Simptomet e dhimbje barku i veshkave


Sipas disa sëmundjeve të veshkave vërejtur fenomenin e dhimbje barku i veshkave, i cili duket si një dhimbje të mprehtë në shpinë. Simptomat e sëmundjes manifestohet nën shtrihen kapsulë të fortë lidhës fijor që mbulon ishemi veshkave dhe vrull e traktit urinar, dhe për shkak se refleks legenit-renale, kur përmbajtja e tas ose filxhan bie në parenchyma, dhe pastaj në qarkullim.

Zhvillimi i dhimbje barku i veshkave të provokojnë sëmundje që prishin sekretim të urinës, të tilla si hydronephrosis, sëmundjes pochechnokamennoe Nephroptosis. Gjithashtu dhimbje barku ndodh për shkak të sëmundjeve të traktit urinar, veshkat, të tilla si policistike, duke rezultuar ne bllokojnë mpiksjes se gjakut uretër, arsimi masa djathë nga prania e tuberkulozit renale dhe sëmundje të tjera.
Veshkave dhimbje barku - Simptomat


1. urinim i shpeshtë dhe dhimbje të tij;

2. Sindroma Pain karakterizohet si akute me ndjesi shpimi gjilpërash. Lokalizuara në të ulët mbrapa, hips dhe shkon në ijë;

3. Rritja e vanitet, bloating, vjellje refleks.

Simptomat zhvillohet papritmas dhe në mënyrë dramatike, dhimbje përparon, pacienti është e vështirë për të lëvizur këtë proces mbeten të qetë, duke mbajtur rajonin mbrapa, moaning pacientit. Pacientët vuajnë dhimbje të forta kur befas duke i dhënë fund rrjedhjen e urinës nga kristaleve të kripës apo gurë.


Lokalizimi i dhimbjes:

1. Kur një guri është në të tretën e mesme të uretër, shënoi dhimbje dhe të ulët mbrapa, dhe anë;

2. Nëse guri është në legen vend në tranzicion të veshkave në uretër, nuk është një rritje e urinës në tas, dhe ajo shtrirë, duke prekur nervat ndijor, në të cilin rast shënuar dhimbje në rajonin e mesit;

3. Kur gjetjen e një fshikëz-guri lidhje mochetochnykovom dhimbje që lindin në bark të ulët, si në anën e djathtë dhe të majtë, në varësi të vendit të humbjes, prostrelyvayuschye akute dhimbje vërejtur rreth uretër dhe bel. Në baticë të ulët Kristal kripë kanë dhimbje në rrjedhën e lëvizjes së tyre në shpinë, bark dhe zonën pubike, duke zënë të gjithë anën e prekur.


Në çdo rast, dhimbje barku diferencial gjatësi renal, si për shembull:

1. Kristal kripë shkaktojë dhimbje barku kohëzgjatje të shkurtër, pas një dalje të grupimeve, dhimbje barku është eliminuar, dhe shteti është përmirësuar;

2. Kur ekziston një lëvizje graduale prej guri, dhe ai është në gjendje për të thyer të lirë, ndërsa dhimbje barku i veshkave ndodh rregullisht gjatë një ose dy ditë. Pastaj guri lë në urinë dhe gjendjen normale;

3. Një gurë zhurma të forta, pas dy ditë të procesit të veshkave dhimbje barku provokon inflamacion, pyelonephritis ndodh, rreziku qëndron në kursin e mundshëm të ardhshëm të qelbëzim në veshka dhe veshkave mosfunksionim.


Një shqyrtim i pacientit gjatë një sulmi të simptomave dhimbje vend i vogël, ka Pasternatskogo simptomë që është karakteristikë e pranisë së çrregullimeve akute të veshkave. Kur ndjenja dhe Effleurage mjeku buzë të dorës së tij të ndiqet dhimbje në një fushë të veçantë të shkatërrimit për shkak të shkeljes së rrjedhjes urinar të lëngshme, e cila vazhdon të prodhojë veshkave, veshkave dhe rrafshim kapsulë lidhor indeve.

Kur, së bashku me dhimbje në rajon çapokor është ngurtësia e murit para të stomakut dhe dhimbje, simptomat e dhimbje barku i veshkave mund të tregojë peritonit - inflamacion në peritoneum, duke rezultuar në apendiksit.


Kujtoni që kur apendiksit dhe simptomat veshkave dhimbje barku shfaqura në formën e temperaturë të lartë, dhe gjakut testeve janë të ngjashme - nivelet e gjakut të leukociteve neutrofil në praninë e neutrofile të vegjël dhe thikë. Pra, nëse dhimbje barku është lokalizuar në të djathtë, atëherë diagnoza diferenciale përfshin analizën që duket e vështirë. Diagnoza vështirësi mund në rast të dhimbjeve në shpinë të ulët me çrregullime mesit A. akute dhe urinim ku shtojcë është e vendosur në legen.


Për të dalluar dhimbje barku nga A. monitorimin e pacientëve është e nevojshme, vlerësimi i sjelljes së tij në kohën e sulmit të dhimbjes. Por shpesh konsumon kohë për të diagnostikuar sëmundjen në mënyrë që identifikimi i sulmit shkakton dhimbje mund të përcaktohet vetëm në një spital.
Dallimet simptomat e apendiksit veshkave dhimbje barku:1. Në dhimbje barku i veshkave vërejtur ankthi papritur, nervozizëm, aktivitetin motor, overexcited, ndryshimet e shpeshta të pozitës. Nuk do ta kursejnë barkut karakterizuar si apendiksit.

2. Kur pacienti peritonit, në të kundërt, është e frikësuar për të bërë një lëvizje shtesë dhe preferon të qëndrojnë në një pozicion horizontal pa lëvizur, si çdo veprim shkakton dhimbje të forta.