Simptomat dhe trajtimi i nervit shiatik


Simptomat dhe trajtimi i nervit shiatik - quajtur radiculitis mjaft të zakonshme në sëmundje neurologjisë që mund të shfaqen në pacientët e çdo moshe dhe seksi, duke rezultuar në dëmtimin e fibrave nervore periferike në të palcës kurrizore. Në mënyrë tipike, dëmtim i tillë çon në faktin se një person fillon të ndjeni dhimbje dhe "backache" në pjesën e prapme të parë pas aktivitetit fizik, dhe më tej - madje edhe në pjesën tjetër.

ShkaqetRadiculitis - një sëmundje që ndodh gjatë jetës aktive, dhe kjo nuk është sëmundje kongjenitale apo trashëguar.

Për të kuptuar natyrën e problemit pak, ju duhet të dini se palcës kurrizore që është në shpinë, plotësisht e lidhur me çdo muskul, të gjitha organet dhe indet fibrave të panumërta nervore.
Këto komponime - fibra - një lloj "telave", e cila merr sinjale ndjenja absolutisht të gjithë të njeriut: një ndjenjë e dallimeve në temperaturë, dhimbje apo ndjenja të pakëndshme etj Me të njëjtën fibrave merr sinjale nga truri tek organet - impulset e nevojshme për jetën normale njerëzore: komandë për trafikun ndalet, dhe të gjitha rozyazyka tjera.

Kur vend radiculitis normale e këtyre fibrave është prishur, ose ka ndryshime degjenerative të tyre, ata mund të majë, nxit, shtrirë dhe të dëmtuara. Kjo mund të jetë shumë arsye, duke përfshirë:
 • Osteokondroza shpinë - Sëmundje shpinë të shkaktuara nga shkatërrimi i kërc të vendosura në mes rruaza, duke rezultuar në deformimin e pashmangshme e eshtrave, një shkelje të pozicionit të tyre normale, dhe për këtë arsye - ngjeshja e fibrave nervore periferike.

 • Një hernie vertebral disk, i cili tregon humbjen e kërc, quhet rruaza ndarë, duke rezultuar ngjeshur fibra, i përflakur dhe i fryrë. Kjo gjendje gjithashtu çon në ënjtje të indeve përreth pranë shtyllës kurrizore. Detajet mund të lexoni artikullin - simptomat vertebral hernia.

 • Osteophytes në shpinë. Osteophytes thirrje procesin e formimit të kockave, të cilat ndodhin si një komplikacion i osteoarthritis avancuar.

 • Muskujt kurrizore dhe enët e gjakut, ngrirjet, inflamacion, traumës. Në mënyrë tipike, këto kushte çojnë në faktin se indet bymehet, duke rezultuar në fibrave shfaqen shkelur dhe dhimbje të nervit shiatik.

 • Simptomet e nervit shiatik


  Simptomat më të zakonshme të njoftimit ishias vetëm kur bën vetë ndihet dhimbje të mprehta në fazën akute. Në mënyrë tipike, kjo dhimbje ndodh kur një person dështuar përsëri, fasha nervore të dëmtuara ose të përflakur. Por përveç dhimbjes akute të radiculitis mund të tregojë:

 • Reduktuar ndjeshmëri ose humbja e plotë e një fushë e veçantë e pasme, dhe organet proetsyruemыh. Në këtë rast, mpirje lokalizimi do të varet nga lloji i nervit shiatik: mesit dhe rajonin e legenit mpirë gjymtyrët më të ulët, mpirje në supet e qafës së mitrës karakterizohet, armëve dhe qafën, etj

 • Dhimbje në vendet e fibrave nervore që pengon edhe në pjesën tjetër, në lëvizje dhe zmadhuar - dhimbje shpesh bëhet thjesht e padurueshme.

 • Ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë dhe mpirje e tyre periodike që lidhen me ndjeshmëri ulur lëkurës.

 • Çrregullime të tjera të aftësive motorike, më e zakonshme e cila është lëvizshmëria e kufizuar dhe dhimbje të shkaktuara gjatë lëvizjes, kryerjen dëmtuar nervore dhe muskujve.

 • Në prani të nervit shiatik qafës së mitrës, një person mund të përjetojnë dhimbje koke të rënda, marramendje vazhdueshme, dhe vuri në dukje humbje të konsiderueshme të dëgjimit.

 • Ajo duhet të kuptohet se dhimbje të nervit shiatik - një sëmundje kronike, në mënyrë që njerëzit mund të jetojnë me të, jo edhe duke e ditur për problemet deri në periudhën e acarimit. Njoftim i rëndësishëm: gjithnjë e më qartë shfaqen këto simptoma, faza më e avancuar e sëmundjes është. Prandaj është pikë e rëndësishme të kujtoni simptomat nervit shiatik dhe të fillojnë trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.

  Trajtimi i nervit shiatik


  Që riparimin e dëmtuar fibrave nervore periferike nuk është e mundur, të gjitha masat kundër radiculitis për qëllim për të bërë dëmin më të vogël, të eleminuar dhimbjet ato shkaktojnë, hiqni inflamacion dhe të jetë e mundur - të gjeni dhe për të hequr shkakun që e ka shkaktuar sëmundjen. Ajo përdor një shumëllojshmëri të metodave, ato kryesore janë:
 • Ointments dhe krem ​​që kanë efekt analgjezik dhe anti-inflamator, të destinuara për fërkim mbrapa;

 • Ilaçe, tableta ose medikamente injectable për të dhëna, të cilat synojnë për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion;

 • Masat për eliminimin e osteoarthritis: masazh, shpinë;

 • Ushtrime të veçanta që kanë për qëllim forcimin e muskujve skeletik për të kompensuar për dëmtimet e shtyllës.

 • Gjithashtu shumë efektive pikë trajtim masazh dhe akupunkturë.

 • Përveç kësaj, çdo mjeku paralajmëron pacientët në lidhje me nevojën për të ndryshuar mënyrën e jetës që shërben si një parandalimin e acarimin. Pra, të jetë shumë aktive angazhuar fyzuprazhnenyyamy fshirjes situatë potencialisht traumatike dhe të sigurojë që shmangur drafte dhe hipotermi. Pozita e trupit duhet të jetë të rehatshme për të dy të lirë dhe në punë.