Simptomet e infeksionit kuqe ethe


Sëmundjet infektive më fëmijët e sëmurë. Më të zakonshme përfshijnë temperaturë të kuqe flakë, li e dhenve, shytat apo Rubeolë. Këto sëmundje janë të rriturit sëmurë, por raste të tilla janë shumë më pak të zakonshme se sa tek fëmijët. Në këtë artikull ne do të flasim direkt për fruth i keq. Simptomet e infektimit me ethe flakë të kuqe foto pasur klinike. Në këtë sëmundje karakterizohet nga lartësi të lartë të temperaturës, pezmatimi i mukozën e fytit dhe skuqje të lëkurës, e cila lejon për të dalluar pectoris nga ethet e kuqe. Shumica e fruth i keq fëmijët e sëmurë në moshën 2 vjeçare deri në 10 vjet.


Patogjen flakë të kuqe ethe - streptokoket që depërtojnë përmes mukozës së traktin e sipërm respirator. Kjo sugjeron se sëmundja transmetohet me anë ajrore - rënie nga. Streptococcus, kur prekje, shkakton inflamacion dhe fillon të prodhojë një substancë helmuese - эrytrotoksyn. Эrytrotoksyn kthehet kur gjaku prekje shkatërron qelizat e kuqe të gjakut - qelizat e kuqe të gjakut përgjegjës për frymëmarrje dhe shkakton dehje të rënda në të gjithë trupin. Poison эrytrotoksyn dilates enët e gjakut dhe të çon në shfaqjen e hemoragji të vogla dhe refuzimit të epidermë, e cila është manifestuar dhe lëkurë të lëkurës - tipike skuqje të kuqe ethe.


Ethet Scarlet sëmundje infektive karakterizohet nga sezonaliteti. Më shpesh kjo ndodh në fëmijët fillim të pranverës dhe në fund të vjeshtës dhe dimrit fillim. Siç u përmend më lart, patogjen flakë të kuqe ethe transmetohet kryesisht nga pikat ajrore. Kjo është për shkak se mikrobet e ajrit të para të përhapet shumë më shpejt se në muajt e ngrohtë. Në të njëjtën kohë nuk është më e ngjeshur dhe fëmijët në grupe të ndryshme të fëmijëve, kopshte dhe shkolla. Periudha e inkubacionit e fruth i keq shpesh zgjat 3-5 ditë, por ndonjëherë mund të arrijë deri në 10 ditë. Më i rrezikshëm është fëmija në javën e parë të infeksionit.


Simptomet e fruth i keq
Ashtu si çdo sëmundje tjetër infektive, fruth i keq fillon akute. Fëmija duket temperaturën e trupit të lartë që arriti 40 gradë, ethe, dobësi, dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe humbje e oreksit. Në ekzaminimin e fyt e fëmijë të sëmurë, qiellëz e butë mund të shohim në formë të gungave të vogla të kuqe - ënjtje e qelizave limfoide.

Pas 6-12 orë pas fillimit akute të sëmundjes së pari shfaqet në skuqje të lëkurës. Skuqje e parë ndikon në qafë, pastaj poshtë në bust sipërme, atëherë krahët dhe këmbët. Shumica e saj mund të shihet në kofshët e brendshme, bark të ulët, sqetull dhe bërryla. Për skarlatynnoy skuqje karakteristike itchy. Në 2-3 ditë sëmundja shfaqet lëkurë i krisur. Një nga karakteristikat kryesore karakteristike e fruth i keq është shqiptuar trekëndësh nasolabial, ai bëhet i lirë nga ngjyra dhe plagët bardhë. Në shqyrtimin e mukozën e fytit dhe gojës dukshme flakërues gjuhën purpur. Në të njëjtën fytit mund të jetë pllakë purulent.


Trajtimi i fruth i keq merret infektive vetëm me mjekun. Në kujdesin e fëmijëve, e cila u zbulua karantinë të kuq ethe hapet.

Ethet më të rrezikshme të kuqe të ndezur dhe se si ajo duhet të trajtohet si duhet?
Ethet Scarlet është një sëmundje e rrezikshme infektive. Ajo jo vetëm që merr e vështirë, e vështirë për t'u shëruar, ajo është edhe komplikime të rrezikshme. Lymphadenitis, otitis, glomerulonefriti, artrit, pneumoni dhe një shumëllojshmëri të zemrës - kjo është një listë jo të plotë të komplikimeve. Dhe kështu, kur ethet e kuqe flakë kërkohet antibiotikët. Shumë prindër përpiqen për të mbrojtur fëmijët e tyre nga terapia me antibiotikë, duke përmendur rreziqet e përdorimit të tyre në fëmijët. Megjithatë, kjo sëmundje trajtohet me antibiotikë për të parandaluar komplikimet më tej serioze. Përveç drogës emëruar antipiretik për trajtimin e fytit dhe vitamina.


Fëmijët me fruth i keq sëmundje trajtohen në shtëpi. Vetëm në sëmundje të rënda infektive janë të vendosur në një ndarje. Gjatë trajtimit, sëmundja duhet në mënyrë strikte të respektojnë Regjim shtrati rreptë, dietë dhe të pijshëm.