Simptomat dhe parandalimi i dermatit seborrheic


Lëkura e njeriut me kalimin e kohës pasqyron të gjitha shëndetësore negative - ulet imuniteti, disa sëmundje kronike, të ushqyerit e dobët. Edhe pse trupin e njeriut dhe një e tërë, por efekte të ndryshme mbi të ndikojë në atë ndryshe. Përgjigja e trupit duket të jetë i padukshëm në fillim, por mund të kthehet në një problem të madh. Me këtë problem të pakëndshme vlen sëmundje kronike dermatit seborrheic.
Ka seborrhea i rritur sebum së bashku me ndryshimet e saj kimike përbërjen. Më të prekur nga kjo sëmundje në adoleshentët gjatë pubertetit, kur janë endokrine të ndryshme dhe çrregullime nervor në trupin e tyre. Nga këto çrregullime, si në djemve dhe vajzave, në përmbajtjen e gjakut e hormoneve seksuale mashkullore, dhe kjo është duke u rritur funksionin sekretore e gjëndra dhjamor.


Megjithatë, ndryshimet kimike ndodhin sebum përçarje të procesit për heqjen atë nëpërmjet gjëndra dhjamor. Ajo krijon një tokë të madhe yndyrë në mjedisin e ri për riprodhimin dhe zhvillimin e organizmave që shkaktojnë sëmundje, veçanërisht kërpudhat që shkaktojnë inflamacion në lëkurë. Dermatit seborrheic mund të ndodhë jo vetëm në çekuilibër hormonal, por edhe nga sëmundjet kronike, nga mungesa e vitaminave, sëmundje gastro-intestinale.
Mbi shkaqet e sëmundjes, ne artistikisht tani propozojmë që të marrin në konsideratë se çfarë janë simptomat dhe parandalimi i dermatit seborrheic.


Simptomat
Simptomat seborrheic lehtësisht të dukshme. Së pari, dermatit seborrheic ndikon kokës e kokës. Nuk është lëkurë - thekon të vogla të bardha që mund të ngatërrohet me zbokth. Që zbokth nuk është konsideruar si një proces inflamator, ajo nuk shkakton kruarje të tilla të rënda si pezmatim i lëkurës. Nuk mund të shfaqen njolla të kuqe ose gunga të vogla me crusts përgjakshme dhe peshore.
Dermatit seborrheic tjetër ndikon në vende të tjera, duke lëvizur në fytyrë. Edhe pse në disa raste sëmundja mund të fillojë është në fytyrë. Në këtë rast, dermatit seborrheic manifeston acarim të lëkurës me kruarje. Pranë folds hundës e lëkurës shkëlqen gjithë kohës, pasi një sasi të madhe të sebum. Në vështrimin e rritjes së kuqe në zhvillim, nganjëherë me formimin e qelb. Ata formuan, si rregull, në ballin, kalimit veshit të jashtëm, pastaj të kalojnë në lëkurë e mbrapa, gjoks, duar. Dermatitis flokët karakteristikë shkëlqejë përgjithmonë zlypayuchyh në fillesë.

Dhe këto probleme mund të trajtohen me të, dhe më e nevojshme. Në këtë sëmundje zgjati vetëm ndihmon terapi mirëmbajtjes, ndërsa plotësisht shëruar nuk mund, por simptomat zhduken për një kohë të gjatë.

Parandalimi i dermatit seborrheic
Parandalimi kundër dermatit seborrheic janë higjienës veçanërisht të zellshëm personale. Mos shtrydh blackheads dhe comedones mbyllur për inflamacion nuk u përhap në të gjithë fytyrën dhe trupin. Sidomos në këtë procedurë mund të formohet në plagët fytyrë, i cili gjithashtu do të jetë e vështirë për të luftuar, vazhdimisht maskuar me kozmetike.

Në respektimin e higjienës personale për qëllim nevojën për të larë rregullisht 2 herë në ditë, duke përdorur mjetet e duhura për problemin dhe të lëkurës me vaj. Flokët duhet të lahen shpesh me përdorimin e shampoos të destinuara për të larë flokët me vaj, ose flokët do të duken të shëmtuar.

Ndihmë e mirë të shpëtoj të shkëlqejë në fytyrë dezinfektues të ndryshme të bazuara në ujë ose alkool zgjidhje. Ne kemi nevojë çdo ditë fshij fytyrën me një shtupë pambuku të lagur në këtë zgjidhje. Kështu rifillojë pronat normale dhe ngjyra. Kur dermatit seborrheic përfitojnë rrezet ultravjollcë, ato janë të dobishme për lëkurën. Pra, në verë kjo sëmundje nuk është shprehur aq fort. Por kjo nuk do të thotë që ju keni për t'u ulur gjithë ditën në diell mund të, vetëm e kundërta, për të marrë kujdesin e. Dhe djegiet në lëkurë mund të shkaktojnë të infeksionit.

Si një mjet parandaluese mund të përfshijnë forcim të trupit dhe përdorimin e rregullt të vitaminës A. daljen e dermatit seborrheic mund të nxisë gastro-intestinale traktit. Nëse ka, ajo duhet të trajtohet.

Për parandalimin dhe trajtimin e dermatitit seborrheic duke përdorur mjete të dy lokale dhe të përgjithshme. Për shembull, njerëzit të cilët janë shpesh në situata të vështira, janë më të prirur ndaj sëmundjeve. Në këtë rast ju duhet të marrë si një mjet i përgjithshëm i barnave parandaluese për të ndihmuar të normalizuar funksionimin e sistemit nervor dhe për të forcuar sistemin imunitar. Këto përfshijnë sanëz dhe vitamina A, B, C.

Agjentët parandaluese dhe terapeutike në dermatit seborrheic për efektet lokale është një mjet i specializuar kozmetike. Kjo flokët shampoos përmbajnë ketokonazolin, selen sulfide, krem ​​për fytyrë dhe trup, pasi përmban ketokonazolin.

Seborrheic pezmatim i lëkurës - një sëmundje shumë të pakëndshme. Prandaj, ne duhet të përpiqemi për të kuruar sëmundjen e hershme. Çdo ditë mjaft kohë për të paguar për parandalimin dhe trajtimin e dermatitit për të marrë rezultate efektive. Një tjetër shumë e rëndësishme për të mos lejuar rikthimin e dermatit seborrheic. Për këtë, ne gjithmonë duhet të ndjekin disa rregulla - duke përfshirë rekomandimet dermatolog, kujdesit të lëkurës, të mësojnë për të menaxhuar stresin, ndjekin dietat speciale.