Simptomat e intolerancës lactose tek njerëzit


Shumë njerëz pasi hanë djathë ose siklet ngrirë përjetuar në stomak, graviteti dhe gazit. Ata mendojnë se ata kanë një stomak të ndjeshme, por në fakt e gjithë kjo tregon se trupat e tyre nuk mund të përballen me lactose. Në këtë artikull ne do të diskutojmë simptomat e intolerancës lactose në njerëz dhe të mësojnë se çfarë ju mund të bëni. Sipas disa intolerancë lactose ndikon më shumë se 75% e të rriturve.

Si për të gjetur një person që vuan intolerancë lactose? Ju duhet të shikojnë
që reagimi të produkteve të qumështit ngrënë ose qelqi dehur


qumësht. Nëse së shpejti të jetë cramping, diarre, fryrje, bloating dhe të përzier -
atëherë ne mund të flasim për intolerancë lactose, nga rruga, ky qumësht reagim
dhe produktet e qumështit vërejtur në shumicën e popullsisë.
Qumështi përmban sheqer qumështi - lactose. Në trup, domethënë hollë
zorrë prodhon një enzimë të quajtur lactase. Kjo enzimë ka
prishen qumështit e sheqerit lactose për galaktozë dhe Glukoza gjithashtu. Vetëm në këtë
një sheqer mund zasvoyitysya trupin. Nëse enzimë lactase pak kohë

lactose Mënyra e parë të shkojë në zorrë të mëdha, ku fillon fermentimi,
duke shkaktuar vanitet. Këto simptome tregojnë intolerancë lactose
trupi. Enzimë lactase është prodhuar në sasi të mëdha në e njeriut
Vitet e para të jetës së tij, dhe ul përfundimisht lactase prodhimit.

Si për të dalluar një alergji nga intolerancë lactose? Shumë shpesh
Alergji të qumështit dhe simptomat Lactose jotoleranca të ngjashme, por Allergists
tha se alergji vetëm 2% e të rriturve dhe 8% e fëmijëve. Rash, dyspnea,

ënjtje e gjuhës ose buzëve, kruarje - simptomat e alergji ushqimore shfaqen menjëherë ose
menjëherë pas produkteve të dehur apo të ngrënë qumështit. Intolerancë
Lactose ka simptoma të tilla si jo i lidhur me sistemin imunitar
të drejtat. Lactose është fakti se trupi nuk është në gjendje të duhur
mësuar produkte bulmeti, duke shkaktuar një reagim të trupit. Alergji
jep përgjigjen menjëherë pas marrjes së intolerancës ushqimore dhe të japë për veten
e di se vetëm një orë.


Reagimi ndaj qumështit mund të ndodhë edhe në foshnjat . Kjo, natyrisht,
Prindërit e mërzitur dhe fëmija do të vuajë. Shpesh ka diarre,
e cila mund të çojë në trupin e fëmijës serioze dehidratim-së. Në këtë
rast, prindërit duhet të konsultoheni me pediatrin. Nëse fëmijës
vuajnë nga intolerancë lactose, ndërsa të tjerët kanë zëvendësuar qumësht
ushqim për fëmijë, të cilat duhet të hiqni të gjitha simptomat. Megjithatë, nëse një fëmijë
alergji ushqimore, atëherë çdo gjë është shumë më keq. Ne duhet të japim antihistamines

droga.

Nëse fëmija përveç diarre dhe të vjella të shfaqet edhe atëherë këto simptoma mund të
tregojnë për sëmundje të rralla - galactosemia. Prishet enzimë lactase
qumësht sheqer lactose për galaktozë, e cila duhet të kthehet në glukozë.
Në qoftë se trupi do të jetë grumbullimi i galaktozë, ndërsa ajo kërcënon
pasoja të rënda të tilla si mëlçi dhe veshka dëmit, katarakte,
hypoglycemia dhe zhvillimi i ngadaltë mendor dhe fizik i fëmijëve. Më parë
sa më shpejt që të jetë e mundur duhet të përjashtohen nga produktet dietë që përmbajnë

lactose.
Sot, metoda shkencëtarët nuk kanë zhvilluar ende ndihmon trupin të prodhojë
kërkohet lactase enzimë. Kjo intoleranca nuk është kërcënuese për jetën
të drejtat. Megjithatë, në qoftë se ju doni të përmirësuar cilësinë e jetës, edhe pse disa
Produktet e kanë vidyazykatysya. Para së gjithash është e nevojshme për të përcaktuar se cila
numri i trupit të qumështit është në gjendje të asimiluar. Përcaktimi i një
sigurt minimale duhet të rrinë me të. Organizmat janë të gjithë të ndryshëm, kështu që
disa njerëz të zhytur më shumë produkte të qumështit se të tjerët.

Dikush pirë një gotë qumësht, do të ndjehen mirë, dhe dikush do të
keqe dhe 30 ml qumësht.

Disa të përgjithshme vendosur vidyazykatysya e produkteve të qumështit. Ndoshta
disa pyesin, si pa kalcium? Kalciumi është gjetur jo vetëm në
produktet e saj të qumështit në shumë arra, susam, majdanoz dhe jeshile tjetër
perime, peshk. Por ata që nuk duan të heqin dorë nga ushqimet e preferuara
Pritja mund të ofrojë produkte të veçanta që përmbajnë lactase, e cila
ndihmojë prishen lactose. Shumë njerëz marrin këto medikamente re

zhdukja e simptomave të intolerancës lactose.
Në këto produkte mund të përmbajnë lactose, pasta, furre
produktet, drithëra mëngjes, ëmbëlsira, supave, ëmbëlsira, margarinë, karamele, ilaçe
droga dhe të tjerët. Ju duhet të lexoni me kujdes informacionin në etiketën e produktit.

Çfarë duhet të hani dhe çfarë jo? Secili duhet të adresohen në mënyrë individuale.
Lactose është i pranishëm në djathë, gjalpë, kos, akullore, qumësht dhe të tjera
produktet e qumështit. Shumë vënë re se pasi të hahet kos ose kefir
ata ndjehen më mirë se pas pirë qumësht. Dhe gjëja në magazinë

mikroorganizmave të tilla si produktet e qumështit. Ato ndihmojnë trupin
tretet lactose.
Fundi do të thotë se dëshpërimi nuk është e nevojshme, ky problem mund të jetë
jetojnë, nuk është për të marrë më shumë qumështit dhe produkteve të qumështit se trupit
në gjendje për të asimiluar. Përparësi duhet t'i jepet produkt qumështi që
tretet më lehtë. Përveç kësaj ka shumë produkte të tjera në vete
e shijshme dhe e cila mund të përdoret pa probleme për ata që vuajnë
intolerancës lactose.