Toxocariasis - Simptomat


Kjo sëmundje parazitare është një nga nematodikeve më të zakonshme në botë. Toxocariasis, simptomat e së cilës janë të përshkruara në nenin përparon për shkak të depërtimit të krimbave toxocara trupit. Infeksioni shkakton kontaktin e njeriut me kafshët e infektuara ose nga toka e cila përmban parazitet.
Transmetimi i sëmundjes tek njerëzit është i ndikuar nga faktorë të jashtëm. Infeksioni ndodh nëpërmjet përdorimit të ujit të ndotur dhe me pa i larë duart. Incidenca më e lartë në verë për shkak të ngrohjes në tokë merr numrin maksimal të larvave. Në rrezik janë fëmijët, shitës frutash dhe njerëz puna e të cilit është e lidhur me kafshët e egra.


Simptomet e toxocariasis në njerëz


Në njerëz, ka gjithmonë disa parazitëve. Nëse trajtimi toxocariasis nuk është kryer, ose terapi përfshirë metodat vetëm tradicionale, sëmundja bëhet formë e rëndë. Ashpërsia e shenjave të toxocariasis çdo person është i ndryshëm dhe varet nga vetitë mbrojtëse të sistemit imunitar dhe natyrën e sëmundjes. Shenjat më të theksuara të përcaktojë lokalizimin e parazitëve në trup.
Toxocarosis organeve të brendshme
Kjo formë zhvillohet kur ka hyrë në trupin e larvave në numër të madh. Ai vazhdon për disa javë. Ne të zhvilluar sëmundje të papritur ose pas një sëmundje të shkurtër, atëherë nuk janë simptomat e mëposhtme:


 • temperaturë të lartë;

 • Shteti temperaturë;

 • skuqje e lëkurës:

 • gunga me limfadenopati totale;

 • shkatërrimin e sistemit të frymëmarrjes, e cila është manifestuar në bronkit dhe pneumoni;

 • kollë e thatë;

 • gulçim;

 • dhimbje në gjymtyrëve;

 • wheezing lagësht.


 • Gjithashtu të lidhur me toxocariasis proceset alergjike të tilla si:

 • artriti reaktiv;

 • Urtikaria kronike;

 • Angioedema.


 • Pulmonar Sindromi është një nga komplikimet më të mëdha të toxocariasis. Në mungesë të trajtimit të nevojshme zhvilluar pneumoni, e cila mund të shkaktojë vdekjen e mëtejshëm.

  Gjithashtu, pacientët e shqetësuar për dhimbje në bark, humbja e oreksit, diarre, të vjella dhe të përzier. Në këtë rast ato tregojnë një rritje në madhësinë shpretkë. Përafërsisht një e treta e pacientëve kanë një skuqje të lëkurës si njolla të kuqe në lëkurë që më vonë zhduken pa lënë gjurmë.
  Simptomet e toxocariasis syrit
  Keqe përparon larvat e syve. Ajo mund të zhvillohet granuloma vetmuar është lokalizuar, zakonisht në pjesën e prapme të trupit. Sy Toxocariasis dhe simptomat e saj shpesh gjenden në studentët, por shpesh ato lindin dhe të rritur. Për këtë lloj toxocariasis karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:


 • përkeqësimin e mprehtësi vizuale;

 • Zhvillimi i strabismus;

 • dëmtojnë të retinës;

 • kur shqyrton mjeku mund të zbulojë larvat toxocara;

 • Nëse nervore optike ishte prekur, nuk është një verbëri e njëanshme;

 • Sëmundjet shpesh komplikuar absces.


 • Në kryerjen e ophthalmoscopy janë uevyt, papillitis, pezmatimi i zonave periferike të syrit.
  Në shumicën e njerëzve, këto simptome mund të për një periudhë të gjatë si rritje dhe rënie. Infeksionet e syrit subklinike shpesh ndodhin sepse ata zbulojnë vetëm në inspektimit të rregullt rutinë në procesin e testimit.

  Toxocarosis neurologjike
  Kjo formë e toxocariasis në të rriturit nga gëlltitje të parazitit përparon për të dëmtimit të trurit dhe sistemit nervor dhe shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • humbjen e kujtesës;

 • nervozizëm i tepruar dhe hyperactivity;

 • vështirësi në procesin e leximit;

 • Sulmet epileptiform;

 • konfiskimet.