Simptomat dhe Rimëkëmbjes klavikul thyerje


Trauma mjaft e përhapur, të dy fëmijët dhe të rriturit, është klavikul thyer. Kjo shpesh ndodh si rezultat i rënies së njeriut në krah apo në sup. Por ka arsye të tjera, me rezultat e ndryshimit të tillë. Dëmtimi klavikul mjaft të dhimbshme, veçanërisht në qoftë se ka një paragjykim. Shpesh ju ende dështojnë.

Llojet e fraktura klasifikohen si më poshtë:

 • Në varësi të lokalizimit: brendshme, të jashtme dhe të mesme.

 • Natyra e mbeturinave: a kosë, kosopoperechnыy, kryq, antinjeri.


 • Sipas llojit të lëndimit mund të jenë të hapura ose të mbyllura.

 • Niveli i kompleksitetit: frakturë klavikul me zhvendosje dhe pa paragjykim.


 • Arsyet për llojin e dytë të klasifikimit janë traumat kryesisht të drejtpërdrejtë, pra një ndikim të drejtpërdrejtë në forcën e kockave. Gjithashtu, lloje të zhdrejtë dhe kosopoperechnыy të lëndimeve mund të rezultojë nga trauma indirekte - një rënie në krah të shtrirë, shpatull ose bërryl. Vini re se rënia mund të jetë ndara humerus ose prej mbytjes armëve, e cila është e rëndësishme kur diagnostikimin llojin e dëmit. Shumë shpesh lëndime të tilla ndodhin klavikul për shkak të tkurrje të mprehtë të muskujve, zakonisht gjatë konfiskimet epileptike.

  Shenjat dhe simptomat e lëndimit


  Bari klavikul të lehtë për të diagnostikuar një numër të simptomeve të ndryshme, duke përfshirë:

 • dhimbje të forta në lëndime. Ndodh menjëherë pas lëndimit;

 • ënjtje, brez shpatull edemë;

 • prerja kufizimin dëmtuar lëvizjes gjymtyrë - jo edhe të ngrejë dorën e tij;

 • të ndryshojë formën e jashtme të klavikul;

 • sup ulur dhe u zhvendos përpara dhe të brendshëm.


 • Viktima duhet të mbajë dorën plagosur shtrëngon atë fort për trupin .
  Gjithashtu përmban klavikul thyerje mund të ndodhë edhe në formën e hemoragji, kriza e butë e fragmenteve të kockave, dhe lëvizshmërisë patologjike.

  Mënyra më e lehtë për të përcaktuar praninë e një thyerje me zhvendosje. Dora plagosur është zakonisht më e gjatë, dhe i përbashkët është dukshëm më e ulët nga i dëmtuari, shpesh vыdavayas përpara, ndryshe nga të përbashkët të shëndetshme.
  Shpesh kur ka një thyerje apo dëmtim të enëve të gjakut dhe nervat. Për të kontrolluar për këto komplikime duhet të kërkojë viktimën për të lëvizur duart dhe gishtat.
  Frakturë klavikul në fëmijët kryesisht zhvillohet më lehtë. Ata shpesh, ndryshe nga të rriturit, janë të lirë të përdorin dorën e dëmtuar. Gjithashtu ndodh që shenjat e lëndimeve të tilla ata kanë shprehur vetëm dhimbje të lehtë dhe ënjtje të vogël në vend të plagosur.


  Për të duhet të diagnostikuar një frakturë, x-rrezet e nevojshme.

  Ndihma e parë në trauma


  Ashtu si me çdo lloj të lëndimit, koha është një domosdoshmëri dhënë ndihma e parë. Veprimet e tilla jo vetëm të ndihmojë viktimën, por në thelb kanë për qëllim shmangien e ndonjë komplikime, të tilla si lëndimit të mushkërive, nerva, venat apo arteriet. Pra, ndihma e parë duhet të kanalizohen në mënyrë korrekte dhe në mënyrë adekuate.
  Së pari, t'i japë viktimës ndonjë analgesics që ishin në dorë. Në asnjë rast nuk duhet të përpiqet për të futur patate të skuqura tuaja kockave, i dalë nga lëkura në vend. Kur miu nga klavikul dëmtuar vënë dikush nga leshi, përveç nëse, natyrisht, shumë do të jetë me ju, por ju mund të përfshihej pëlhurë (shirt, bluzë, shall, etj). Pastaj krahu plagosur vendosur në bërryl dhe të varur në qafë, shall prymotav para të trupit.

  Nëse ka plagë të hapura, ato duhet larë mikrobicidet. Vetëm pasi të gjitha veprimet e ndërmarra për të ofruar pacientit në spital. Kur transportimin e viktimës duhet vetëm të ulen .

  Trajtimi i lëndimit pa zhvendosje


  Kjo trauma, siç u përmend më lart, ajo mund të jetë si në të rriturit dhe fëmijët. Nëse klavikul frakturë ndodhur me fëmijën, i cili nuk është edhe tre vjeç, trajtimi për të është fashë plain bërë nga FA SHAT shumë të gjerë. Ajo shërben si një kockë të veçantë fiksimin jakë, ky i fundit, nga ana tjetër, shpejt dhe me lehtësi perziera, vijnë në normale. Shpesh në raste të tilla përdorin një deodora fashë.

  Shumë më të shpejtë plagë zrostetsya vendosjen e gomave të veçanta ose të hedhura.

  Fëmijët nga tre vjet për të rriturit dhe ky lloj trajtimi nuk është e përshtatshme. Për këta pacientë, një zgjidhje efektive është që të përdorin hedhur fiksimit të ngurtë. Imponimi i tij do të paraprihet nga anestezi zonën e dëmtuar.
  Në qoftë se këto metoda të trajtimit konservative pasur rezultatin e dëshiruar dhe, rrjedhimisht, e kockat nuk janë ndërfutur, zbatojnë metodën operacional.
  Për qëllime të rehabilitimit, si rezultat i trajtimit konservativ pacienti caktuar gjimnastikë .

  Trajtimi i lëndimeve me zhvendosjen


  Detyra e parë e mjekut në lëndimit klavikul me pak zhvendosjes është salcë, suva fikse. Kjo eshtrave patate të skuqura u kthye në vendin e tij duke hequr krahun dhe kullimit atë përsëri.
  Nëse X-ray përcaktuar praninë e shumë fragmente, dhe ata u zhvendos, ajo krijon një traumë gomave të veçantë lidhur me dy goma Kramer.
  Ndonjëherë një klavikul ndarë me zhvendosjen e mundur pa kirurgji. Kryesisht, kjo ndodh kur uyazytsi madhe lëndime rrezik neurovascular pako ose plagët e marra gjatë reposition kockave.

  Nëse avari antinjeri, trajtimi është kryer duke përdorur një pjatë të veçantë ose spokes, duke e lejuar atë për të nënshkruar patate të skuqura. Pas një restaurim të plotë të eshtrave, këto elemente janë hequr.
  Rehabilitimi i trupit pas trajtimit ka për qëllim për të rivendosur veprimtarinë motorike dhe forcën e muskujve përmes porositë aktive dhe ushtron terapeutike klasa.
  Plotësisht klavikul thyer në fëmijët e vegjël rritet për 3-5 javë. Në të rriturit, kjo periudhë mund të zgjatet deri në 8 javë. Gjithashtu, këtë herë në masë të madhe varet nga kompleksiteti i lëndimeve dhe si ta trajtojmë atë.

  Çfarë mund të kthehet dëme


  Lidhur me pasojat që lë pas dëmtimit, ata mezi vërejtur - si një fëmijë dhe një i rritur. Grow kockave për një muaj në fëmijë, dy - në të rriturit. Sigurisht, ka raste kur për shkak të thyerjes me zhvendosjen është shkurtuar pak ose deformuar sup brez . Kjo është për shkak se nuk mbulohen plotësisht gjatësinë e klavikul.
  Rëndësi të madhe për të shmangur ndonjë pasoja, ka rehabilitimin. Ajo është mbajtur në formën e fizioterapisë ose terapisë ushtrim.