Simptomat dhe ndihmë me Angioedema


Angioedema quhet akut manifestohet një sëmundje në të cilën nuk është ënjtje në lëkurë, shtresat e nënlëkurës yndyrë, si dhe mbi sipërfaqen e mukozës. Më shpesh ënjtje, emrin e mjekut të famshëm nga Gjermania Angioedema, shfaqen në pjesën e përparme të qafës, duart dhe këmbët në anën e pasme. Shpesh Angioedema shihet në sipërfaqen e trupit. Konsideruar pasojat më të rrezikshme të Angioedema që ndodh në membranat e trurit, nyjeve, dhe organet e brendshme.


Në simptomat akute të sëmundjes dhe të ndihmojë me Angioedema duhet të jetë i menjëhershëm për të parandaluar komplikimet e rrezikshme. Simptomat mund të jetë aq e papritur që parashikojnë ndodhjen e tyre dhe si duhet të reagojë shumë e vështirë. Sëmundja mund të shfaqet në të rinjtë, fëmijët, të moshuarit - prej saj askush nuk është i sigurt. Arsyet që shkaktojnë simptomat e edemë, reaksione alergjike janë karakter të ndryshëm. Stimujt mund të jetë çdo gjë: polen nga bimët, helm, pickimin e insekteve, ushqim, të ftohtë, dritën e diellit. Një reaksion alergjik që manifestohet në këtë lloj të edemë, që çon në përçarje të rënda të shumë organeve të brendshme, dhe mund të kalbet dhe indet e brendshme.

Në njerëz sëmundja është referuar urtikarie si gjigand. Një arsye tjetër për zhvillimin e tij do të jetë reagimi psevdoalerhichna. Ky reagim, i cili nuk e ka provokuar stimuj alergjik dhe zhvillimin patologjike nga lindjes sistemi komplementnoy - një grup i proteinave, të cilat janë procese thelbësore imunitar dhe reaksione alergjike.

Njohin simptomat mund të jenë në sipërfaqe, një pjesë e trupit rreth buzët, faqet, qepallat, rreth scrotum bëhet i përflakur dhe i fryrë parë. Klikuar mbi trup vend ënjtje e pamundur për të shtyrë - ajo është aq e dendur dhe të ngurta. Fluid akumulojnë në Angioedema, përmban shumë proteina dhe ofron një dendësi të lartë. Nëse ënjtje nuk prek organet e brendshme, trajtimi i veçantë nuk mund të jetë e nevojshme, ajo do të marrë disa ditë. Por duhet alarmin në qoftë se pacienti është e vështirë për të marrë frymë, ai është mbytje, kollitjes, wheezing, gulçim atë. Dhe për të ndihmuar me Angioedema në këtë rast të sigurojë menjëherë për të parandaluar vdekjen.


Zhvillimi i sëmundjes mund të jetë aq e paparashikueshme që ju nuk mund të humbasë një minutë, duke ndihmuar pacientin. Para së gjithash, të thirrur ndihma emergjente dhe të ndihmës për Angioedema nis ardhjen e vet. Nëse ju e dini se çfarë e shkaktoi përkeqësimin e reaksion alergjik, që menjëherë të largojë alergjen irrituese. Kjo është e nevojshme për të siguruar veten që të mos bien në panik, dhe për të mbrojtur atë nga ndërlikimet e reagimit në përvojë nervor. Pacienti duhet të ndjehen të sigurt me vete njerëz të cilët janë të gatshëm për të ofruar ndihmë psikologjike dhe kujdesin para-mjek. Sulm i papritur nuk duhet të çlirojë ty nga mendje të kthjellët. Të hapur dritaren në dhomën apo ballkon dyer të, - rrjedha e oksigjenit të jetë maksimalisht. Hiq qafën dhe bel të gjitha artikujve veshje që mund të pengojnë lëvizjet dhe komplikuar frymëmarrjen. Fyt Veshje duhet të hiqen plotësisht këmishë zbërthyer ose heqjen e kravatë. Pacienti duhet të mbjellë atë në një pozicion horizontal nuk e vënë atë më mirë. Mjekët e rekomandojnë një dush të nxehtë për këmbët, por kjo ndihmë duhet të kërkoni një stacion mjek ambulancës mënyrë që të mos dëmtojnë pacientin.


Zona e fryrë mund të prerë të shkurtër: ai re simptomat e para të edemë, bashkangjitni në këtë vend diçka ftohje. Ju mund të pikoj në pika hundë, të cilat kanë një efekt të ngushtë për të anijeve. Ndihmë e mirë në këtë rast provuar dhe brezat naftizin. Nëse gjendja e pacientit përkeqësohet, lejohet për t'i dhënë atij drogë me efekt antihistamine. Kur ambulancë arrin, pacienti menjëherë të futur drogë anti-alergjike më të fuqishme, dhe të ofrojë shtrimin në spital. Të refuzojë në çdo rast jo sepse pacienti mund të kërkojnë trajtim në kujdesin intensiv. Të jetë i sigurt për të të treguar mjekët cilat droga janë dhënë për të pacientit për ardhjen e tyre, dhe të vënë në një njoftim se ajo ishte stimul provokuar përkeqësimin e reaksioneve alergjike. Në shtëpi, ju mund të bëni të pacientit me injeksione intramuskular me futjen e barnave alergji vetëm nëse ënjtja është përsëritur shumë herë, dhe njerëzit përreth janë të bindur se kjo është këto simptoma. Nëse ju keni një tabletë ose dimedrol suprastin, ajo mund të ofrojë pacientit vënë nën gjuhë.


Veprim parandalues ​​është pothuajse e padobishme. Ju mund të minimizuar rrezikun nga përjashtuar nga menyja e përditshme, vezë, produkte qumështi, peshk, arra, agrume dhe çokollatë. Këto produkte mund të shkaktojnë Angioedema, edhe në qoftë se arsyeja kryesore për ndodhjen e saj nuk janë ata.
Pacienti mund të rekomandojë në vijim. Nëse simptomet manifestuar reagim në të kaluarën, të bëjë një kartë të veçantë, e cila të tregojë emrin tuaj, datën e lindjes, telefononi mjekun i cili është i vetëdijshëm për shëndetin tuaj dhe të trajtohen herën e fundit. Në këtë rast, njerëzit do të gjejnë veten e ardhshëm të orientuar dhe për të ndihmuar me Angioedema të sigurojë në kohë, duke mos ditur se keni qenë atje.


Prindërit fëmijët e të cilëve ënjtje manifestohen ende duhet të dini të gjitha mënyrat për të siguruar ndihmën e parë në shtëpi nga zemra. Nuk duhet të ketë panik dhe trazirat, veprim të qartë dhe të përbashkët për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit të fëmijës. Të rriturit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj simptomave të simptomave të para të sëmundjes - kollë, e cila hyn bilbil që vjen me gjoks.