Thrombophlebitis - Simptomat


Në fakt, sëmundja është konsideruar si një kombinim i dy patologjive: inflamacion venoz mur dhe formimin mpiksje gjaku, i cili pengon rrjedhjen e gjakut. Ka faza akute dhe kronike, dhe kjo e fundit është e vështirë për të zbuluar trombozë - simptomat nuk janë të shprehura ose mungon. Përveç kësaj, rreziku i sëmundjes është se kjo mund të ndodhë edhe në venat sipërfaqësore kur diagnoza paraqet asnjë vështirësi, dhe në të thellë - fshehur.

Simptomet kryesore të thrombophlebitis të ekstremiteteve ulët dhe të lartëPara së gjithash, nuk ka dhimbje në krah të prekur ose këmbën cili dukshëm rrit gjatë ushtrimit dhe këmbë. Disa njerëz festojnë siklet në prekje e venave dhe zonat rreth tyre.

Lëkura e ekspozuar venat shtyer në që ndryshon me kalimin e kohës hematomas dhe bruises. Për më tepër, në mungesë të trajtimit të duhur lëkura bëhet e errët ngjyrë kafe.
Simptomet e thrombophlebitis si manifestohet në temperaturën si i tërë trupi të subfebrile vlerave) dhe shumë e gjymtyrëve, pak mbi lokalizimin e inflamacionit.
Çdo dëmtim të thellë venoz qenë një ënjtje të vogël që mund të zhduken në kohë në mëngjes.
Tani e konsiderojnë simptomat karakteristike e formave të saj të ndryshme dhe fazat në më shumë detaje.

Duart thrombophlebitis - Simptomat


Duhet të theksohet se në gjymtyrë e sipërme duke zhvilluar sëmundje është e rrallë dhe është një gjendje shumë e rrezikshme. Fakti që thrombophlebitis mund të shkojnë në venat e qafës dhe gjoksit, dhe kjo, nga ana tjetër, do të çojë në një thromboembolism pulmonare dhe rrezik të lartë të vdekjes.
Simptomat e sëmundjes:

 • ënjtje e venave për të formuar të ashtuquajturat nodules;

 • skuqje 15-20 cm mbi venë e prekur;

 • hematoma vogël, rrjetë vaskulare;

 • ndjesi djegie apo lëkurë ethe rreth venë përflakur.


 • Simptomet e këmbëve thrombophlebitis


  Në këtë rast, simptomat ndryshojnë në varësi të formës së saj, vendndodhjen dhe natyrën e rrjedhjes. Më të diagnostikuar vetëm patologji në fazën akute në venat e cekët e prekura.
  Simptomet e thrombophlebitis akute sipërfaqësore:

 • venat me variçe theksuar;

 • ethe të forta të 38 gradë ose më të larta;

 • dhimbje të mprehtë intensive përgjatë venave përflakur, veçanërisht e dukshme kur prekur dhe në këmbë;

 • skuqje dhe ënjtje të indeve të gjymtyrë;

 • Vjenë goditur e vështirë për të prekur dhe u rrit në madhësi.


 • Simptomat e trombozës thelle venoze të gjymtyrëve të ulët:

 • dhimbje (duke shpërthyer) në muskul gastrocnemius;

 • ënjtje, sidomos kur ulur këmbën poshtë në një pozitë të ulur;

 • blu gjymtyrët tonin e lëkurës;

 • dhimbje të mprehtë thikat në compression të ulët këmbë në të njëjtën kohë para dhe prapa, dhe prekje.


 • Thrombophlebitis më të rrezikshme lokalizuar në trupin e poshtme eshte segment hip çapokor, si edhe clots gjakut formuar në këtë zonë arritur madhësive të mëdha. Megjithatë, nuk ka simptoma të dukshme të dalin dhe vetëm shenjë - emboli pulmonare.

  Migratore thrombophlebitis - Simptomat


  Kjo është një formë mjaft e rrallë e sëmundjes, e cila ndodh zakonisht në meshkujt moshë më të re.
  Simptomet tipike janë shumë të ngjashme me thrombophlebitis si akute sipërfaqësore, por simptomat shfaqen në një gjymtyrë (sipërme apo të poshtme), atëherë tjetrin në fusha të ndryshme. Kjo duke qenë i durueshëm është brenda kufijve normale, si temperatura e trupit.
  Përveç kësaj, sëmundje migratore lloj ndikon jo vetëm në Vjenë por edhe arterie ngjitur.