Sindromi i lodhjes kronike


Sindromi i lodhjes kronike (CFS), i quajtur gjithashtu sëmundje e njerëzve të biznesit. Dobësia e zakonshme të shkaktuara nga lodhja fizike ose emocionale, të kalojë plotësisht pas një pushimi të shkurtër. Nëse një person ndjen lodhur dhe thyer edhe pas çlodh plotësisht, që do të thotë se është sëmundja e sistemit nervor autonom. Si të bëjë diagnozën, dhe në çfarë mënyra të trajtuar CFS, ju do të mësojnë nga ky nen.
Sindromi i lodhjes kronike u shfaq kohët e fundit, shumica e saj që vuajnë banorët e qyteteve të mëdha. Kjo është duke u rritur me kalimin e çdo ditë, ritmin e jetës, stresi të vazhdueshëm psikologjik, stresi të vazhdueshëm, dhe degradimi i mjedisit. Të gjithë këta faktorë të zbrazë sistemin nervor, të zvogëlojë efikasitetin e sistemit imunitar dhe të shkaktojnë çrregullime të rënda të gjithë trupin.


Sindromi i lodhjes kronike si sëmundje të veçantë u konfirmua në fund të viteve tetëdhjetë. Vetëm dy vjet më vonë regjistruar më shumë se njëqind mijë raste të sëmundjes. Krijuar urgjentisht në Qendrën Amerikane për Studimin e problemeve që lidhen me këtë sëmundje. Metodat e diagnostikimit dhe trajtimit, masat parandaluese janë miratuar. Që nga lodhje kronike ende kuptuar sa duhet, diagnoza paraqet vështirësi të caktuara, simptomat e saj mund të jetë nespetsyfychnыmy dhe shprehje dhe zhvillimi i blurry.Diagnoza e sindromi i lodhjes kronike


Besohet se për diagnozën, përveç lodhjes rëndë duhet të jetë gjashtë shenja më e tjera të sindromi i lodhjes kronike. Simptoma të tilla si:
· Reagim i vonuar
· Harresa,
· Rritja e nxitëse nyjet limfatike sipërme,
· Dhimbja në muskujt e etiologji të panjohur,
· Ënjtje e nyjeve dhe skuqje rreth tyre,
· Insomnia
· Dhimbje koke
· Problemet përqëndruar.
· Ndryshimet në peshë trupore.
Një mjek në diagnozën, përjashton praninë e sëmundjeve të tjera me simptoma të ngjashme. Find out kohëzgjatjen e gjendjes së lodhjes, apatisë dhe praninë e depresionit.

Në fazat fillestare, sindromi i lodhjes kronike nuk mund të konfirmojë dhe as çfarë metoda e ekzaminimit klinik. Një gabim në diagnozën mund të çojë në trajtim të gabuar se vetëm do të përkeqësohet gjendja e pacientit. Ndihmojë mjeku të anketës pacientit. Shfaqja e sindromi i lodhjes kronike paraprihet zakonisht nga përvojat nervore rëndë stresi apo situatë tronditëse (divorc, varrimi, release). Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes shfaqen orthocytosis gjak, indekset e mëlçisë, dhe rritjen e shpejtë të antitrupave të viruseve të ndryshme. Gjendja e pacientit bëhet natyrë e paqëndrueshme e antitrupave në gjak është vazhdimisht në ndryshimTrajtimi i sindromi i lodhjes kronike


Jo shumë kohë më parë për trajtimin e sindromi i lodhjes kronike aplikuar imunoglobulinave input G, sot vidyazykalysya e kësaj metode për shkak të një numër të komplikimeve. Trajtimet aktuale përfshijnë një qasje gjithëpërfshirëse. Në pacientët me ndikim kronike Sindromi i lodhjes në disa fusha:
1. Zhvilluar dietë, e cila fokusohet në ndryshimin e aktivitet të rregullt fizik dhe rekreacion.
2. Sigurisht planifikuar e vitaminave Grupit "B" dhe "C"

3. Klasat e detyrueshme apo sesione me psikoterapi psikolog
4. shëtitjet e rregullta gjatë, interspersed me terapi fizike.
5. Një vend të veçantë në trajtimin e kronike masazh luajnë lodhje. Kjo metodë është më efektive. Në varësi të pacientit është bërë obligim masazh ose qafë zona të trupit.
6. Terapia Manual për CFS normalizes përçueshmëri e impulseve nervore dhe fibrave të Informacionit, ndërsa qetësimin e sistemit nervor dhe aktivizimin e funksioneve vitale.
7. performanca e shkëlqyer ofron terapi ozoni, dushe të kundërt, terapi presion.

8. Shumë mjekë rekomanduar me forcë për kronike reflexology Sindromi i lodhjes. Ndikimi në pika të caktuara nxit vitalitetin, normalizes funksionin e organeve të brendshme


Parandalimi CFS


Shumë në trajtimin e sindromit lodhjes kronike varet nga pacienti. Rreptësisht të kryer recetë nuk shkoni në një klasë të vetme, pa marrë parasysh sa e vështirë.
1. Për të parandaluar CFS inkurajohen të mësojnë për të caktuar ditën e tyre, kështu që nuk do të duhej të të nxitojnë. Mëso se si të organizojnë punën e vartësve në mënyrë që ju mund të besojë disa nga rastet e saj.

2. Highlight kohë të mjaftueshme për të fjetur, në qoftë se ju mund të, të shkojnë në një pushim në pasdite. Për të përmirësuar gjumë, të marrë një dush në mbrëmje temperatura të rehatshme për ju.
3. ushtrime gjimnastikore duhet të bëhet çdo ditë, mundësisht në mëngjes, i vendosur ato të paktën gjysmë ore.
4. Nëse pini duhan, provoni vidyazykatysya e këtij zakoni. Por ju nuk mund të hedhin ashpër, së pari të zvogëlojë numrin e cigareve, atëherë minimizuar gradualisht provoni duhanit çdo ditë. Vetëm atëherë mund të lë plotësisht.

5. Nga kafe dhe alkool më të mirë të abstenojnë ose të reduktuar konsumin e tyre në doza minimale. Kafeina artificialisht rrit aktivitetin, por vetëm për një kohë të shkurtër dhe pastaj lodhja bën vetë ndihet me fuqi të dyfishtë. Alkooli njëjta, por dëm, nuk sjellin asgjë.
6. Zhvillimi i një dietë të lehtë, të shmangur ushqimet yndyrore, të bëjë menu që darkë nuk do barrë ju dhe të shkaktojë marramendje.
7. Për të shmangur sindromi i lodhjes kronike duhet të bëni gjatë dy prishet shtesë të shkurtra për të pushuar. Dhe kurrë të heqë dorë në pushime, të jetë i sigurt që të përpiqen për të ndryshuar gjendjen për të paktën disa ditë.

Shikojnë TV 8. Limit dhe mbrëmje ulur në kompjuter. Replace këto orë dëgjuar për të qetësuar muzikë, apo duke lexuar libra të preferuar. Dhe më e rëndësishmja të mësojnë për të menaxhuar stresin, nuk e le mundi të pista për një kohë të gjatë dhe pastaj sindromi i lodhjes kronike që ju kurrë nuk do të.