Dhimbje barku zorrëve - simptomat


Dhimbje barku zorrëve - tkurrje të mprehtë e muskujve të lëmuar të zorrëve të mëdha apo të vogla. Më të prirur për tkurrje spastik është zorrë e vogël, por në spazma gut heneralyzuyutsya, që janë të zakonshme. Pra, duke folur për vrull të trupit, shpesh do të thotë në të njëjtën kohë një vrull të zorrës së trashë dhe zorrë e vogël.

Simptomet e vrull e zorrëve (trashë dhe të hollë)Muskujve murin e zorrëve të lëvizur përmbajtjen e saj nga valë-si kontraktimet njëpasnjëshme. Kur muskujt punojnë funksionimit të koordinuar të të ardhurave normalisht. Por në qoftë se veprimi është një mospërputhje në mes të muskujve, muskujt e segmenteve zorrë shumta reduktuar në të njëjtën kohë, e cila çon në vrull dhe përmbajtjen mbërthyer zorrëve.

Manifestimet e vrull zorrëve:

 • dhimbje konvulsiv në zorrët;

 • bloating, ënjtje barkut;

 • Ndjenja e zbrazjes jo të plotë zorrë;

 • thirrje të rreme të zbrazët zorrë;

 • të ndryshojë në formën e një karrige.


 • Këto simptome mund të ndodhin në të njëjtën kohë ose ndërrohen, ndodhin periodikisht ose vazhdimisht. Simptomat që lidhen e vrull dhe dhimbje në zorrë mund të jetë:

 • dobësi;

 • dhimbje koke;

 • të përzier;

 • urinim i shpeshtë;

 • pagjumësi.


 • Shkaqet e vrull zorrëve:


 • Futja e numrit zorrë të mëdha të ushqimit tretet dobët. Kjo mund të ndodhë me anë të hahet (p.sh., vakt) ose ushqim të shpejtë (ushqimit në lëvizje, përtypet netschatelnoe). Kjo gjithashtu kontribuon në kapacitetin e dobët ndihmon tretjen e ushqimit të stomakut dhe të pankreasit për shkak të patologjive të ndryshme (gastrit, pancreatitis, etj).

 • Futja zorrë ndenjur, patogjene ushqimore perebrodyvshey. Kjo çon në rritjen e prodhimit të gazit, një çekuilibër të florës zorrëve, infeksionet e zorrëve dhe, rrjedhimisht, mund të shkaktojë vrull.

 • Futja toksina zorrëve inorganike - kripëra metalike të rënda. Në veçanti, depërtimi i kripërave të çojë në zorrë shkakton dhimbje barku zorrëve. Kjo mund të ndodhë në njerëz puna e të cilëve është e shoqëruar nga kontakti me kimikate të ndryshme.

 • Rritja nervozizëm nervor - shkaku shumë e zakonshme e vrull zorrëve. Më të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundje të prekshme natyrës fizikun të pakta në situata të vështira.

 • Helmintet gjithashtu shpesh shkakton spazma të rënda në zorrë, v. Për. Prania e parazitëve në zorrë është faktor i bezdisshëm. Në këtë rast, simptomat shoqëruese përfshijnë oreks të dobët, vjellje dhe humbje peshe.

 • Dhimbje barku zorrëve mund të ndodhë në sfondin e SARS-it dhe gripit, të cilat ndikojnë duke përfshirë sistemin e tretjes. Simptomat që lidhen në këtë rast janë të përzier dhe diarre.


 • Dhimbje barku zorrëve - diagnoza
  Në qoftë se spazma shpesh të përsëritura të zorrëve të mëdha dhe të vogla duhet të konsultoheni me një mjek. Për të përcaktuar vrull shkakton caktuar zakonisht pas masave diagnostikuese:

 • shqyrtimi i traktit gastrointestinal me colonoscopy ose proctosigmoidoscope;

 • gjak të plotë dhe të urinës;

 • shqyrtimit për krimbat.


 • Trajtimi i vrull zorrëve


  Regjim Qëllimi vetëm pas kryerjes së ekzaminimeve dhe diagnoza. Si shtëpi për lehtësimin e vrull të rëndë mund të marrë antispasmodic - për shembull, jo-kapanoneve. Gjithashtu ndihmon relaksoheni muskujt e zorrëve dush të ngrohtë apo të aplikoni një shishe me ujë të nxehtë të ngrohtë në barkun e tij.
  Për parandalimin e dhimbje barku zorrëve duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • përtyp ushqimin tërësisht;

 • përdorni produkte vetëm të freskëta;

 • nuk ka distractions gjatë ngrënies në rozyazyka, lexim, shikuar televizor;

 • mos pini ushqime të ftohtë dhe pije të gazuara;

 • hani më shumë ushqime bimore.