Simptomat dhe format e sëmundjeve kriminel


Panaritium është një sëmundje akute që shoqërohet me inflamacion dhe formimin qelb në indet që gjenden në gishtat e këmbëve. Në shtresat e nënlëkurës mbi pëllëmbët e duarve të tendons janë të ndara nga shtresa e yndyrë. Kur ka dëme apo infeksion ngjitëse të lëkurës, inflamacion transferuar menjëherë në indet e brendshme të thella dhe eshtra dhe nyje. Ekzemë Arsimit të grumbulluar në dëmtimit të dhëmbëve në mes të indeve dhe tendons, duke rezultuar në gjakun e ndenjur, thyer sharmin e tij, nekrozë zhvillohet në indet e mungesës së furnizimit dhe pasurimit të oksigjenit. Arsyeja është patogjene panaritium - Staphylococcus dhe Streptococcus, dhe agjentët e tjerë infektive.


Mund të paraqesin simptome dhe forma të sëmundjeve të ndryshme kriminel. Kjo ndodh në nënlëkurës, lëkurës, kockave, pjezë, format e përbashkëta. Përveç kësaj, kriminel përbashkët gozhdë dhe ndikon në të gjitha indet menjëherë në dispozicion në gishta.
A ndonjë panaritiums formë mund të japë disa simptoma të përgjithshme - ngrirë, dhimbje pamjen narыvayuschaya e qelb, ënjtje të indeve dhe skuqje të lëkurës. Pacienti mund të bëj me gisht vetëm gjysma e shpjegoj ajo dështon. Gishtat nuk janë të impresionuar panarytsyem dhe e vendosur aty pranë, të jetë edhe i keq luajtshme, por dhimbje të forta është ndjerë në to.


Panaritium mund të zhvillohet pas lëndimeve të lehta dhe gishtat pa u vënë re në brendësi të pjesës tjetër palme. Shpesh me atë të përballet me tifozët lot apo prerë burrs. Veprimet e pakujdesshëm në manikyr mund të shkaktojnë formimin e qelb, inflamacion dhe qarkullimit të dëmtuar. Njerëzit që vuajnë nga diabeti janë të prirur për të panaritiums formimit pa ndonjë arsye, pa dëmtuar indet e shuplaka dhe duar - një sëmundje hyn në fazën kronike.

Vëmendje e veçantë i është dhënë kriminel lëkurës. Llojet e lëkurës dhe sëmundje forma kriminel karakterizohet nga një akumulim i qelb nën lëkurë në këpucë me majë dhe të duken si përmasave të vogla flluskë. Fillimisht, dhimbja ndodh në mënyrë periodike, të ngrirë dhe dhënien siklet. Të hequr qafe këtë arsim problematike mund në mënyrë të pavarur pa mjekim dhimbje. Lëkurës mbi exudate purulent është i hollë, ajo është e lehtë për të hequr me ndihmën e pincë mjekësore, ngjyhet më parë në alkool dhe prodezynfytsyrovannoho. Plehu derdhet mbi sipërfaqe. Nëse pas kësaj procedure do të vijë në mënyrë periodike qelb në sipërfaqe të lëkurës përsëri, pastaj u përhap një pjesë të vogël në indin nënlëkuror. Mungesa e trajtimit mund të çojë në nyjet limfatike fryrë dhe lymfanhyyt sëmundjes. Kjo exudate purulent mund të përhapet në parakrahët, duart, temperaturën e trupit do të përmirësojë në mënyrë dramatike, ka një dobësi - këto simptoma flasin për nevojën për të kërkuar urgjentisht këshilla mjekësore.


Një shumëllojshmëri e purulent panaritium është paronyhyy. Kjo është një sëmundje e karakterizuar nga inflamacioni në bosht okolonohtevom, e cila fuqimisht reddens, shtohet, narыvaet. Shtypi i lehtë në këtë fushë të çon në qelb.
Hyponychial kriminel - një sëmundje e shkaktuar nga një substancë të huaj dhe mikroorganizmave në hapësirë ​​hyponychial. Ajo gjithashtu mund të zhvillohet si rezultat i ndikimit të fortë ose dëmtimit të gozhdë. Për forma të tilla panaritium kurs jo tipike akute. Njohin atë vetëm më vonë, kur i formuar qelb nën pulsing pjatë gozhdë dhe shkon jashtë.

Forma të tilla si sëmundje kriminel nënlëkurës karakterizohet nga dhimbje të forta, ënjtje të përhershëm dhimbje pacientit gisht kur preku, kufizimi i lëvizshmërisë knuckles, ethe.

Kur pjezë që ndodh si rezultat i formës nuk shërohet plotësisht nënlëkurës e gishtit kriminel sëmundje thuajse nuk lëvizin, nuk e bëj, nuk ka dhimbje. Në raste të tilla kanë nevojë për trajtim urgjent te mjeku për pleh organik.
Panaric kyçeve ndodh dhimbshme. Nuk është inflamacion i kyçeve çanta gishtat, kështu që pacienti ndjen dhimbje, gishtat e fryrë, ethet e tij. Plehu trajtohet dhe stagnimi çon në shkatërrimin e eshtrave dhe të shkatërrimit të plotë të nyjeve, përmes të cilit gishti lëviz unnaturally. Kur prodhimi ekzemë masë mund të shkaktojë fistulat. Këto simptoma janë unike për një formë e sëmundjes.


Një tjetër formë panaritium - kockave. Zhvilluar nga falangave humbje pas të pasakta ose të pamjaftueshme procesin e trajtimit të gjatë formën e nënlëkurës panaritium. Për këtë formë të karakterizohet nga një rritje të fortë në madhësinë e gishtit, butësi, pronës ose lëvizshmëri parregullt. Sëmundja mund të shoqërohet me dhimbje koke dhe ethe. Për të konfirmuar diagnozën X-ray ekzaminim është e nevojshme, konfirmojnë se shkatërrimi i kockave dhe shkatërrimit të përbashkët është vetëm ditën e dhjetë të sëmundjes.


Në trajtimin e formave të purulent panaritium zbulimin e rëndësishme në kohë dhe trajtimin e formacioneve purulent për të parandaluar komplikimet dhe përkeqësimin e pacientit.
Mos harroni, në qoftë se dhimbja dhe simptomat nuk i japin gjumë gjatë natës, ajo është një rast për të shkuar menjëherë te mjeku. Për të lehtësuar dhimbjen për të vizituar spitalin, ju mund të përdorni balsam ihtiolovoyi ose vaj Vishnevsky. Gishti, e cila formoi një absces mund poparyty ujë të ngrohtë dhe sapun apo një zgjidhje të Permanganat kalium. Mjekësisë tradicionale ofron përdorimin e crumbs bukë. Ajo ka nevojë për kripë, atëherë parakohshme përvojën dhe slurry rezulton në një vend me një çiban fashë. Mjetet juridike popullore mund të lehtësojë gjendjen vetëm përkohësisht, një vizitë tek mjeku është më mirë të mos për të shtyrë edhe në rast se ajo u bë më e lehtë, dhe disa plehun erdhi nga një abscesit vend.