Simptomet e inflamacion të pankreasit


Pankreasi - ndihmon tretjen e ushqimit traktit luan një rol të madh në jetën e trupit të njeriut. Gjëndër prodhon enzimat që ndihmojnë ndarjen e zorrë e karbohidratet, proteina dhe yndyrna. Insulin - një hormon që pankreasit sekreton nivelet mbështetëseve të glukozës në trup.

Procesi inflamator që zhvillohet në pankreas, i quajtur pancreatitis. Mjekësia moderne që përdor teknologjinë më të fundit në trajtimin e shumë sëmundjeve, në disa raste, inflamacion të pankreasit të bëhet impotent.Shkaqet inflamacion i pankreasit

Shkaku më i zakonshëm kryesor i pancreatitis është konsumi njerëzor i pijeve alkoolike. Gjithashtu provokojnë një proces inflamacion pankreasit sëmundje fshikëz e tëmthit ndryshme, hepatiti, hastrdeudenyt ose sëmundje peptike.

Mund të shkaktojë pancreatitis disa ilaçe të marra nga pacienti (estrogjene, furosemide dhe antibiotikëve). Në pankreasit ndikuar negativisht nga sëmundje të ndryshme infektive, semundjeve kardiovaskulare, ndryshimeve hormonale në trup. Një rol të rëndësishëm në paraqitjen e këtij trashëgimisë sëmundjes luan. Por gjëja e trishtuara është se 30% e pacientëve që vuajnë nga probleme të tilla me pankreas, shkaqet nuk mund të zbulojë.


Simptomet e pancreatitis

Të rriturit shpesh vuajnë pancreatitis se fëmijët, por në interes të fëmijëve të sëmurë është mjaft i madh. Për ata, sëmundja është veçanërisht e rrezikshme, sepse ajo mund të shkaktojë komplikime të rënda. Prandaj është e rëndësishme për të zbuluar dhe për të filluar trajtimin e kancerit pankreatik. Simptomat më të zakonshme të pancreatitis tek fëmijët janë:

lëkurës zbehtë;
të vjella;
ethe;
dhimbje zoster;
dobësi, dridhura edhe të jetë e mundur;
tensioni në peritoneum.


Në të rriturit, simptomat janë shumë të ngjashme me karakteristikat e fëmijëve. Mjekët vuri në dukje faktin po aq individuale që dhimbja akute me pancreatitis është karakteristikë e fazës më akute të sëmundjes. Simptomet kryesore në njerëzit mbi 18 vjet:


Karakteri dhimbje akute zoster (dhimbje barku pankreatik), kohëzgjatja e ndryshme nga disa orë deri në disa ditë;
të vjella - kryesisht është rezultat i përzier zgjatur lidhur me aktivitetin e reduktuar e stomakut dhe disa ndryshime në funksionin e zorrëve të vogla dhe duodenum;
dobësi;
djersitje konvulsiv;
10-30% e pacientëve mbi 18 vjet shënuar verdhëz, pancreatitis ndërsa pjesa tjetër kthehet lëkurë të zbehtë;
rritet ose ulet në temperaturë.


Simptomet e formave pancreatitis

Pankreas - një organ në të cilin enzima janë prodhuar që lëvizin nëpër ngushtë për bile kancerin kanal, dhe pastaj depërtojnë në 12-duodenum. Atje ata të marrin pjesë në procesin e tretjes. Por nën ndikimin e disa faktorëve, ndonjëherë ndodh që enzimat bëhen aktive në hekur dhe të drejtën, duke shkatërruar atë. Nga që fillon inflamacion akut.


Por ndonjëherë, inflamacion zhvillohet ngadalë. Kjo formë kronike e pancreatitis. Kur ka dhëmbëza të indeve të pankreasit, i cili shkakton exocrine dhe endokrin pamjaftueshmërinë.

Nëse pancreatitis fillon akute, pacienti shpesh forta interesuara që përfshin dhimbjen që nuk mund të "tërheqë" antispasmodics. Ata janë shoqëruar me të vjella. Kur këto simptoma duhet menjëherë të thërrasë një ambulancë apo vetë-referohen në spital si një kurs të rënda të sëmundjes së pankreasit mund të rezultojë në vdekje. Identifikimi pancreatitis mund të jetë mjaft i shpejtë. Designed mjeku kimi gjakut menjëherë tregojnë një rritje dhjetë herë të alfa-amylase. Prania e ndryshimeve në gjëndrën dhe në mënyrë të qartë të dukshme në të ultrazërit.


Në pacient kronike pancreatitis ankohet për dhimbje të vazhdueshme dhemb në kuadratin e sipërm të majtë, nganjëherë i veshur herpes natyrës. Dhimbje filluar është më së shpeshti lidhur me miratimin e "rëndë" ushqim ose aktivitetit fizik. Por pas 1-2 orësh, kur kapsulë është shtrirë kancerin, nuk është një simptomë si dhimbje në rajon epigastrike. Një tipar karakteristik i pancreatitis është se dhimbja mund të prytupytsya nëse pacienti do të më e përshtatshme në këtë rast paraqesin: ulur nahylytsya përpara. Kjo ndodh në mënyrë që kjo dhimbje fillon në prani të kolit kronike që shoqëron këtë sëmundje e pankreasit.


Njeriu, i cili pancreatitis formë kronike mund të shqetësojnë belching, përzier dhe të vjella. Kështu ai ka humbur oreksin dhe nuk është një humbje peshe shumë të shpejtë. Jo shumë të këndshme Një tjetër simptomë e pancreatitis kronike është kashopodibnyy bollshme, diarre qelbur. Cal me një gri, karrige duket yndyrë dhe përmban ushqim i patrazuar.

Komplikimet e inflamacion të pankreasit

Një nga ndërlikimet e pancreatitis është se në sfondin e sëmundjeve të pankreasit nuk cholecystitis (inflamacion fshikëz e tëmthit). Nuk mund të jenë:


komplikime pulmonare - pneumoni dhe pleurit, dobësimi i frymëmarrjes, wheezing;
Komplikime qelbëzues - celuliti apo kanceri abscesi, peritonit, nekrotizues pancreatitis.


Komplikimet dhe dështimi i tyre trajtim në kombinim me pancreatitis mund të çojë në vdekjen e pacientit.

Pancreatitis akute mund të kalojë në kronike dhe tenton të përkeqësohet në kohë nën stimujve të ndryshme. Inflamacioni kronik i pankreasit mund të provokojë zhvillimin e diabetit.

Çfarë duhet të bëni kur simptomat e pancreatitis


Nëse keni ndonjë simptome të pancreatitis akute, ju duhet të aplikoni sa më shpejt të jetë e mundur për të kirurg të spitalit i cili do të kryejë ekzaminimin e nevojshëm dhe për të vendosur një diagnozë të saktë. Vetëm pasi nuk ka konfirmim që ju keni pancreatitis, trajtimi fillon.

Elementi më i rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje është e qetë dhe "dietë uria për të ndihmuar në lehtësimin sulm akute të sëmundjes. Të jetë i sigurt mjeku përshkruan barna që do të bllokojnë prodhimin e enzimave në pankreas. Për lehtësimin e dhimbjeve emëruar analgesics shpejtë dhe antispasmodics. Ndonjëherë trajtim kërkon kirurgji.


Pas parandalimi i procesit akute të sëmundjes së pacientit pankreasit është vënë në një dietë të veçantë, dhe vazhdon të marrë qetësues, ju lutem. Është e nevojshme në këtë fazë për të shkuar dhe terapi zëvendësimi me enzima të veçanta. Nëse pacientët kanë simptomat e endokrine, ata janë trajtuar me ilaçe.

Ushqyerit terapeutik në inflamacion të pankreasit

Në trajtimin e pancreatitis duhet medoemos të ndjekin një dietë rreptësisht terapeutik. Përgatitja e të gjitha ushqimet duhet të kryejë një çift. Shkalla e përditshme e produkteve duhet të ndahet në pesë vakte. Produktet e para përdorimit të tyre në ushqim duhet të grimcuar tërësisht, i nevrikosur për të mbrojtur gjëndër nga dëmtimi mekanik. Është e këshillueshme për të marrë më shumë proteina se sa karbohidrate dhe yndyra dhe për të shmangur të hahet ushqime me veprim sokohinnu. Kur simptomat e para të pancreatitis akute duhet të konsultoheni me një mjek dhe të lëvizin për në grevë urie një-dy-ditore.


Lejuara në një dietë për të ngrënë;

mallrat e pjekur, biskota dhe bukë të thata gruri (I dhe II të klasës);
supave të ulët-yndyrë (pule, perime, vermyshelevыe, drithëra);
pjatë e pule, viçi, mish viçi (qofte, rrotullon, cutlets, peeling, pure patate);
vakt me varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut;
produkte nga qumështi dhe se qumështi (djathë, djathë, kos);
omëletë me vezë;
gjalpë, vaj luledielli i rafinuar, vaj ulliri;
makarona;
enët perime;
fruta;
Enët e ëmbël (pelte, jellies, komposto);
çaj nuk i fortë;
bollgur gatuar (çdo drithëra).


Kur ndonjë nga simptomat e pancreatitis duhet të harrojmë:

ushqim shumë erëza;
pshennыh, lakër, supave kërpudha, peshk dhe mish supë fortë për supave;
ushqime të skuqur me peshk yndyror apo mish;
sallam, tymosur dhe konservuar;
mish qengji dhe viçi yndyrë;
dhe disa perimet jeshile (rrepkë, radishes, kalë dori, turnips, spinaq, lakër);
bukë thekre;
kifle;
akullore.


Në mënyrë që të shmanget pancreatitis, kryesisht për të përjashtuar alkool nga jeta e tij. Dhe ata që kanë përvojë të trishtuar të njohurit të ngushtë me sëmundje nuk duhet të duhet të pijë alkool edhe në raste të veçanta, edhe në sasi të vogla, pasi kjo mund të shkaktojë ri-mprehje.