Nervoz zorrë Sindromi - Simptomat dhe Shkaqet


Shkelja e funksionalitetit të traktit gastrointestinal të çon në shumë sëmundje, të cilat sjellin siklet të konsiderueshme dhe ulin cilësinë e jetës. Një nga sëmundjet e zakonshme konsiderohen sindroma e zorreve te irritueshme, e cila karakterizohet nga çrregullime komplekse funksionale të sistemit tretës. Sëmundja është psikosomatike në natyrë dhe është më shumë i zakonshëm në gratë 25-40 vjet. Sipas të dhënave të OBSH-së, sindromi i nevrikosur zorrë ndodh në 25% të popullsisë, me një numër të madh njerëzish nuk kërkojnë ndihmë nga profesionistët mjekësor. Sëmundja nuk zbatohet për serioze, por me manifestime periodike duhet të referohen një gastroenterologist të përjashtuar sëmundje të tjera të zorrëve kanë simptoma të ngjashme, kurs dhe komplikime.


Sindromi i zorrëve nervoz referohet çrregullimeve funksionale, dhe madje edhe me provim të kujdesshëm, mjekët shpesh nuk tregojnë proceset patologjike apo çrregullime të stomakut apo zorrëve, të cilat mund të tregojnë praninë e sëmundjes. Pavarësisht nga mungesa e sëmundjes së vështirë kur simptomat së pari duhet për të kryer një trajtim adekuat që mund të eliminojnë simptomat.


Shkaqet e IBS


Pavarësisht nga përparimet në mjekësinë moderne, mjekët nuk janë në gjendje për të thirrur për të brenda arsyes shkakton sindromi i nevrikosur zorrë. Ka një numër të supozimeve të cilat mund të zhvillojnë sëmundje:

• predispozitë gjenetike për sëmundje;
• Shkelje e sistemit nervor, stresi, depresioni, neuroses;
• Ndryshimet hormonale ose çrregullimet në trup:
• përdorimi afatgjatë i barnave të fuqishëm;
• Shkelja e zorrë;
• lodhje kronike, ushtrim të tepruar;
• dietë paekuilibruar, marrja e yndyrore, djegëse, i kripur, ushqime të tymosur.
Shumica e pacientëve me sindromi i zorrëve nervoz konfirmoj që simptoma ndodhin gjatë stresit, depresionit, panikut, kështu që gastroenterologist mjeku këshilluar që të konsultoheni me një psikolog i cili do të përcaktojë shkakun e shtetit depresion, duke zorrë uluchshytfunktsyonalnost.Simptomet e sindromi i zorrëve nervoz


Foto klinike e sindromi i zorrëve nervoz ka retsedyvuyuschyyharakter dhe provyalyatsya në çdo kohë. Simptomat nuk duket vetëm në pjesën e sistemit tretës, por gjithashtu e sistemit nervor. Simptomat kryesore dhe shenjat e IBS janë:
1. siklet, dhimbje barkut;
2. Shkelja e jashtëqitjes, stools të rralla ose të shpeshta me grimca patrazuar ushqimore, mukusit, fryrje, kapsllëk ndonjëherë;
3. kërkojnë imponues;
4. Një tjetër simptomë - Ndjenja e zbrazjes jo të plotë zorrë;

5. Ndjenja lodhje kronike;
6. Dhimbje koke, nervozizëm mund të jetë një shenjë e IBS
7. Ndjenja e panikut, çrregullime trevozhnosty tjera neurologjike;
8. Shkelja e kardio - vaskulare sistemit: aritmia, takikardi, rrit presionin e gjakut.
Pacientët me sindromi i zorrëve nervoz, shpesh një rënie në peshë trupore, e cila është e lidhur me asimilimin e ushqyesve, vitamina për shkak të çrregullimit të sistemit nervor. Simptomet e sindromi i zorrëve nervoz mund të zgjasë nga disa orë deri në disa ditë, varësisht nga shkaqet e tyre.

Të gjitha simptomat e mësipërme e sindromi i zorrëve nervoz mund të dëshmojë në lidhje me sëmundjet e tjera, kështu që ju duhet të shihni një mjek - një gastroenterologist, i cili pas një seri e sondazheve do të identifikojë shkakun, abuzimin dhe trajtimin e duhur. Zakonisht mjeku përshkruan:
• përgjithshëm dhe testet biokimike të gjakut, gjak okult fekal dhe krimbat, urina;
• rectoromanoscopy;
• Endoskopia e zorrës;
• ultratinguj e organeve barkut dhe të legenit;
• Nëse është e nevojshme, të konsultoheni me një terapist.

Sindromi Nervoz zorrë nuk është dëmtuar mukozën e zorrëve, dhe nuk ka ndryshime në funksionalitetin, kështu që është e kaluar shpesh të gjithë laborator kërkuar dhe ekzaminimin diagnostik pamundur për të zbuluar shkeljet. Sëmundje Moti varet nga gjendja emocionale e personit dhe të sëmundjeve të lidhura të sistemit nervor. Në qoftë se një njeri u shfaq ndonjë nga simptomat e mësipërme duhet të konsultoheni me një mjek.