Simptomat e tuberkulozit në një fazë të hershme


Tuberkulozi i mushkërive - sëmundja u përhap në mbarë botën shkaktuar nga Mycobacterium tuberculosis - një mikroorganizëm qëndrueshme dhe agresive. Shumica e njerëzve të infektuar me aerogenic, që mykobakteria të hyjë në trupin nga ajrit të thithur. Por gjithashtu ka raste të infektimit nëpërmjet ushqimit dhe nëpërmjet kontaktit me objekte të kontaminuara me agjentin e sëmundjes.
Në rast të një sistemi efektiv imunitar me Mycobacterium tuberculosis hyn në trupin e ata janë të shkatërruar shpejt nga qelizat e imunitetit, e cila e bën infeksionet përhapur, dhe sëmundja nuk zhvillohet. Njerëzit me qelizat imune imunitetit reduktuar nuk janë në gjendje për të kontrolluar infeksionin, si bakteret TB kanë filluar të shumohen.


Shenjat e fazat e hershme të TB janë shumë të ngjashme me manifestimet klinike të shumë sëmundjeve të tjera. Shumë shpesh tuberkulozin në një fazë të hershme është e vështirë të dallojnë nga të përbashkët të ftohtë, pneumoni ose bronkit. Për shkak të kompleksitetit të diagnostikimit të saktë, simptomat nonspecific, ka humbur kohë të çmuar për shkak të rrezikut të lartë të sëmundjes në një formë të rëndë të komplikimeve.

Zbulimi i tuberkulozit në një fazë të hershme


Pavarësisht nga e mësipërmja, të gjithë njerëzit duhet të dinë shfaqjen e simptomave duhet të lajmërojnë dhe të fillojë një vizitë në një mjek. Konsideroni manifestimet më të përhapura të fazës së parë e tuberkulozit:


 • Fever - tuberkulozi temperatura shpesh e paqëndrueshme e trupit, dhe pacientët rrallë ndihen frytin e vet, duke zbuluar atë vetëm në matje. Në mënyrë tipike, temperatura rritet në mbrëmje dhe gjatë natës.

 • Rritja e djersitje - është manifestim mjaft e zakonshme i tuberkulozit në një fazë të hershme. Në mënyrë tipike, djersitje e tepruar festohet gjatë natës ose në mëngjes në gjoks dhe kokë.

 • Kollë, gulçim - edhe pse fazat fillestare të sëmundjes zakonisht nuk ka kollë e theksuar, shumë pacientë vini re duket herë pas here kollitjes që me kalimin e kohës progresion të rritet TB, rritje në kollë e thatë ose me lagështi.

 • Lodhje, dobësi, dhimbje koke, të qenët i përgjumur, apatia - këto shenja jospecifik të TB janë më të theksuara në mëngjes.

 • Humbja e oreksit, vjellje - simptomat e tuberkulozit, i cili shpjegon organizmin dehjes për shkak të infeksionit.

 • Nyjet limfatike fryrë.

 • Palpitations zemrës (takikardia) - një simptomë i mundshëm i tuberkulozit në një fazë të hershme, e cila shfaqet si rezultat i ekspozimit ndaj toksinave tuberkulozi në muskulit të zemrës.

 • Dhimbje gjoksi dhe të kthehet në shpatull që mund të ndodhë gjatë kollitjes ose gjatë frymëzim të thellë.

 • Rritja e mëlçisë.


 • Diagnoza e tuberkulozit
  Duke ditur se si TB transmetohet, dhe cilat janë simptomat e saj në një fazë të hershme të paktën në një farë mase mund të mbrojnë veten e tyre nga infeksioni. Gjithashtu e rëndësishme t'i nënshtrohen të rregullt x-ray që tregon patologjinë e hershme. Në rast të dyshimit të fluoroscopy sëmundjes kryhet pa marrë parasysh orarin.
  Një tjetër metodë për diagnostikimin e patologjisë studim mikrobiologjike pështymë alokuar për mirëmbajtjen e tuberkulozit mykobakteria. Ajo duhet të kihet parasysh se në rastet e tuberkulozit të dyshuar dhe rezultat negativ i këtij studimi duhet të përsëritet të paktën tri herë, v. Për. Fazat e hershme të mykobakteria në pështymë nuk mund të zbulohet.