Kolit spastik - simptomat dhe trajtimi


Trajtimi i sindromi i zorrëve nervoz apo kolit spastik Varësisht nga ashpërsia e simptomave mund të bëhet përmes dietë, bimeve dhe tableta. Pasi të tilla një sëmundje mund të manifestohet në mënyra të ndryshme. Në disa, kjo mund të jetë diarre, ndërsa të tjerët do të vuajnë nga kapsllëk. Për të duhet të përcaktojë shtrirjen e sëmundjes dhe të fillojnë trajtimin, ju duhet të dini të gjitha karakteristikat e tij.

Simptomet kolit spastik eIdentifikimi i sëmundjes mund të jenë shenjat e mëposhtme:

 • dhimbje në anën e barkut, të cilat janë të rëndë pas ngrënies dhe pas jashtëqitje të zhduket;

 • të përzier;

 • dobësi;

 • oreks të dobët;

 • stol të thatë dhe të dendura;

 • diarre pasi të hahet;

 • fryrje dhe rumbling në stomak;

 • në karrige nuk janë pjesë plotësisht të pjekur e ushqimit;

 • Ndjenja e zbrazjes jo të plotë zorrë;

 • feçe mbuluar me vija me gjak dhe mukusit nga.


 • Këto simptome mund të zbrazë në mënyrë të konsiderueshme njeri dhe ajo gradualisht është duke humbur peshë dhe mund të jenë mangësi vitaminë dhe anemi.
  Diagnoza e sëmundjes
  Nëse pacienti është periodikisht alternuara diarre me kapsllëk, eksperti tashmë është duke filluar të njohin kolit spastik kronike. Për më tej të përcaktojë të caktojë metodat endoskopike, të tilla si sigmoidoscopy dhe kolonofibroskopiya. Në këtë sëmundje murin e zorrëve fryrë dhe i mbuluar me mukozë, dhe në periudha të rritur të bëhet më e brishtë dhe mund të mbulohen nga elementet e erozionit.

  Trajtimi i drogës i kolit spastik


  Për të eliminuar sëmundjen, është e nevojshme për të përdorur drogë që do të hequr simptomat dhe shkakun e sëmundjes dhe të ndjekin një dietë të caktuar. Trajtimi i hape spastik kolit është duke marrë drogë në vijim:

 • NSAIDs;

 • ilaçe antibacterial;

 • antispasmodics;

 • droga enzimatike;

 • enterosorbents.


 • Specialisti mund të përshkruajnë trajtim dhe enemas terapeutike për të ndihmuar të larë substancave të dëmshme. Përveç kësaj, ata ndihmojnë për të marrë trajtim zgjidhje direkt në zonën e problemit. Klizmë të ngjashme të bëjë duke përdorur concoctions të bimëve, të tilla si kamomil dhe Calendula.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore kolit spastik


  Me disa bimëve dhe produkteve, ju mund të hiqni simptomat e dhimbshme dhe për të eleminuar shkakun e sëmundjes. Për shembull, kolit spastik, kapsllëk mund të trajtohen lakër turshi shëllirë, ju doni të pini një gotë pas një vakt. Efekt laksativ ka lëng dhe prej qepëve, të cilat duhet të merret para ushqimit për një lugë çaji. Nëse ju vendosni për të trajtuar zorrë spastik kolit duke përdorur barëra, atëherë duhet të mbani mend se vetëm ata të marrin ndihmë të rregullt për t'u marrë me këtë problem.

  Numri Recipe 1:

 • Një prej bimëve pelin ose mugwort duhet të derdh një gotë me ujë të valë.

 • Mbush për 4 orë.

 • Pastaj tendosje dhe për të marrë tri lugë para ngrënies.


 • Recetë №2:

 • Ne duhet të fshij me kujdes apo të bluaj në një mulli kafeje nënë bar dhe njerka në një pluhur.

 • Para një vakt duhet të marrë 1/3 lugë çaji pluhur të marra, duke pirë qumësht të ngrohtë ose ujë me mjaltë.

 • Tool copes me dhimbje barku dhe zvogëlon dhimbjen.


 • Numri Recipe 3:

 • Ajo duhet të marrë pesë pjesë rigon barishte dhe kamomil.

 • Shto një rrënjë sanëz pjesë.

 • Nga ky koleksion duhet të gatuaj infuzion.

 • Merrni një gjysmë gotë dy herë në ditë, pas ngrënies.


 • Infuzion copes me mbytjes me gaz.
  Numri Recipe 4:

 • Një lugë çaji e lirit duhet të derdh një gotë me ujë të valë.

 • Mbush për një orë.

 • Supë marrë para ngrënies. Ai copes me kapsllëk dhe shenjat e kolit.


 • Numri Recipe 5:

 • Mix pjesë të barabartë të frutave e kopër, Wort Shën Gjonit, gjethe nenexhik, rrënjë sanëz.

 • Hidh një litër ujë dhe vlim në banjë me ujë.

 • Rezulton supë duhet të marrë një gjysmë gotë para ngrënies.


 • Copes me rëndim i kolit redukton dhimbjet.