Tachyarrhythmia - trajtim, simptomat, tachyarrhythmia sinus


Tachyarrhythmias - një aritmia patologjike kardiak, e karakterizuar nga një rritje të konsiderueshme në normën e zemrës, ndërsa një shkelje e periodiciteti i tyre. Kur shkon norma tachyarrhythmias zemra 100-400 rrahje në minutë, dhe norma parregull të shpejtë të zemrës mund të vërehet në dhomat e poshtme të zemrës (dridhje ventricular) dhe dhomave të sipërme (dridhje atrial).

Shkaqet tachyarrhythmiasPatologjikisht normë të shpejtë të zemrës mund të zhvillohet për shkak të sëmundjeve të ndryshme të zemrës. Më shpesh provokojnë zhvillimin e kësaj sëmundjeje janë sëmundje të zemrës, lezione infektive dhe neoplastike e muskujve të zemrës, cardiomyopathy, dështimi i zemrës, atherosclerosis (sëmundje arterie koronare), tensioni i lartë i gjakut dhe sëmundje të valvulave të zemrës.

Përveç shkaqeve të tachyarrhythmias përfshijë disa sëmundje të mushkërive, sëmundje tiroide, hyperthyroidism, çekuilibër electrolyte, lindura WPW-sindromi, kirurgji të zemrës, përdorimin e drogës dhe alkoolit.
Tachyarrhythmia evidente në rastin redukton impuls të muskujve të zemrës arrin para se ajo nënkupton ritmin normal të zemrës. Kjo patologjike aritmi kardiake mund të fillojë sa më të ulët dhe e sipërme dhomave të zemrës.

Simptomat Tachyarrhythmia


Ky shtet janë të ndarë në tachyarrhythmia kronike dhe paroksizmal, dhe kronike të jetë i vazhdueshëm dhe i vazhdueshëm-korrente. Tabloja klinike është mjaft e ndryshueshme, nga ndjenja e butë e palpitations, një dobësi të mprehtë, frymarrje, zalisur, arytmycheskoho shok dhe edemë pulmonare. Shpesh ka gulçim dhe marramendje.
Përveç tachyarrhythmias janë simptomat karakteristike të të ashtuquajturit "stuhi autonom"Shpesh me dridhje, të dridhura, thirrje imperative të urinoj me lirimin e një sasi mjaft të madhe të urinës.

Sinus tachyarrhythmia


Një nga llojet e zakonshme të sinus aritmia është tachyarrhythmia. Kjo gjendje karakterizohet me normë të shpejtë të zemrës lart tetëdhjetë rrahje në minutë.
Kur një rritje të ngjashme në normën e zemrës vërejtura gjatë tendosje fizike, ankthi, stresi apo eksitim - kjo konsiderohet normale. Por në qoftë se kjo situatë është e dukshme në pjesën tjetër, të jetë vigjilent, sepse kjo shpesh është manifestimi i parë i tachyarrhythmias sinus.

Në shumicën e rasteve, ky lloj i aritmia tregon problemet e pranishme në gjëndrën tiroide, në sistemin autonom nervor, qarkullimit të gjakut. Në këtë rast, paraqitja e palpitations duhet të kërkoni ndihmë nga një kardiolog, i cili pas kryerjes së studimeve të nevojshme të përshkruajnë trajtim të duhur ose direkt në një tjetër specialist të ngushtë (endokrinolog, fleboloha etj).

Sinus tachyarrhythmia shumë e rrezikshme, sepse me punë e vështirë, zemra nuk është e mbushur me shumë të drejtë të gjakut, e cila rezulton në përkeqësimin e furnizimit me gjak të muskulit të zemrës dhe organeve të tjera dhe indet. Kjo mund fillimisht të zhvillohet ishemi miokardi dhe infarkti përfundimisht miokardit.
Tachyarrhythmia në fëmijët është shpesh neparoksyzmalnuyu dhe konvulsiv takikardi. Këto shtete kërkojnë trajtim të detyrueshëm apo ndihmë ndonjëherë edhe e parë. Sindromi tachyarrhythmia konvulsiv fillon papritmas predvozbuzhdenyya duhur apo pas rreh. Shpesh sulmi zgjat sekonda, por ndonjëherë mund të zvarritet për dy ose tre orë, pastaj ashtu si papritur të përfundojë. Gjatë sulmit, norma e zemrës kalon kufirin e moshës është zakonisht dy herë.

Neparoksyzmalnaya tachyarrhythmia tek fëmijët zhvillohet për shkak të veprimtarisë së foci heterogjene të automatik. Sulmi në këtë formë të sëmundjes është shtyrë për një kohë të gjatë, duke filluar ngadalshëm shkalla e zemrës mund të arrijnë 160 rrahje në minutë, në fund nuk ka pushim kompensues. Në rast të sulmeve të shpeshta të zgjatur mund të zhvillojnë dështim të zemrës.

Tachyarrhythmia Treat


Diagnoza dhe trajtimi i mëvonshëm tachyarrhythmias mban kardiolog. Taktika e trajtimit varet nga sëmundje themelor diagnostikuar cilat shkaktuan këtë ritëm jonormal të zemrës.

Nëse tachyarrhythmia nuk të çojë në sëmundje akute të qarkullimit të gjakut dhe nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për origjinën e saj, për terapi emergjente antiarrhythmic nuk është kryer, pasi që në raste të tilla përpjekje norma normalizimi emergjente mund të jenë shumë më të rrezikshme aritmia vetë.