Simptomet e infeksioneve maja, simptomat mëllenjë


Çfarë mund të jetë më e pakëndshme për një grua që nuk mund të krahasohet edhe me një thumb të thyer? Në kohët e lashta sëmundja quhet plesnyavkoy, tani i quajtur candidiasis, dhe njerëzit - një mëllenjë. Dhe pothuajse çdo grua të paktën një herë në jetën e tij përballen me simptomat e sëmundjes. Përafërsisht 75% e popullsisë femërore të planetit kishte mëllenjë, dhe 50% - më shumë se një herë. Kalo simptomat e vështirë, sepse djegie dhe kruarje, shkarkimit, të cilat janë logjike të bardhë dhe të dobët, duke ndikuar ndjeshëm në shëndetin e grave, pa lënë atë të pushuar.


Shkaku është mëllenjë maja kërpudhave i gjini Candida. Në thelb, këto organizma në njerëzit janë norma, por ata nuk e tregojnë veten si microflora normale pengojnë aktivitetin e tyre. Dhe kjo është vetëm kur sistemi imunitar nuk arrin të grave për shkak të stresit, hipotermi, sëmundje, dietë të rreptë, përdorimi i kontraceptivëve hormonal dhe antibiotikët - Candida fillojnë të tregojnë veten e tyre, shumëzohen me shpejtësi dhe duke krijuar siklet të fortë për femrat.
Prandaj është e rëndësishme për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar dhe për të mbajtur atë në nivelin e duhur, të angazhohen veten dhe të shpenzojnë më shumë në parandalimin rritur imunitetin, gjithashtu përdorin qirinj në maja të cilat në mënyrë efikase të ndihmojnë në luftën kundër manifestimeve të mëllenjë.

I vini re se manifestimet e ndryshme të maja dhe karakteri i tyre varet nga zhvillimi i candidiasis dhe llojeve të saj. Për shembull, ka candidal vulvitis dhe vulvovaginitis, vaginitis dhe piyelotsystah. Por le të largohet nga këto komplekse për mjekët dhe diagnozat mjekësore vetëm flasin për simptomat e zakonshme e mëllenjë.

Mëllenjë në gratë


Simptomet kryesore të mëllenjë - një kruarje të vazhdueshme dhe ndjesi djegie në zonën e organe gjenitale të jashtme, curdled alokimit të bardhë nga një vaginë që mund të jetë i parëndësishëm dhe nuk kanë erë të mprehtë, dhimbje dhe parehati gjatë raportit seksual dhe gjatë urinimit, skuqje dhe ënjtje në vulvë dhe perineum.

Kruhet ka shkallë të ndryshme ashpërsia dhe rrit ndjeshëm gjatë overlying veshur rroba të bëra nga pëlhura sintetike. Interesant është fakti që kruhet është më e theksuar në gratë që janë të prirur për të reaksioneve të ndryshme alergjike. Kjo kruar fillon të rritet në mbrëmje dhe një mjedis të ngrohtë. Për shembull, pas marrjes së një dush në një shtrat të ngrohtë.
Izolimi i maja mund të jetë i konsistencës të ndryshme. Në tipike tvorozhystыh bardhë dhe, aty mazhuschie, të lëngshme, ndonjëherë me një aluzion e gjelbër. Ndonjëherë infeksion maja është në formë latente. Edhe pse shpesh është e veçantë për burrat.

Në të gjitha shenjat e tjera vërehet ënjtje e mukozës së serbia, dhe - përhapjen e inflamacionit në anus. Që gratë janë anatomike për shkak të numrit të madh të mbaresa nervore në perineum, maja sjell siklet e saj të fortë.
Simptomat e mësipërme të mëllenjë ndodhë në gratë, zakonisht javë para menstruacioneve. Ata mund të jenë si individualisht ashtu edhe kolektivisht. Mëllenjë në gratë merr një kohë të gjatë dhe është përkeqësuar jo vetëm gjatë menstruacioneve, por edhe për hipotermi dhe faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në mbrojtjen e grave të trupit.

Simptomet e mëllenjë gjithashtu varet nga forma e sëmundjes. Nëse natyrisht akute, kohëzgjatja nuk i kalon dy muaj. Dhe, në përputhje me rrethanat, kronike - prania e simptomave për më shumë se dy muaj.
Siç u përmend më lart, simptomat kryesore të mëllenjë - është kruarje dhe shkarkimit, me erë të veçantë. Por ne të gjithë duhet të trajtohen në mënyrë të pavarur në mënyra që vetëm vijnë në mendje. Dhe gjëja e parë që ju nuk mund ta bëjë në çdo rast - për të kryer douching. Ekspertët thonë se kështu që ju shkelë nuk microflora normale të vaginës.

A e dini se në mjekësi kineze ka pads terapeutike "sanbafulэ 8 Mar"Por ata janë gjetur zakonisht në shumë të vështirë, por ende një informacion pak nuk do të dëmtojë. Dhe sigurisht ekzistojnë edhe tretmane të tjera efektive mëllenjë.
Unë gjithashtu dua të theksohet se infeksioni maja është një infeksion, sepse para së gjithash është e nevojshme për të trajtuar shkakun e sëmundjes. Në të vërtetë, në mungesë të trajtimit efikas, mund të pyes veten se organet fqinje (fshikëz, uretrës, veshkat). Por kjo nuk është pasoja të tilla të tmerrshme, të tilla si infertilitetit, zhvillim formën drejtimin e mëllenjë.

Dhe gjithsesi, paraqitja e ndonjë shkarkimit parregullt ose ju ndiheni më mirë që të konsultoheni me një gjinekolog, i cili do të japë këshilla të ndjeshme.