Shënoni pickim - simptomat në njerëz


Duke ecur nëpër pyje apo park në pranverë dhe verë është jo vetëm shumë e mirë për shëndetin, por edhe shumë e rrezikshme. E rrezikshme kjo e bën mundësinë e takimit me rriqrat. Ticks janë të njohura si vektorë të encefalit, Borreliosis dhe sëmundjeve të tjera të rrezikshme. Nëse një person është kafshuar nga një tik-tak i infektuar, virusi hyn shpejt në gjak dhe infekton të gjithë trupin.
Si të mbroni veten nga kafshon shënoni?
Sigurisht, nuk e mohojnë vetes kënaqësinë të ecin në vend nën pemë, sepse marimangat mund të takohen në kufijtë e qytetit. Vetëm të shkojnë në pyll, ju keni nevojë për të mirë të mbrojtur veten nga këto insekte.


I parë është e nevojshme për të mbyllur pjesët e preferuara të trupit mite - duart, këmbët, prapa dhe kokë. Rrobat duhet të jenë jo vetëm me mëngë të gjata, por me sleeves të mite nuk mund të marrë në bazë të saj. Pantallona më të mirë për të mbushur në këpucë ose çizme.
Në radhë të dytë duhet të përdorin mjetet që shkurajojnë ticks - aerosols, krem, etj produkte. Në luftën kundër armikut të gjithë të mirë.
Së treti kthehen në shtëpi është e dobishme për të shqyrtuar trupin për marimangat vpyvshyhsya. Sidomos me kujdes i kushtoj vëmendje për shqyrtimin e fëmijëve.

Simptomat pas kafshimit shënoni


Nëse kafshoj e insekteve të infektuara është kryer, atëherë personi mund të ketë sëmundje të ndryshme serioze. Një nga këto është një encefaliti tik-tak-përballohen, i cili ndikon në sistemin nervor qendror, duke shkaktuar inflamacion të trurit. Në trajtimin kompleks, sëmundja mund të lërë pasoja të rënda dhe të jetë fatale.
Cilat janë simptomat pas një pickim tik-tak, është e nevojshme të dinë të gjithë se në qoftë se ata të identifikojnë dhe të kontaktoni me një trajtim të hershëm mjek. Simptomat pas kafshimit shënoni janë shumë të ngjashme me shenjat normale të SARS. Temperatura pacienti ngrihet, ka dhimbje të muskujve, dobësi. Kjo mund të tregojë një sëmundje në encefalit.

Kur sëmundja Lyme Borreliosis kafshoj është e kuqe dhe sëmundja nuk mund të shfaqet te gjashte muaj. Por këtë herë brenda trupit zhvillohet një infeksion. Kur ethe sëmundje. Nëse trajtimi është filluar në kohë, ashtu si në rastin e mëparshëm, ndikon në sistemin nervor, zemrën dhe veshkat. Pra, nëse site pickim shënoni keni gjetur skuqje, nxitim për të parë një mjek - më shpejt se kjo është bërë, më shumë shanse për të fituar sëmundje.
Te mjeku nuk duhet të zbatohet vetëm nëse ju pas një ethe kafshimit shënoni, dhe pas çdo "të ngushtë" kontakt me insektet. Pasi kaloi disa orë të kohës së tyre të çmuar, ju mund edhe të vazhdojë jetën e saj në mënyrë të barabartë të çmuar. Nëse një rajon deklaruar një shpërthim të tik-tak-përballohen encefalit, ajo është vidyazykatysya mirë nga vizituar pyjet.

Çfarë duhet të bëni pas kafshimit shënoni?
Çfarë kafshoj shënoni, ndoshta shumë e dimë nga fëmijëria. Është shumë e vështirë të dallosh: e dukshme vetëm një kokë të vogël të zezë ose kokë me kuotat nëse shënoni nuk e kishte zhytur ende.

  • Gjetja e parazit, ajo duhet të hiqet. Para së gjithash, obezoruzhte vendin substancë e tij lagur me një erë të athët - amoniak ose manikyrin e thonjve mbartës.

  • Pastaj butësisht heqë shënoni me piskatore dhe heq kapakun e lëkurës.

  • Të përpiqet të tërheqë atë plotësisht, atëherë me siguri e gjelbër shkëlqyer shpifjeve kafshimin ose jod.


  • Fakti është i infektuar shënoni apo jo, ju mund të mësoni në laborator. Atje, në të njëjtën kohë, ju mund të dhuroni gjak, ubezpechyvshy veten nga infeksioni dhe nga pasojat e sëmundjes. Edhe në qoftë se ju jeni të pafat dhe shënoni ishte infektuar, nuk është një trajtim shumë efektive e sëmundjeve të kryera nga rriqrat.
    Parandalimi i shumë sëmundjeve të tmerrshme - është vaksinimi. Kundër sëmundjeve të shkaktuara nga kafshon shënoni, zhvilluar vaksinën dhe vaksinimin mund të jetë në çdo klinikë. Relax me kënaqësi dhe të shikojnë shëndetin tuaj!