Simptomet e pneumonisë pneumonia


Simptomet e pneumonisë përfshijnë disa sindromeve klinike, dehje inflamator, sindromi bronkopneumonare, acarim pleural, dështim të frymëmarrjes.

Simptomet kryesore të pneumonisëShenjat e sindromi dehje ankesave inflamatore janë të lidhura me reagimin e përgjithshëm për inflamacion: temperaturë deri në 40 ° C dhe mbi të (në raste të rënda), dobësi, të dridhura, derdhje djerse, dhimbje koke, nauze dhe vjellje, të qytetit " të muskujve dhe dhimbje të përbashkët.
Sindromi bronkopneumonare manifestuar kollë. Kollë e thatë në fillim, pastaj me pështymë. Pështymë mund të jenë të lehta, atëherë blej karakter purulent. Për pneumonia lobar karakterizohet nga e ashtuquajtura "ndryshkur" pështymë, për shkak të përmbajtjes së tij të gjakut.

Për sindrom pleural acarim karakterizohet nga dhimbje akute gjoksi, rritjet e frymëmarrjes dhe uljen e pacientit shtrirë në anën e prekur. Ajo është e lidhur me paraqitjen e exudate inflamatore në zgavrën pleural, e cila irriton receptorët dhimbje në pleurë. Në një marrëveshje të ndryshme të foci patologjike në dhimbje të mushkërive mund të përhapet në rajonin e zemrës, në bark e sipërme, duke ndërlikuar diagnoza.
Dështim të frymëmarrjes me pneumoni të lidhur me një rënie në sipërfaqen e alveole, ventilimit dhe gazit shkelje të këmbimit në mushkëri. Duket dyspnea, zbehje, cianozë e lëkurës. Dyspnea po rritet paralelisht me shkelje të kushteve të përgjithshme, për shkak të reduktimit të oksigjenit në gjak.

Kur për të dyshuar pneumoni


Pyetja se si të njohin pneumoni është përgjegjësi e mjekut. Jo vetëm që duhet të vlerësojë ankesat, por edhe për shqyrtimin e jashtme të pacientit (perkusion, dëgjim), për të përcaktuar një diagnozë paraprake, që të emërojë hulumtime shtesë.
Shenjat më të zakonshme të pneumonia - fillimin e shpejtë të ethe, të dridhura, djersitje e harlisur, gjendje e sëmurë. Shpejt bashkohet kollë. Pastaj ka dhimbje në gjoks, kur frymë dhe lëvizjet, gulçim kur ecin në fillim, dhe pastaj vetëm. Në mënyrë tipike, simptomat e pneumonisë janë duke u rritur brenda 2 - 3 ditë.

Simptomet e llojeve të ndryshme të pneumonisë


Kur pneumoni qendrore ndikon në një zonë të vogël të indeve të mushkërive. Sëmundja fillon gradualisht, temperatura nuk arrijnë numër të lartë, shpesh nuk ka ethe. Pacientët të shqetësuar në lidhje me kollë të gjatë, dobësi, dhimbje gjoksi kur të marrë frymë. Chance zbehtë e lëkurës, cianozë, sidomos në pacientët e moshuar. Sëmundja mund të jetë me onde me periudha të ndryshimit të përmirësimit dhe përkeqësimin e shëndetit, ethe pasigurt.
Pneumonia Lobar manifestuar me temperaturë të lartë, kollë (në të thatë e parë, pastaj me "ndryshkur" pështymë). Karakterizohet nga një dhimbje të mprehtë, kur të marrë frymë, gulçim, dobësi të rënda. Shpesh bashkohet herpes në fytyrë, buzët. Një person bëhet një pacient karakteristike paraqitja - drobitur, me një ndjenjë të nxehtë me temperaturë, krahë zbehje trekëndësh nasolabial razduvayuschymysya frymëmarrje të hundës. Ethet mund të vazhdojnë deri në 10 - 12 ditë, temperaturat më të ulëta shpesh ndodh papritmas, ndonjëherë me një rënie në presionin e gjakut dhe humbja e vetëdijes.

Kur sëmundja SARS fillon me ethe me numër të lartë të shkurtësinë të rënda në frymëmarrje, kollë e thatë. Shpesh ka rinitit, konjuktivit, dhimbje në muskuj dhe nyje, dhimbje koke. Për pneumonisë virale karakterizohet me fillimin e shpejtë, temperaturë të lartë, dhimbje koke, nauze, vjellje, dhimbje të fytit. Mund të bashkohen fytit, grykët. Kur frymëmarrjes tipar pneumonia sincitial është shfaqja e simptomave në një sfond të çrregullimeve gastrointestinale. Pneumoni atipike shoqërohet shpesh me dehje të rënda.

Feature Mycoplasma pneumonia Sigurisht undulating është një, fillimin gradual të gjatë, simptomat e faringjit dhe pezmatim i fytit (fyt sadnenye, kollë e thatë), temperaturë të zgjatur (deri në 40 ditë).
Ajo që duket si pneumoni varet nga gjendja fillestare e trupit. Simptomet e pneumonisë mund të duket shumë e dobët në pacientët e moshuar, pacientë me pjesën tjetër krevat, pas operacioneve të rënda që janë në ventilim mekanik. Në pacientët të tilla të zhvillimit të dyshuar pneumoni lejon dobësi të vazhdueshme, mungesa e përmirësimit të rrjedhës së kohës, ethe të vazhdueshme të vogël.

Karakteristikat e pneumonisë në të moshuarit


Pneumonia shpesh ndodh në pacientët e moshuar. Ajo karakterizohet shpesh nga fillimi gradual, mungesa e dhimbje, ethe të lehta. Karakterizohet nga dobësi të rënda, ulur veprimtarinë e përditshme, letargji, mungesa e oreksit. Nuk është e shkurtër në rritje frymë, derisa vetëm dështim të konsiderueshëm të frymëmarrjes. Shpesh ka një konfuzion, disorientation, diagnoza komplikuar. Sëmundjet më akute shoqëruese (p.sh. diabeti).

Komplikimet e pneumonisë


Në pneumoni të rëndë vëllimit të madh të indeve të prekur të mushkërive mund të ndodhë edemë pulmonare. Dyspnea tipike e theksuar, bubbling frymë, wheezing audible në distancë. Nëse pacienti nuk ofrojnë kujdes urgjent mjekësor, vdekjen lartë yyazytsirnist.
Shoku Infektive-toksike ndodh kundër një sfond të temperaturë të lartë, të dridhura. Gulçim, lëkurë të zbehtë, gjymtyrë të ftohta, ka shënuar ulje të presionit të gjakut.
Dështimi akute të frymëmarrjes ndodh gjatë progresion të sëmundjes, e cila manifeston shortness fortë të frymës, humbje të vetëdijes.

Kështu, pneumoni - një sëmundje serioze që të çon në komplikime të patrajtuara të rënda. Kur simptomat e mësipërme duhet të konsultoheni me një mjek për hetimin dhe emërimin e terapisë adekuate të mëtejshëm.