Wort barishte Shën Gjonit (e thatë) dhe 2 litra ujë. Erozioni i qafës mund të fitojë duke përdorur Propolisi pomadë. Ajo vihet në një tampon dhe futi ngadalë në vaginë. Përsëriteni për 10 ditë.


Mirë dhe të shpejt të përballuar me këtë sëmundje rrënjë Bergenia ekstrakt. 3 tbsp finely copëtuar rrënjë duhet të bëjë një gotë me ujë të vluar, dhe kuzhinier rreth ngrohjes derisa uji ka avulluar përgjysmë. Ky mjet për erozionin qafës së mitrës duhet të marrë 90 pika me ujë, por ju mund ta përdorni atë për ujitje, përhapjen në 0.3 litra ujë.

Parandalimi i erozionit qafës së mitrës

Për të kurrë gruas "takuar" erozioni i qafës së mitrës, duhet gjithmonë të respektojë higjienë të mirë personale. Por ata gjithashtu duhet të ndjekin partnerin e saj të përhershëm. Nëse seksi i bukur ka marrëdhënie seksuale të rastit, të jetë i sigurt për të përdorur kontraceptivë pengesë, të tilla si prezervativët.


Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve pothuajse gjithmonë çon në ndryshime në microflora e vaginës, dhe kjo rrit mundësinë e infeksionit dhe erozionit të mëtejshëm. Prandaj, gratë që nuk kanë partner të përhershëm seksuale, duhet jo një herë në gjashtë muaj, si ndryshe seksit të drejtë t'i nënshtrohen trajtimit parandalues, dhe çdo 3-4 muaj. Kjo jo vetëm që zvogëlon rrezikun e "Run" sëmundje, por është parandalimi i kancerit të këtij lokalizimit.

Parandalimi i erozionit qafës së mitrës është për të gjitha gratë që kërkojnë ndihmë mjekësore në kohën e duhur në rast të shqetësimit të vogël në zonën gjenitale. Mos prisni deri në kruarje, djegie ose shkarkimi do të jetë i vetë! Trajtojnë këto probleme në një gjinekolog.