Trikinoz - Simptomat


Trikinoz - sëmundje e shkaktuar nga një shumëllojshmëri e roundworms parazitare. Trichinella hyjnë në trup kur duke përdorur mishin e infektuara, kryesisht mish derri. Në raste të rralla, burimi i infeksionit është mish trichinellosis e kafshëve të egra. Kështu shkencëtarët parasitologist vuri në dukje sensibilitet të lartë të njerëzve të sëmundjes. Për trikinoz në njerëzit evoluar, ajo është e mjaftueshme për të marrë 10-20 gram infektuar, të përpunuara keq Mish, proshutë ose produkte të bazuar në to.
Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se larvat Trichinella janë vrarë në temperatura mbi 80 gradë, dhe metodat e tilla të trajtimit të produktit, si kriposje dhe pirja e duhanit nuk janë pastruar mish. Kur ruajtjen e produkteve të mishit në frigorifer parazitet nuk janë vrarë. Për të shkaktuar vdekjen e tyre, kërkon një ngrirje të thellë - 35 gradë.


Simptomet e trikinoz


Simptomet karakteristike klinike të trikinoz tek njerëzit janë:

 • kusht ethshme, ethe;

 • dhimbje të muskujve, veçanërisht e dukshme në këmbë;

 • ënjtje të fytyrës;

 • dobësi;

 • polymorphic (e përbërë nga elemente të ndryshme) skuqje;

 • konjuktivit.


 • Kur trikinoz mund të përjetojnë simptoma çrregullim pandarë e traktit digjestiv:

 • diarre pa mukusit dhe papastërtitë të gjakut;

 • të përzier dhe të vjella.


 • Format e komplikuar trikinoz karakterizohet sindroma nevroloho-psikiatrike:


 • pagjumësi;

 • depresioni;

 • Shfaqja e hallucinations.


 • Në sëmundje të fshirë dhe të butë të gjitha simptomat janë të butë, me një shkallë mesatare të sëmundjes në njerëzit vërejtur një rritje të konsiderueshme në temperaturë, dhimbje mjaft e fortë të muskujve, skuqje parë. Në krye të kësaj ndikon në sistemin e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare. Sëmundje e rëndë shkakton paraliza dhe zhgënjimin e shumë sistemeve të trupit, por ekspertë, shkaqet e vdekjes më shpesh:


 • miokardit;

 • pneumoni;

 • Meningoencefaliti

 • hepatitit.


 • Diagnoza e trikinoz
  Për diagnozë të saktë të sëmundjes në trikinoz mbajtur:

 • Fizike (publik, ku janë prania e skuqje, takikardi, murmurs zemrës dhe tonet mbytur zemrës, ethe, wheezing në mushkëri;

 • Testi i gjakut për të përcaktuar nivelin e eosinophils;

 • ekzaminimin serologjik i antitrupave në gjak për Trichinella;

 • biopsia e muskujve, në të cilën janë të dhimbshme.


 • Përveç kësaj, mjeku mbledh historinë e jetës dhe sëmundjes së pacientit, në mënyrë të veçantë të verifikuar nëse pacienti e përdorur për të ngrënë mishin e kafshëve të egra. Nëse mbetjet e produktit që yyazytsirno infektuar me Trichinella atëherë kryer kërkimin e tij për larvat.
  Trajtimi i trikinoz
  Në mënyrë që të shkatërrojnë Trichinella, të prodhimit të vendosur larvat parazitare dhe përçarje të encapsulation është trajtimi i trikinoz përdorimit Albendazole dhe mebendazole (vermoks). Për të parandaluar reaksione alergjike që rrjedhin nga vdekja e krimba, i emëruar terapi Voltaren ose brufen. Në sëmundje të rëndë kur i impresionuar organet vitale prednyzalon parashikuar ose deksametason. Trikinoz RËNDË kërkon qëndrim në spital nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

  Parandalimi i trikinoz
  Infeksioni trichinellosis mund të parandaluar, në qoftë se ju hani mish që ka kaluar vetsanэkspertyzu dhe i nënshtrohen trajtimit të mjaftueshme të ngrohjes. Është e rekomanduar për të valoj apo derri zierje dhe mish dreri, chunks e dendura të jo më shumë se 8 cm të paktën 25 orë.