Simptomat dhe trajtimin e parazitëve në trupin e njeriut


Parazitëve - ajo krijesa që jetojnë jashtë organizmave të tjera (njerëzit, kafshët, pemët, etj), të hahet ushqim e tyre jashtë raft. Mjekët ka më shumë se njëzet lloje të parazitëve të zorrëve që mund të sulmojnë trupin e njeriut, duke shkaktuar një numër të simptomeve të pakëndshme dhe Sëmundjet. Infeksionet parazitare më shpesh ndodhin në fëmijët si nesformyrovavshyysya trupi është shumë i ndjeshëm ndaj ndikimeve të jashtme. Për më tepër, për shkak të zakonit për të mbajtur gishtat e fëmijëve në infeksion tij gojën përparon. Duke lexuar këtë artikull ju do të mësojnë se si për të mbajtur mjetet e njerëzve të trajtimit parazitëve në fëmijët dhe të rriturit.


Mos harroni se shpesh vendosen të gjitha llojet e parazitëve në mëlçi, duke rezultuar në këtë organ jetik prekur. Pra, sot, ne ju ofrojmë disa receta trajtimin e parazitëve në mëlçi, dhe të tregojë se cilat barëra mund të rifillojë punën e saj. Rekomandojmë kujdeset neglizhencës së mëlçisë së tyre, pasi kjo varet nga efikasiteti i të gjithë trupit të trupit të njeriut.

Përmbajtje
 • Shkakton infeksion

 • Simptomat


 • Simptomet e roundworm (worms normale)

 • Simptomet e shirit

 • Simptomet e pinworms


 • Dietë

 • Parazitëve Si të rrezikshme


 • Për të pastruar apo jo?


 • Trajtim


 • Pastrimit Tea

 • Zbiten

 • Fara kungull

 • Sode

 • Spastrim të plotë të trupit

 • Hudhër dhe kos

 • Leh e shegë

 • Si për të rivendosur mëlçisë

 • Infuzion i kërpudhave Chanterelle


 • Shkakton infeksion  Infeksionet parazitare transmetohen zakonisht me gojë (p.sh. nga gëlltitje të mish i gjallë, e cila ka tapeworms, ose nga zakoni shuplaka gishtat). Ndodh që parazitët janë transmetuar nga kontakti me kafshët e infektuara ose jashtëqitjet e tyre. Disa krimbat janë gjetur në ujë të papërpunuar.

  Getting në trupin e njeriut, e parazitëve të zgjidhni vendin e dëshiruar për zhvillimin e mëtejshëm. Ato mund të vendosen në zorrë të vogla apo të mëdha, mushkërive, mëlçisë, limfatike, gjak, dhe madje edhe në tru. Atje "mysafirët paftuar" mbeten deri në arritjen e pubertetit, pas riprodhimit rrjedh nga trupi i njeriut dhe janë në kërkim për një pronar të ri. Kështu, cikli përsëritet. Worms janë më shpesh në fëmijët me sistemet imun të dobësuar. Pra, nëse ju keni një fëmijë në familje, do të përpiqen për të mbajtur atë rregullisht pastruar trupin.

  Simptomat  Simptomet e këtij problemi mund të jenë të ndryshme, në varësi të asaj që pikërisht ju jeni të infektuar me parazitët. Prandaj, ne do të ju përshkruaj disa lloje më të zakonshme të krimbave dhe shenjat e pranisë së tyre.

  Simptomet e roundworm (worms normale) • Çrregullime të zorrëve

 • dhimbje barku

 • nervozizëm

 • Sulmet ankth gjatë natës

 • në disa raste - marramendje.


 • Ndonjëherë krimbat janë parë në feçe. Për të shkatërruar mjetet juridike roundworm në shtëpi, ju mund të pini me lëng bosh stomak e lakër turshi për disa ditë. Punon mirë kundër krimbave dhe lëng karrote (një gjysmë gotë me stomak bosh). Nëse kjo nuk ndihmon, lexoni recetave popullore mjetet juridike parazitet e mëposhtme.

  Simptomet e shirit • parehati të barkut

 • diarre

 • rrit oreksin, por pesha nuk është rritur

 • dhimbje në mëlçisë

 • në mënyrë të qartë të dukshme në krimba feces shirit.


 • Simptomet e pinworms • kruarje në zonën anal

 • nervozizëm

 • humbja e oreksit

 • gjumë të varfër


 • Ostritsa vdesin kur duke përdorur ujë të ngrohtë dhe sapun. Si të merren me pinworms? Ju mund të përdorni kundër tyre me lëng lakër turshi (si në Ascaris) ose hani fara kungull dhe hudhër. Kjo do të heq worms rritur, por vezët mund të mbeten në trup. Prandaj, ne rekomandojmë për të pastruar pas mjetet juridike popullore mëlçisë.

  Mjeku i famshëm Komorowski ka një pamje për këtë çështje:


  Dietë


  Të gjitha healers tradicionale, të cilët shpesh përballen me parazitëve në fëmijët dhe të rriturit, rekomandojnë të hahet karbohidratet dhe proteinat veç e veç. Në qoftë se ju përdorni ushqim të tillë së bashku, tretje shqetësuar dhe enzimat punojnë si duhet. Për shembull, në qoftë se ne hani një sanduiç me salsiçe apo qofte me patate, sistemi ynë tretjes merr sinjale kontradiktore (të dyja tretet dhe proteina, dhe karbohidratet), kështu që trupi fillon të dështojë. Atëherë ushqimi hyn zorrët nuk janë tretur plotësisht, e cila është një terren i shkëlqyer ushqyes për të gjitha llojet e parazitëve.

  Ajo që ne duhet të mbani mend:

 • Mishi, djathi, bishtajore (fasule, soje, thjerrëzat, bizele), gjithmonë duhet të ketë një kompani me perime, pa bukë ose patate.

 • Midis ushqim proteina (mish, djathë, perime, bishtajore) dhe karbohidrate (bukë, makarona, patate, drithëra), për të bërë një interval dy-orëshe.

 • Nëse e doni sanduiçe, hani ato me perime i pjekur në skarë.

 • Hani qull. Ata nxjerrin të gjitha "mbeturinat" e nga zorrë.


 • Parazitëve Si të rrezikshme


  Të dhënat e Organizata Botërore e Shëndetësisë thjesht tronditëse:

 • Gjatë 10 viteve të fundit janë infektuar me parazitët e ndryshme mbi 45 miliard njerëz.

 • Në Evropë, sëmundja është një në tre persona.

 • Në Shtetet e Bashkuara të infektuar me parazitët 85-95% të popullsisë.

 • Shkencëtarët thonë se në fillim 21veka 95% e njerëzve në mbarë botën janë të infektuar me krimba të ndryshme.

 • 999% e njerëzve që kanë kafshët shtëpiake (edhe brejtësve ose zogj) janë bartës të parazitëve.

 • Ky problem është shkaku i 14 milion vdekje në vit.


 • Për të pastruar apo jo?


  Nuk ka asnjë pikë në trajtimin kundër parazitëve vetëm për shkak se ajo është vetëm në modë. Nëse keni asnjë simptom, shkaku i të cilave është e vështirë të kuptoj se dhe vetëm herë pas here është dispepsi ose diarre, ajo është e mjaftueshme për të marrë kujdesin e një dietë të mirë dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Në natyrë shpikur në mënyrë që trupi i njeriut është shtëpia e mikroorganizmave tjerë. Krijesa që jetojnë brenda nesh, ne me të vërtetë e nevojshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë e traktit gastrointestinal. Muret e baktereve të zorrëve kolonitë kanë qëllime që ushqejnë ushqim tretet. Edhe bakteret potencialisht të rrezikshme të tilla si Staphylococcus aureus apo Candida janë të rëndësishme sepse ato ofrojnë ushqim për mikroorganizmave të tjera dhe të mbrojtur kundër sëmundjeve të rënda.

  Kur ne jemi të shëndetshëm, atëherë i tërë samorehulyuyetsya sistemi. Asnjë nga mikroorganizmave nuk ndikon në shëndetin tonë. Imuniteti lartë në gjendje për të mbajtur në kontroll edhe krimbat më të mëdha parazitare. Megjithatë, nëse ju keni një sistem të dobësuar imunitar ose ju hani shumë sheqer, miell të bardhë dhe mishit, si dhe duke marrë medikamente të ndryshme, ajo pre e tërë ekosistemit tuaj të brendshme, duke hapur rrugën për të parazitëve sulme. Ata vendosen në mëlçisë, zemrës, trurit dhe organeve të tjera vitale. Në raste të tilla, ju duhet të jo vetëm të shpëtoj nga "ndërhyrës", por edhe për të pastruar mëlçisë dhe të gjithë organizmit. Si mund mjete popullore - shih më poshtë.

  Trajtim


  Mjetet juridike popullore trajtim për qëllim jo vetëm kundër padëshiruar "qiraxhinj", por edhe për të rivendosur punën narmalnoy të gjitha organet dhe sistemet. Veçanërisht i rëndësishëm pas dëbimit të krimbave të marrë kujdesin e mëlçisë së tyre, për shkak se ajo është - filtër ynë kryesor kundër toksina dhe bakteret.

  Pastrimit Tea


  Pastrimi i zorrëve, mëlçisë, tëmthit dhe të organeve të tjera mund të kryhet duke përdorur një çaj të tillë të thjeshtë. Mix një lugë gjelle e leh lisi, buckthorn leh, kullosa, sagebrush dhe lule tansy. Një lugë çaji përzierje derdh një pintë ujë të vluar dhe të lënë atë në një enë të mbyllur brenda natës. Në mëngjes në një stomak bosh për të pirë 100 gotë hrayazykay e liker (në fëmijët doza duhet të përgjysmuar). Trajtimi vazhdoi për 2-3 javë. Kjo përzierje bimor jo vetëm që heq worms, por gjithashtu përmirëson mëlçisë.

  Zbiten


  Kjo është pija tradicionale ruse që ndihmon të shpëtoj prej çdo parazitëve në fëmijë dhe të rritur, si dhe forcimin e sistemit imunitar dhe për të pastruar tërë trupin. Merrni 1 filxhan mjaltë të mirë dhe të shpërndajë në 1 litër ujë, vlim për 20 minuta. Shto një lugë çaji kanellë terren, xhenxhefil, kardamom dhe grimcuar fletë gji dhe kuzhinier tjetër 5 minuta. Tendosje përmes napë dhe për të marrë një pije të nxehtë.

  Fara kungull


  Merrni 300 gram fara kungull. Zhvishem tyre, duke lënë film sa më shumë transparente, e cila është në mes bërthamë dhe lëvore.


  Hani këto fara me stomak bosh në mëngjes, dhe ju do të vini re se ju nuk e keni vetëm parazitëve u zhduk, por nalahodylasya zorrë, mëlçisë dhe pankreasit.

  Sode


  Trajtimi sode edhe jep rezultate të shkëlqyera në luftën kundër parazitëve. Për shembull, për fëmijët rekomandohet enemas me ujë, e cila shpërndahet sode buke (1 lugë çaji për 1 litër ujë). Para procedurës, ju duhet së pari të pastruar zorrët (kërkoni që fëmija juaj të shkojë në banjo apo për ta bërë atë një klizmë të rregullt). Pastaj të bëjë një klizmë me sode dhe do ta mbajë atë në trup për rreth 30 minuta. Procedura përsëritet çdo ditë të tjera për një javë.

  Spastrim të plotë të trupit


  Lodhje Nëse një person është vënë re, lëkura e varfër, qarqe të errëta nën sytë, por analiza krimbat undetectable, ndoshta parazitëve vendosën në të gjithë trupin - në mëlçi, limfatike, gjak, etj Për këtë naturopath njohur Joseph Slonetskyy ofron një përzierje e cila ka një funksion të dyfishtë: trajtimi dhe pastrimi. Ky kurs është e gjatë, por ajo tregon të gjitha të parazitëve në fëmijët apo të rriturit.
  Pra, çdo natë ne kemi marrë 10 ml vaj, shtoni lëng aloe 10 ml dhe lëng të gjysmë limoni. Gjatë tre muajve të parë si bazë ne i përdorim vaj ulliri në tre muajt e ardhshëm - vaj misri, dhe pastaj për të ruajtur efektin - farë rrushi të naftës.


  Lëng Aloe prodhuar nga diluting lëng shtrydhur nga gjethet e aloe me ujë të ftohtë (në proporcione të barabarta). Kështu, të gjithë trajtimi kundër parazitëve zgjat 9 muaj, por gjatë asaj kohe ju jeni plotësisht të rifreskoni të trupit dhe krijimin e mëlçisë.

  Hudhër dhe kos


  Hudhër efektive lufton kundër çdo mysafirët paftuar - të gjithë e dinë nga fëmijëria. Pra, në qoftë se keni vënë re në veten tuaj apo krimbat e tjera "neveritshme," ju duhet të zhvishem 10 karafil të hudhër dhe gëlltit ata, duke pirë kos. Shënim: hudhër ne vetëm gëlltitje, nuk bëj! Fakti që peretravytsya produkt grimcuar në stomak, dhe nuk do të sjellë ndonjë rezultat në mëlçi dhe zorrë e vogël (kjo është ajo ku ne kemi nevojë). Por i gjithë kreu i hudhër është tretur tashmë në zorrë, dhe kështu të bëjë çështjen e tyre kundër parazitëve. Me mjete të tilla si hudhër dhe kos, mund të trajtohen edhe fëmijët. Megjithatë, me probleme të zemrës është më e mirë për të preferojnë një tjetër metodë.

  Leh e shegë


  Trajtimi shegë leh sjell rezultate të shpejta, megjithatë, ju duhet të ndiqni dozen mos helmuar trupin. Kështu që ju duhet të marrë 10 gram thata leh shegë dhe derdh një gotë me ujë të valë, pastaj gatuaj 5-10 minuta ilaç. 05 Merrni një lugë çaji zierje 3 herë në ditë para ushqimit. Kjo do të thotë jo vetëm që eliminon parazitët e ndryshme, por edhe për të pastruar mëlçisë. Megjithatë, për fëmijët shega leh është kundërindikuar për shkak të agresivitetit të saj dhe rreziku i mbidozë.

  Si për të rivendosur mëlçisë


  Nëse ju të shërohen opisthorchiasis (parazitëve që janë gjetur në mëlçi), fushë është se si ju sjellë "qiramarrësit" e trupit, ju do të duhet për të rifilluar këtë trup të rëndësishëm. Prandaj, pastrimin e mëlçisë është e rekomandueshme të përdorni këtë koleksion bimor:

 • Grass knotweed - 100 g

 • Kamomil - 100g

 • Wort Shën Gjonit - 100 g

 • Yarrow - 50 g

 • Kasollet e barit - 50g

 • Root shtrat-bar - 50 g

 • Lë hithër - 50 gram

 • Rrënjë luleradhiqe - 50 g


 • Të gjitha komponentët përzierje tërësisht. 1 lugë çaji i përzierje pour 1 filxhan me ujë të valë, nën mbulimin për 30 minuta, kullimin. Hot pije 1 gotë 2 - 3 herë në ditë.

  Këtu është një tjetër recetë e madhe për të mëlçisë:

 • Kone Kosenko - 50 g

 • Lë hithër - 50 gram

 • Rhizome barëra të këqia - 50 g

 • Rrënjë luleradhiqe - 50 g

 • Root mashtruese - 50g

 • Gjethet e blueberries - 50g

 • Magnolia lë - 50 gram

 • Rrënjë çikore - 50g

 • Thupër lë - 50 g

 • Buckthorn leh - 50g


 • Herbs mësipërme tërësisht. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë kapak 3 orë, pastaj thahet. Pini 3 herë në ditë 1 filxhan 20 minuta para ngrënies.

  Infuzion i kërpudhave Chanterelle


  Ky trajtim është shumë efektive për të parazitëve të tilla si tul kërpudhave përmban substanca që ndikojnë negativisht ato. Megjithatë, gjatë trajtimit të ngrohjes ose pickling Pronat e dobishme e chanterelles zhduken. Prandaj, për të kryer një trajtim efektiv kundër parazitëve, ne rekomandojmë ekstraktin e mëposhtme: 100 g Chanterelle freskët copëtuar (ose 200 gram kërpudha të thata) pour 250 ml të alkoolit të pastër, mbyllni kapakun dhe të lënë të mbush në frigorifer për 2-3 javë. Periodikisht ilaç duhet llokoçis. Pas kësaj periudhe, ju mund të filloni duke marrë drogë (jo filtruar atë) Pra, pini 1 lugë çaji i alkoolit tinktura chanterelles çdo natë para se të krevat. Kursi mbajtur 1 muaj. Është e rëndësishme që jo vetëm chanterelles tërhequr nga trupi "mysafirët paftuar", por edhe të stimuluar sistemin imunitar.