Simptomat dhe shkaqet e sëmundjes pancreatitis


Simptomet e pancreatitis mund të jenë të ndryshme, të kombinuara ndonjëherë me njëri shenja të tjera. Herpes dhimbje - nuk patologjia e shpinë. Ashpërsia e gjoksit (si miokardi) - dhe jo zemra. Rash, lëkurë të thatë - por jo pezmatim i lëkurës. Po sillet pancreatitis, ai shpesh përpiqet maskë huaj dhe hap fytyrën e tij të vërtetë. Cilat janë simptomat dhe shkaqet e pancreatitis sëmundjes?
Në praktikën klinike, mjekët shpesh ndodhin me pancreatitis kronike, sepse kjo do të jetë vetëm në lidhje me të. Kjo sëmundje karakterizohet nga ndryshime inflamatore dhe degjenerative e indeve pankreatik, qenët i qartë paaftë të qumështit, zëvendësimin gradual të strukturës së gjëndrave të indit lidhor dhe mosfunksionim të mëvonshëm. Sëmundja zgjat më shumë se 6 muaj dhe po ecën në zhvillimin e saj. Pancreatitis akute është simptoma të ndryshme të rënda klinike dhe ka karakterin e gjendjes së jashtëzakonshme.Shkaqet
Shkaku kryesor i pancreatitis është abuzimi me alkoolin. Pankreasit butë Struktura gjëndrave nuk mund të përballojë infuzione të vazhdueshme apo episodik, por tepruar të alkoolit. Ndër shkaqet e tjera të pancreatitis mund të identifikojë cholelithiasis, ndikimin e drogës në gabimet e tyre të vazhdueshme të pritjes në dietë, konsumi i shpeshtë ose të tepërt të skuqur, me erëza, ushqime të yndyrshëm, pirja e duhanit, trashëgim.
Enzimat pankreatike (tripsin, elastaze, lipase) mbahen fillimisht në qelizat e kancerit në "kujdestar" a. Ata fillojnë të punojnë tashmë në zorrë. Nëse aktivizimi pancreatitis e enzimeve është tashmë në procesin e zhvillimit të hekurit samoperevaryuvannya indet e vet dhe inflamacion shkaktuar.


Para së gjithash, pacientët ankohen për dhimbje që është lokalizuar zakonisht në sektor të majtë e sipërme. Por pancreatitis më shumë përjashtime nga rregulli. Dhimbje mund të jetë në sektor të djathtë e sipërme, dhe të japë krahun e majtë, gjoksin. Shumica e fyese provokon dhimbje të bollshme, me vaj, ushqime të skuqura dhe alkoolit. Simptoma të tjera përfshijnë: humbje e oreksit, pështirosje, vjellje pa lehtësim, belching. Fryrje, rumbling, karrige të paqëndrueshme, të alternuara kapsllëk dhe diarre me pancreatitis janë shenjat e mostretje zorrëve. Ndër simptomat e dispepsi duhet theksuar dobësi të përgjithshme, humbje peshe, lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë, gjakderdhje mishrat.


Diagnoza e sëmundjes
Nëse keni ndonjë ankesë, sidomos kur ata janë të përhershme, duhet të shihni një mjek. A nuk të angazhohen në vetë, ndjehen të recetave të afërmit dhe miqtë e të shumtëve. Pancreatitis - "mirënjohës" sëmundje e cila i përgjigjet trajtimit nëse ndihma erdhi në kohë, në fazat e hershme të sëmundjes. Mjeku duhet të mbikëqyrë tretje natyrës emërimin koprohramu (feçe kërkimore). Ajo gjithashtu duhet të kontrolloni enzimat pankreasit si amylase, elastaze. Foto morfologjike të sëmundjes do të ndihmojë plotësohet me ultratinguj e zgavrën e barkut. Në arsenalin e një mjeku është një varg i testeve të tjera diagnostike për organizimin diagnoza në kohë dhe të saktë.


Pakësim
Trajtimi duhet të fillojë me regjimin pancreatitis dhe natyrën e pushtetit. Tregon mekanikisht dhe termikisht pakët mode, supave mukoze drithëra, pureed qull, mish dhe peshk në formën e bërxolla, qofte, biskota të freskëta nga biskota lloji, krisur. Ushqimi duhet të marrin pjesë të vogla 5-6 herë në ditë. Është e ndaluar alkooli, yndyrore, të skuqura, ushqime pikante, pije të gazuara, fruta të freskëta, perime dhe lëngje. Trajtimi i drogës duhet të bëhet vetëm me recetë.