Angina - Simptomat


Një nga varietetet e sëmundjeve ishemike të zemrës është konsideruar të jetë angina, e cila zhvillon për shkak të mosfunksionim të qarkullimit të zemrës, furnizimin me gjak dhe nga ana tjetër ndërprerë si rezultat i arteriosklerozës ndikon arterieve koronare.
Gulçim dhe sulmet e dhimbje në zemrën time - janë simptomat kryesore të pectoris. Sëmundje tipar është Sulmet dhimbshme hapa të shkurtra, zakonisht dhimbje vërejtur tre minuta, por në disa raste sulmet periudhë kalimtare prej më pak se 60 sekonda dhe të gjatë - deri në 30 minuta.Shkaqet e pectoris:
Zhvillimi i pectoris është e karakterizuar nga mungesa e ekuilibrit midis numrit të oksigjenit në hyrje në zemër dhe nevojën e zemrës. Mungesa e oksigjenit shkakton çrregullime metabolike dhe provokon vdes zemrën. Kur dështimet në qarkullim të gjakut koronare arterie, disa pjesë të mungesës së zemrës së oksigjenit duke marrë atë të ndjehen dhe pacientët njoftim sidomos gjatë ushtrimit.

Dhe shumica e sulmeve që lidhen me ngarkesa të forta në muskujt e zemrës, kur ajo ka për të punuar në një të shpejtë, mënyrë të përshpejtuar. Çfarë ndodh kur fizikisht puna e rëndë, trajnim sportive apo stresi.

Shumica furnizimin e mungesës së oksigjenit ndodh për shkak të mosfunksionim të furnizimit me gjak.

Zemra pectoris është e ndarë në disa lloje:

1. konstante, rritja e angina;

2. rezultuar tensionit angina stabile, vdekshmëria deri në 5% në vit. Ngarkesat rezultojnë;

3. Duke filluar pectoris vazhdueshme ose të qëndrueshme;

4. lind spontane (vasospastic, variant, një lloj i veçantë) - referuara si Prinzmetal angina. Kjo angina zemra është shkaktuar nga vrull e enëve koronare. Sulmet dhimbje janë shumë të forta, ndodhin papritmas dhe pa shkaqe, që zgjasin deri në një orë, ndodhin kryesisht gjatë natës. Rreziku i infarkt miokardi, akute dhe shumë të lartë.


Luhatshmëria ndryshon nga progresion angina kur përforcohet dhimbje janë dhënë shpesh ngarkesës me vështirësi të madhe; pectoris ishte hera e parë që zgjat një ose më shumë muaj. Dhe gjithashtu e paqëndrueshme formë angina postynfarktnaya në një fazë të hershme - kur pas simptomat Periudha infarkt miokardi muaj rishfaqen. Për këto lloje të pectoris duhet të qëndroni në spital, pasi që këto shtete janë karakterizuar si akute, e cila rrit shfaqjes së sulmit në zemër.


Llojin e paqëndrueshme pectoris shkakton sulme në zemër dhe vdekjet është rreth 15% të rasteve në vit. Për pushtet është në mes të sulmeve të zemrës dhe anginë.Simptomat e angina


1. Sulmet e dhimbshme. Shfaqja e dhimbjes tregon dëmtimin e indeve të zemrës dhe karakteri i tyre varet kryesisht në pragun e dhimbjes dhe gjendjen e sistemit nervor qendror. Në dhimbje më është gjithmonë i pranishëm, në raste shumë të rralla, zemra angina shkon pa probleme. Të drejtat e sulmeve në përpjekjet për të kapërcyer karakterin fizike - ngjitje shkallët, vrapim, ecje, nën stres apo emocione të forta pozitive. Në shkallë të rënda të dhimbjes të ndodhë edhe kur marrë nga shtrati dhe ecje të ngadaltë. Dhimbja e përshkroi si shtypje pirja e duhanit, akute apo presion. Dhimbja vërejtur në kafaz i kraharorit dhe jep nga e majta, gjymtyrë e sipërme apo sup dhe mund të shkojë në qafë, nofulla, dhëmbëve.


Ndonjëherë pika dhimbja nën klavikul ose në kufirin e sipërm të barkut. Edhe sulme të dhimbshme mund të shkaktohet nga overeating, të ftohtë, në kushte me erë, dhe gjithashtu të ndodhë gjatë natës, kur muskujt e zemrës funksionon intensive. Së bashku me dhimbje njeriun që mbulon ankthi, frika.

Simptomat e angina karakterizohen nga periudhave të shkurtra të shkurtër-jetuar e pesë minuta - quajtur butë. Kohëzgjatja e sulmeve dhimbje, dhe fuqia e tyre mund të kontrollojë natyrën, të tilla si një gjendje e pushimit të plotë jep efekt prytyshuyetsya në dhimbje dhe përdorimin periferik drogës - nitroglycerin, e cila ndikon muskujt e lëmuar të enëve të gjakut, duke zgjeruar arteriet, venat dhe enët koronare. Rritja kohëzgjatja e sulmeve dhe jo heqja e simptomave duke përdorur pikë tabletë të afrohet sëmundje të rënda dhe rritjen e rrezikut të sulmit në zemër.


2. gulçim. Wheezing ndodh për shkak mungesës së oksigjenit pengon normalisht muskujve të zemrës shpërndajnë gjak dhe kontraktimet e zemrës dhe të energjisë është rrjedha e nevojshme dhe të mjaftueshme të oksigjenit. Gulçim mund të ndodhë me anginë pa dhimbje.

3. Një tjetër shenjë e angina është një dështim ritmin e zemrës, por simptomë e tillë është rregullsinë e ndryshme. Nuk është palpitations zemrës, ose, anasjelltas, pacientët mendojnë se zemra ndal.

4. Angina bashku me ngarkesa e dhimbjes mund të jetë e shoqëruar me një presion në rritje, djersitje, pamja e zbehtë, luhatjet në normën e zemrës.


Operacioni është e nevojshme në rastet e mëposhtme:
- Kur pectoris ndodh për herë të parë;
- Nëse sulmi zgjat më shumë se pesë minuta dhe po ecën, i shoqëruar nga simptoma: gulçim ose të vjella;
- Nëse mjekimi nuk ndihmon, dhe pas marrjes së pesë minuta dhimbja nuk le të shkojnë ose të bëhet e fortë.