Kripërat në veshkat dhe simptomat e tyre janë tërheqja pa dhimbje


Kripëra janë gjetur në veshkat e njerëzve të moshave të ndryshme - edhe në foshnjat dhe të moshuarit. Para se të marrë vendime në lidhje me mënyrën se si ju dëshironi të hiqni kripën nga veshkat duhet të përcaktojë shkakun e sëmundjes, simptomat e kripës në veshka, krahasoni manifestimet e saj dhe për të identifikuar nëse ato janë provokuar apo burri depozitat kripë vuajtur nga ndonjë sëmundje tjetër.
Arsyet për formimin e kripërave në veshka:Shkaku kryesor i kripërave në veshkat e trupit është konsideruar si një predispozitë gjenetike për këtë sëmundje - kjo ndodh mjaft shpesh.


Gjithashtu formimin kripëra në veshkat promovon përmbajtjen e tepërt e kalciumit në gjak acidit urik - Proceset e tilla janë shkaktuar nga metabolizmin pahijshme.
Vëllimi i lëngjeve që hyn në trupin e njeriut, gjithashtu ndikon në veprimtarinë e veshkave - futje e pamjaftueshme lëngu ose shpenzimet e tepruar nga trajtimi me diuretics provokon formimin e cilësisë, shumë urinë sepse kripa fillojnë të grumbullohen në veshkat, duke çuar në shfaqjen e gurëve në to.
Dëmi Infektive organ gjithashtu shpesh shkaktojnë formimin kripë.


Simptomat dhe shenjat prania e kripërave në veshka


Në mënyrë tipike, në qoftë se një person gjendet kripë në veshkat, atëherë çdo manifestime mund të mungojë. Por nëse ju jeni kripa e veshkave, simptomat lidhen me acarim të mukozës sipërfaqe, sepse ajo është zhvillimi i inflamacionit.
Simptomet kryesore të depozitave kripës duhet të përfshijnë si në vijim:Dhimbje gjatë urinimit.
Urinim i shpeshtë.
Zhvillimi i papritur i prerjes dhimbje në zonën e mesit, kryesisht në njërën anë.

Ndryshuar ngjyrën dhe përbërjen kimike të urinës.Kur diagnostikuar kripë në veshka në gratë shtatzëna, ajo mund të fillojë ethe. Ajo ngrihet si një përgjigje ndaj inflamacion zhvillim në kanalet e urinimit. Ndonjëherë ajo është e shoqëruar nga të përzier me të vjella. Për shkak të vështirësisë në largimin e lëngjeve nga trupi mund të rrisë presionin e gjakut dhe ënjtje formë.

Kjo është e rëndësishme! Në qoftë se kripa është e vendosur në veshka dhe nuk lëvizin, nuk ka dhimbje nuk ndodh, Kristal irritojë mukozën vetëm uyazyka lëvizjen e tyre në dalje të sistemit urinar.


Për të parandaluar formimin e kripës një fëmijë duhet të shikojnë ushqimin e tij të duhur, si dhe trajtimin e komplikacioneve të kripërave më të vështira në krahasim me masat parandaluese të veshkave. Është e rëndësishme për të minimizuar përdorimin e produkteve të tilla si qumështi, mish dhe të brendshmeve. Vëllimi i tyre nuk duhet të tejkalojë normën, dhe konsumojnë fëmija i tyre të thyer edhe në një ditë.
Ngjarjet e diagnostifikimit


Për të kuptuar se si për të marrë kripë nga veshkat, duhet të kryejë diagnoza fillestare, e cila është ofrimi i gjakut dhe urinës teste dhe realizimin me ultratinguj. Gjithashtu një ekspert mund të kryejnë urography për studimin e enëve të gjakut nga ana e administratës së materialit kontrast.

Duke folur drejtpërdrejt për trajtimin e sëmundjes, ajo është përcaktuar nga mjeku në varësi të madhësisë dhe pronat e depozitave të kripës që qëndrojnë jashtë nga trupi.


Si trajtimi i organizuar i kripës zbuluar


Vetëm pas konfirmimit të pranisë së depozitave të kripës mund të fillojnë të mendojnë për tërheqjen e tyre nga veshkat. Metoda e trajtimit varet vetitë e kripës.
Trajtimi konservativ i kripërave në veshka përfshin marrjen e ilaçe diuretik që ndihmojnë ngadalshëm akumulimin e insekte në veshkat. Mjetet e stimuluar dekompozim e kristaleve emëruar gjithashtu.

Procesi terapeutik duhet të kryhet në të njëjtën kohë me marrë ilaçe anti-inflamator, sepse dalja rërë përmes uretrës në gjendje për të provokuar cystitis ose uretritin. Gjithashtu, pacienti duhet të marrë shumë lëngje për të parandaluar mangësi e saj në trup.
Në raste të avancuara, kur kripëra të fillojnë të kthehet në gur, sekretim kripë nga veshkat kërkon kirurgji.

Kjo është e rëndësishme! Pajtueshmëria me dieta të veçanta mund të më shpejt të sjellë kripë nga veshkat. Më të mirë kafe vidyazykatysya dhe agrume, si dhe duke iu shmangur disa ushqime në këshillën e mjekut tuaj.


Në mënyrë që të përgjigjet në pyetjen se si të pastër veshkat nga kripë duhet të konsultoheni me një profesionist i cili rekomandohet kryesisht për të normalizuar ushqimin dhe mënyrën e punës dhe të pushimit.
Ka disa fusha kryesore të trajtimit:Terapia duhet të synojnë parandalimin pamjen e gurëve. Kjo ndodh me një të ulët të balancuar dietë në kripë dhe përdorimin e sasive të mëdha të lëngjeve. Për shkak të faktit se kripa ndihmon të sjellë vetëm rritjen e urinës aktuale, pacienti duhet të pini në ditë për një sasinë e kërkuar të lëngjeve që është - të paktën dy litra.

Linja tjetër e procesit të trajtimit - një simptoma privimi pacienti kështu që prania e kripërave në veshka. Kjo përdor drogë për të ndihmuar të shpërndarë dhe për të hequr kripë, rërë dhe gurë të vegjël. Në mënyrë të përshpejtuar tërheqjen e rekomanduar të konsumojnë diuretics dhe drogë anti-inflamator duke konsideruar rrezikun e inflamacion në uretrës, fshikëz, veshkat. Është po aq e rëndësishme për të mbajtur regjimin motorik dhe për të shmangur situata të vështira.


Droga të veçanta mund të caktojë një mjek, dhe terapi është kryer nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore për shkak se kripërat e tërheqjes është një proces shumë i dhimbshëm.

Së bashku me trajtimin mjekësor të pothuajse çdo pacienti merr kurse Herbal Medicine, por vetëm pas diagnozës detajuar dhe zbulimin e kripërave të tilla.
So. se instalimi prani në urinalysis sedimenteve të kripës apo rërës, mos u shqetësoni shumë, sepse ka yyazytsirnist. Se testet e pacientit para se të vënë që përdoren në produktet ushqimore të përshkruara provokoi reagim.

Kjo është e rëndësishme! Nëse një javë dietë aderimin patologji foto klinike nuk ndryshon, ajo është pretekst urgjente të vizituar një mjek. Sëmundje renale është e ndaluar për të trajtuar veten, pasi kjo mund të shkaktojë pasoja të rënda dhe zhvillimin e kushteve që nuk janë të shërueshme. Çdo trajtim mund të jetë një mjek.


Si masat parandaluese paraqitja e kripërave në veshkat organizuara diagnoza sistematik i sistemit urinar mbështetur dietë të ekuilibruar, forcim kryer dhe trajtimin në kohë të infeksioneve të departamentit urinar.